Informacje zaniepokoiły Polaków
Unsplash.com _staticvoid
Monika Majko - 23 Marca 2021

Ze sklepowych półek znikną produkty z tłuszczami trans

Niepokojące informacje obiegły krajowe media. Już wkrótce z półek sklepowych w całym kraju znikną setki uwielbianych produktów. Wszystko przez nowe unijne regulacje dotyczące zawartości tłuszczów trans w pożywieniu dostępnym w sprzedaży.

Rozporządzenie Komisji Europejskiej dotyczące zawartości tzw. tłuszczów trans innych niż pochodzenia zwierzęcego, wejdzie w życie w Polsce już 2 kwietnia. Informacje o wycofaniu ze sprzedaży dotyczą produktów, które nie spełniają nowych wytycznych.

Krajowe media poinformowały o wycofywaniu produktów spożywczych ze sklepów

Według najnowszych ustaleń Komisji Unii Europejskiej, zawartość tłuszczów trans, innych niż pochodzenia zwierzęcego, w produktach detalicznych nie będzie mogła przekraczać 2 proc.W Polsce nowe przepisy wejdą w życie już od piątku 2 kwietnia 2021 roku. Do tego czasu z półek sklepowych znikną setki produktów, które nie są dostosowane do nowych wytycznych.

WHO określa tłuszcze trans mianem najgorszego tłuszczu świata. Jak podkreślił dr Tom Frieden, były komisarz ds. zdrowia w Nowym Jorku, „tłuszcze trans to toksyczne chemikalia, które zabijają. Nie ma powodu, dla którego ludzie na całym świecie mieliby nadal mieć z nimi styczność”.

Tłuszcze te jednak poprawiają smak i przedłużają trwałość produktów, dlatego wielu producentów żywności chętnie dodaje je do swoich wyrobów. Niestety, mają one fatalne skutki dla zdrowia konsumentów.

Od piątku ważna zmiana w całej Polsce. Chodzi o testy na koronawirusaOd piątku ważna zmiana w całej Polsce. Chodzi o testy na koronawirusaCzytaj dalej

Szkodliwe tłuszcze trans możemy znaleźć w przetworzonej żywności, produktach typu fast food, wyrobach cukierniczych, margarynach, a nawet pieczywie. Ich zawartość nie jest jednak niezbędna, by wyprodukować dany rodzaj pożywienia. Wszystko zależy od firmy, która odpowiada za jego produkcję.

W związku z wprowadzeniem w życie nowych przepisów, z półek sklepowych w całej Polsce mogą zniknąć m.in. twarde margaryny, wyroby cukiernicze, gotowe dania, frytki, chrupki i czipsy, paluszki, ciastka, lody, batoniki oraz płatki śniadaniowe.

Nie oznacza to jednak, że te produkty całkowicie znikną z asortymentu sklepów.Wycofane ze sprzedaży zostaną jedynie te produkty, które nie będą spełniać norm podanych w nowym rozporządzeniu. Producenci będą zmuszeni dostosować swoje receptury tak, by spełniać obecne wymogi.

Zakaz sprzedaży produktów zawierających szkodliwe tłuszcze trans wprowadzono już m.in. na terenie Danii, Stanów Zjednoczonych, Kanady oraz Norwegii. Takie działania mają na celu poprawę zdrowia publicznego i ochronę obywateli przed zgubnymi skutkami nadmiernego spożycia szkodliwej substancji.

By uniknąć szkodliwych substancji, powinniśmy nie tylko sprawdzać skład kupowanych przez siebie produktów spożywczych, ale również uważać na to, jakich sprzętów używamy do przyrządzania jedzenia. Na początku miesiąca informowaliśmy o wycofaniu ze sprzedaży przyrządów kuchennych, w których wykryto substancję rakotwórczą. Więcej na ten temat przeczytasz TUTAJ.

Artykuły polecane przez redakcję Pikio:

Krystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć w jakich pławi się luksusachKrystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć, w jakich pławi się luksusachCzytaj dalej

Źródło: Onet

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News