Najniższa emerytura w Polsce wynosi 2 grosze. Przypadków głodowych kwot jest więcej
Emerytura to jeden z tych tematów w Polsce, który budzi wiele kontrowersji w społeczeństwie. Problemem jest nie tylko podstawowa wysokość świadczeń, ale również ogromne nierówności. Podczas gdy jeden z seniorów mieszkających w województwie śląskim otrzymuje miesięcznie niemal 17 tysięcy złotych, emerytka z Lubelszczyzny może liczyć jedynie na 2 grosze.
Okazuje się, że groszowa emerytura to nie tylko powiedzenie, ale również fakt. Są w Polsce seniorzy, którzy co miesiąc otrzymują z ZUS dosłownie – grosze. Po drugiej stronie mamy natomiast prawdziwych emerytowanych magnatów, którym wypłaca się dużo ponad 10 tysięcy złotych.
Wysoka emerytura czeka przede wszystkim osoby, które będą mogły pochwalić się długim stażem pracy, płaceniem niemałych składek oraz pracowaniem jak najdłużej. Wówczas świadczenia mogą okazać się wręcz bajońskie.
Wysokie emerytury w Polsce
Zgodnie z informacjami przekazanymi przez portal „Prawo” w Polsce przeciętna emerytura wynosi 2,4 tysiąca złotych. Mężczyźni otrzymują średnio prawie 3 tysiące złotych, natomiast kobiety poniżej 2 tysięcy.
Wśród seniorów jednak można znaleźć – i to całkiem niemało, bo ponad 3 tysiące – osoby, które pobierają świadczenia w wysokości przekraczającej 9 tysięcy złotych. Okazuje się, że niektórzy mieszkańcy województw mazowieckiego, kujawsko-pomorskiego, lubelskiego oraz świętokrzyskiego otrzymują nawet ponad 20 tysięcy złotych miesięcznie.
W województwie śląskim pewien senior dostaje około 16,9 tysiąca złotych miesięcznie od ZUS. Mężczyzna przeszedł na emeryturę w wieku 77 lat i 6 miesięcy, mając na koncie niemal 57-letni staż.
– Emerytura jest pochodną dwóch elementów: zebranego kapitału i przewidywanej długości życia. Im dłużej pracujemy, tym więcej składek odprowadzimy, więc zbudujemy sobie wysoki kapitał. Jednocześnie, im dłużej pracujemy po osiągnięciu wieku emerytalnego, tym czas pobierania świadczenia jest krótszy, a zatem ma to wpływ na wyliczenie świadczenia i jego wysokość – słowa Beaty Kopczyńskiej, regionalnej rzeczniczki ZUS województwa śląskiego cytuje „Prawo”.
Emerytury groszowe
Emerytury groszowe wypłacane są między innymi na Lubelszczyźnie, gdzie mieszkance wyliczono całe 2 grosze. Nieco lepiej jest w województwie śląskim, gdzie ZUS przyznaje 5 groszy. Chorzowski urząd natomiast wypłaca 17 groszy.
Bielski oddział ZUS przyznaje seniorce całe 47 groszy. Takimi świadczeniami cieszy się kobieta, która w swoim życiu przepracowała jedynie 15 dni. Podczas swojej kariery zawodowej na składki przeznaczyła 39,54 złotych.
Niezbyt wysokimi świadczeniami cieszy się – bądź wręcz przeciwnie – mężczyzna mieszkający w Częstochowie, który raz w miesiącu otrzymuje od ZUS 1,76 złotych. Na koncie ma 10 miesięcy stażu pracy.
– Dziś z każdej wpłaconej składki, nawet tej jednej, po osiągnięciu wieku emerytalnego przez daną osobę i złożeniu wniosku o emeryturę, Zakład Ubezpieczeń Społecznych wylicza świadczenie. I nawet jeśli z tego wyliczenia wynika kilka groszy, to takie świadczenie jest wypłacane – wyjaśnia Beata Kopczyńska.
Oczywiście podstawowa emerytura to 1200 złotych, jednak przysługuje mężczyznom, którzy przepracowali 25 lat oraz kobietom z 20-letnim stażem pracy. Warto jednak zaznaczyć, że jest to stawka brutto.
W innym z naszych artykułów pisaliśmy również o dokumencie „Ostry cień mgły”, który pokazuje, jak ratownicy pracują w dobie pandemii. O szczegółach dowiecie się z tego tekstu.
Artykuły polecane przez redakcję Pikio:
- Marszałek Senatu wygłosił orędzie dot. wolnych mediów
- Kiedy media strajkowały, TVP Info wyemitowało mszę z okazji miesięcznicy
- Tomasz Kammel i Marzena Rogalska prowadzili program mimo strajku mediów. Burza w komentarzach
Źródło: Prawo.pl