Wojciech Burszta
Pixabay.com ScorpionD
Monika Majko - 6 Lutego 2021

Nie żyje Wojciech Burszta

Zmarł prof. Wojciech Burszta, a informacje o jego śmierci pogrążyły w głębokim smutku wielu Polaków. Smutne wiadomości przekazano w sobotę 6 lutego 2021 roku za pomocą mediów społecznościowych.

W chwili śmierci prof. Wojciech Burszta miał 62 lata. Wybitny kulturoznawca i antropolog odszedł po długiej i ciężkiej chorobie. Kilka wzruszających słów o zmarłym naukowcu opublikował w sieci dr hab. Krzysztof Jaskułowski, związany zawodowo z warszawskim Uniwersytetem SWPS.

Wojciech Burszta nie żyje, smutne wiadomości obiegły krajowe media

– Dzięki niemu zainteresowałem się antropologią, recenzował mój doktorat, współpracowaliśmy przy różnych projektach i publikacjach... godziny dyskusji... bardzo smutna wiadomość – napisał Krzysztof Jaskułowski na swoim Facebooku.

Wojciech Burszta przyszedł na świat 22 marca 1957 roku. Podjął studia etnograficzne na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, gdzie w 1984 roku obronił doktorat z etnologii. W zakresie socjologii profesor habilitował się w 1993 roku.

Naukowiec powołał Zakład Studiów nad Kulturą Współczesną na UAM w Poznaniu. W ostatnich latach pracował w Instytucie Nauk Humanistycznych Wydziału Nauk Humanistycznych i Społecznych warszawskiego Uniwersytetu SWPS.

Prof. Burszta zajmował się głównie zagadnieniami z zakresu teorii i praktyki współczesnej kultury. W środowisku naukowym uchodził za wybitnego antropologa i kulturoznawcę. Na swoim koncie naukowiec ma ponad 300 artykułów naukowych oraz kilkanaście książek.

Wybitny badacz był także członkiem rad naukowych kilku czasopism, również międzynarodowych, jak m.in. „Autoportret”. „Kultura i Historia” i „Contradictions”. Jego śmierć jest ogromną stratą nie tylko dla środowiska naukowego w Polsce, ale także poza granicami kraju.

Prof. Wojciech Burszta został odznaczony Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, który w 2014 roku przyznał mu Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Złotym Krzyżem Zasługi, nadanym mu przez Prezydenta RP.

Wiadomości o śmierci wybitnego naukowca przekazał również Profesor Waldemar Kuligowski, a oświadczenie w tej sprawie wystosował także Instytut Antropologii i Etnologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

– Był miłośnikiem literatury współczesnej, w tym kryminałów, klasycznego rocka i angielskiej piłki nożnej. Fan zespołu Yes. "Powiedziałbym, że mamy ukrytą obsesję śmierci. Właśnie dlatego, że tak kochamy życie i chcemy, żeby było jak najdłuższe" – mówił w wywiadzie prasowym w 2012 roku. Rodzinie i Bliskim Pana Profesora składamy wyrazy głębokiego współczucia – napisali przedstawiciele UAM w Poznaniu.

Wojciech Burszta nie żyje

Facebook.com/jaskulowski

Artykuły polecane przez redakcję Pikio:

Źródło: WP/TVN24

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News