Wielkie zmiany na Wielkanoc stały się faktem. Watykan podjął oficjalną decyzję
Pandemia koronawirusa odbije się również na świętowaniu tegorocznej Wielkanocy. Watykan podjął ostateczną decyzję w sprawie obchodów świąt. Nawet w Stolicy Apostolskiej trzeba będzie wyjątkowo dbać o przestrzeganie reżimu sanitarnego.
W tym roku znów Wielki Tydzień przeżyjemy pod znakiem reżimu sanitarnego. Pandemia koronawirusa trwa w najlepsze, a tzw. trzecia fala skutecznie zamyka mieszkańców wielu miast w domach, co odbije się również na zbliżających się wielkimi krokami świętach wielkanocnych.
Wielkanoc w Watykanie
W Polsce wciąż trwa debata rządu na temat tego, czy na Wielkanoc powinny zostać wprowadzone dodatkowe obostrzenia, włącznie z zamknięciem większości sklepów i zakazem przemieszczania się.
W Watykanie decyzje te już zapadły. W Rzymie twardy lockdown potrwa przynajmniej do 6 kwietnia, a watykańskie uroczystości Wielkiego Tygodnia i Wielkanocy muszą dostosować się do obowiązujących przepisów. Odbędą się więc one w reżimie sanitarnym i z udziałem niewielkiej liczby osób, z różnymi dodatkowymi, wymuszonymi zmianami.
W Wielki Czwartek rano papież Franciszek odprawi mszę Krzyża Świętego w bazylice Św. Piotra. Co ciekawe, rok temu z powodu koronawirusa mszę tę odwołano. Jednak po południu tego dnia pierwszy raz papież Franciszek nie odprawi mszy Wieczerzy Pańskiej. W tym roku z nieznanych przyczyn zastąpi go kardynał Giovanni Battista.
W Wielki Piątek wieczorna Droga Krzyżowa odbędzie się, podobnie jak rok temu, na placu przed bazyliką w Watykanie. W czasach przed pandemią zawsze miała miejsce w Koloseum. Liczby wiernych, którzy będą mogli wziąć w niej udział, jest bardzo ograniczona.
Z kolei obowiązująca we Włoszech godzina policyjna, wedle której nie powinno opuszczać się domów po godzinie 22:00, sprawi, że w Wielką Sobotę msza Wigilii Paschalnej rozpocznie się wcześniej niż zwykle. Papież odprawi ją o godz. 19.30.
Drugi rok z rzędu mszę w Niedzielę Palmową 28 marca papież Franciszek odprawi w bazylice Świętego Piotra, a nie jak to zawsze bywało na placu przed bazyliką watykańską. Następnie wygłosi wielkanocne orędzie i udzieli błogosławieństwa Urbi et Orbi.
W drugi dzień Świąt papież odmówi modlitwę Regina Coeli w bibliotece Pałacu Apostolskiego. Odbędzie się to bez udziału wiernych na placu.
A co ze świętami w Polsce? Kościoły raczej na pewno pozostaną otwarte, ale rząd poważnie myśli o tym, by jak najbardziej ograniczyć przemieszczanie się ludzi, a co za tym idzie, rozprzestrzenianie się koronawirusa. Oficjalne decyzje jeszcze jednak nie zapadły.
Artykuły polecane przez redakcję Pikio:
- TVP zwolniło Artura Orzecha. Obie strony zabrały głos
- Minister Czarnek podał datę powrotu dzieci do szkół
- Zamknięcie wszystkich sklepów? Rzecznik rządu o zaostrzeniu restrykcji
Źródło: TVP