Koszyczek wielkanocny
Pixabay.com Emilia_Baczynska
Bartłomiej Cieślak - 23 Marca 2021

Wielkie zmiany na Wielkanoc stały się faktem. Watykan podjął oficjalną decyzję

Pandemia koronawirusa odbije się również na świętowaniu tegorocznej Wielkanocy. Watykan podjął ostateczną decyzję w sprawie obchodów świąt. Nawet w Stolicy Apostolskiej trzeba będzie wyjątkowo dbać o przestrzeganie reżimu sanitarnego.

W tym roku znów Wielki Tydzień przeżyjemy pod znakiem reżimu sanitarnego. Pandemia koronawirusa trwa w najlepsze, a tzw. trzecia fala skutecznie zamyka mieszkańców wielu miast w domach, co odbije się również na zbliżających się wielkimi krokami świętach wielkanocnych.

Wielkanoc w Watykanie

W Polsce wciąż trwa debata rządu na temat tego, czy na Wielkanoc powinny zostać wprowadzone dodatkowe obostrzenia, włącznie z zamknięciem większości sklepów i zakazem przemieszczania się.

W Watykanie decyzje te już zapadły. W Rzymie twardy lockdown potrwa przynajmniej do 6 kwietnia, a watykańskie uroczystości Wielkiego Tygodnia i Wielkanocy muszą dostosować się do obowiązujących przepisów. Odbędą się więc one w reżimie sanitarnym i z udziałem niewielkiej liczby osób, z różnymi dodatkowymi, wymuszonymi zmianami.

W Wielki Czwartek rano papież Franciszek odprawi mszę Krzyża Świętego w bazylice Św. Piotra. Co ciekawe, rok temu z powodu koronawirusa mszę tę odwołano. Jednak po południu tego dnia pierwszy raz papież Franciszek nie odprawi mszy Wieczerzy Pańskiej. W tym roku z nieznanych przyczyn zastąpi go kardynał Giovanni Battista.

Lockdown nie zakończy się 9 kwietnia? Eksperci podali inną datęLockdown nie zakończy się 9 kwietnia? Eksperci podali inną datęCzytaj dalej

W Wielki Piątek wieczorna Droga Krzyżowa odbędzie się, podobnie jak rok temu, na placu przed bazyliką w Watykanie. W czasach przed pandemią zawsze miała miejsce w Koloseum. Liczby wiernych, którzy będą mogli wziąć w niej udział, jest bardzo ograniczona.

Z kolei obowiązująca we Włoszech godzina policyjna, wedle której nie powinno opuszczać się domów po godzinie 22:00, sprawi, że w Wielką Sobotę msza Wigilii Paschalnej rozpocznie się wcześniej niż zwykle. Papież odprawi ją o godz. 19.30.

Drugi rok z rzędu mszę w Niedzielę Palmową 28 marca papież Franciszek odprawi w bazylice Świętego Piotra, a nie jak to zawsze bywało na placu przed bazyliką watykańską. Następnie wygłosi wielkanocne orędzie i udzieli błogosławieństwa Urbi et Orbi.

W drugi dzień Świąt papież odmówi modlitwę Regina Coeli w bibliotece Pałacu Apostolskiego. Odbędzie się to bez udziału wiernych na placu.

A co ze świętami w Polsce? Kościoły raczej na pewno pozostaną otwarte, ale rząd poważnie myśli o tym, by jak najbardziej ograniczyć przemieszczanie się ludzi, a co za tym idzie, rozprzestrzenianie się koronawirusa. Oficjalne decyzje jeszcze jednak nie zapadły.

Artykuły polecane przez redakcję Pikio:

Krystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć w jakich pławi się luksusachKrystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć, w jakich pławi się luksusachCzytaj dalej

Źródło: TVP

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News