Światowy Dzień Architektury - zdjęcie fascynujących budowli
Flickr/Hernán Piñera
Wiadomości Pikio - 31 Maja 2019

Kiedy jest Światowy Dzień Architektury 2019? Ważne święto wszystkich architektów

Światowy Dzień Architektury to międzynarodowe święto tych, którzy poświęcają swoje życie, aby ulepszać i upiększać nasze otoczenie. Czym byłby świat bez zapierających dech w piersiach konstrukcji? Ludzie na całym świecie wybierają się w długie podróże, żeby na własne oczy obejrzeć, zwiedzić budowle, czy to starożytne, czy współczesne. Zachwycają swoim monumentalizmem, nietuzinkowym wyglądem, wielkością i funkcjonalnością. Na co dzień o nich nie pamiętamy, ale trudno sobie wyobrazić świat bez architektonicznych dzieł. Przeczytajcie o najsłynniejszych architektach świata współczesnego.

Światowy Dzień Architektury

Światowy Dzień Architektury to święto ustanowione przez Międzynarodoą Unię Architektów, pozarządową organizację reprezentującą architektów z ok. 124 krajach na całym świecie. Została założona w szwajcarskiej Lozannie w 48. roku. Główny sekretariat Unii mieści się w Paryżu. Instytucja ta co trzy lata wręcza nagrody wybitnym architektom w czterech dziedzinach:

  • Nagroda Auguste Perreta - za technologię wykorzystaną w architekturze,
  • Nagroda Sir Patricka Abercrombie - za urbanistykę lub planowanie,
  • Nagroda Jeana Tschumiego - za krytykę architektoniczną lub edukację architektoniczną,
  • Nagroda Sir Roberta Matthew - za wzrost jakości siedlisk ludzkich.

Organizacja odznacza także Złotymi Medalami UIA (fr. Union internationale des architectes). Pierwszym medalem został uhonorowany egipski architekt Hassan Falthy w 1984 roku. Był zwolennikiem powrotu do tradycyjnej egipskiej architektury opartej na suszonej cegle, opracował on koncepcję "architektury dla ubogich" (oszczędzające energie domy pasywne).

Unia organizuje też międzynarodowe konkursy dla architektów, dzięki takiemu nadzorowi architekt może rozsławić swoje imię na skalę globalną. W ten sposób powstała słynna Opera w Sydney zaprojektowana przez dwóch architektów pochodzenia duńsko-brytyjskiego, konkurs wygrali wtedy Jørn Utzon i Ove Arup. Konkursy były także organizowane w celu budowy Narodowej Biblioteki Francji w Paryżu, Muzeum Sztuki Współczesnej w Paryżu, Centrum Indira Gandhi w New Delhi, Muzeum Narodowego w Seulu oraz w celu odnowy i rozbudowy Narodowego Muzeum Prado w Madrycie.

Dzień Architektury - słynni architekci

Święto architektów obchodzone jest w Polsce 1 lipca. W niektórych krajach ustanowione jest w pierwszy poniedziałek października. Warto, więc przypomnieć sobie tego dnia dzieła największych projektantów, którzy zasłynęli kunsztem swych prac:

  • Le Corbusier (Charles-Édouard Jeanneret-Gris) - twórca modernizmu, tworzył od 20. do 60. lat XX wieku. Określił główne założenie modernizmu jako "słońce, przestrzeń i zieleń". Wśród wielu dzieł artysty warto wymienić m.in. Nouveau Pavilion w Paryżu, kaplicę Notre Dame du Haut in Ronchamp oraz Villę Savoye nieopodal Paryża.
  • Frank Lloyd Wright - amerykański projektant, jeden z najważniejszych XX w. Tworzył w nurcie modernistycznym, ale został również uznany za pioniera architektury organicznej. Najważniejsze dzieła artysty: Muzeum Guggenheima w Nowym Jorku, Hotel Królewski w Tokio i Price Tower w Bartesville.
  • Ludwig Mies van der Rohe - niemiecki modernista, jego motto to "mniej znaczy więcej", zaprojektował wiele wieżowców w Chicago, które były inspiracją dla dzisiejszych drapaczy chmur.
  • Zaha Hadid - brytyjska architektka o irackim pochodzeniu jako pierwsza kobieta zdobyła Nagrodę Pritzkera, która jest chyba najbardziej cenioną nagrodą w tej branży. Zaha Hadid oprócz budynków projektowała również przedmioty codziennego użytku, takie jak biżuteria czy naczynia. Jej najsłynniejsze projekty to budynek straży pożarnej przy fabryce Vitra w Weil am Rhein, Galaxy Soho w Pekinie, Olimpijskie Centrum Sportów Wodnych w Londynie, Burnham Pavilions w Millennium Park w Chicago.
  • Sir. Norman Foster - brytyjski projektant, laureat wielu prestiżowych nagród w tej dziedzinie. Popularność przyniosły mu takie budynki jak: port lotniczy w Hongkongu, kopuła niemieckiego parlamentu w Berlinie, czy budynek stadionu Wembley i wieżowiec 30 St Mary Axe w Londynie. W Warszawie zaprojektował biurowiec Metropolitan na Placu Piłsudskiego.

Dzień Młodego Architekta 2019

Dzień Młodego Architekta jest co roku świętowany przez osoby i firmy związane z branżą budowlaną. Głównie w okresie jesiennym, ale nie tylko, uniwersytety, firmy i czasopisma związane z architekturą oraz instytucje takie jak na przykład SARP, czyli Stowarzyszenie Architektów Polskich, angażują się w organizacje otwartych warsztatów edukacyjnych dla studentów architektury oraz dyplomowanych architektów.

Warsztaty odbywają się cyklicznie, mimo że najczęściej odbywają się w okresie październik - grudzień, w Warszawie studenci mogli już uczestniczyć w Dniu Architekta na SGGW, 5 marca. Przyszli architekci mogli cały dzień bezpłatnie uczestniczyć w wykładach i ćwiczeniach z ich branży. Również w Białymstoku na początku kwietnia uczniowie obchodzili już swoje święto.

Gdzie szukać informacji na temat następnych edycji Dnia Młodego Architekta? Oczywiście na stronach uniwersytetów, a także w wydziałach architektury. Również na stronie internetowej Stowarzyszenia SARP oraz mocno zaangażowanego w organizację warsztatów dla studentów miesięcznika Builder.

Dzień Architekta Krajobrazu 2019

Dzień Architekta Krajobrazu, podobnie jak Dzień Młodego Architekta, organizowany jest z inicjatywy nauczycieli przedmiotów zawodowych architektury krajobrazu. Są to prezentacje nowych technik, rozwiązań stosowanych w ogrodnictwie oraz wykłady z architektury krajobrazu. Uczniowie biorą wtedy udział w ćwiczeniach oraz konkursach.

O dacie obchodów Dnia Architekta Krajobrazu informacji należy szukać w swoich szkołach i uczelniach. W niektórych miejscach był on obchodzony już wczesną wiosną. Zainteresowani tą tematyką powinni także śledzić stronę internetową SAK-u, czyli Stowarzyszenia Architektury Krajobrazu.

Przyszli architekci nie powinni też przegapić wrześniowego Flower Expo Polska w Warszawie. To wyjątkowe wydarzenie dla osób z branży, ponad trzystu wystawców i firm z dwunastu krajów świata, impreza prezentująca rośliny z Polski i zagranicy dla całej branży - szkółkarstwa, handlu ogrodniczego, projektantów, wykonawców i florystów. Co roku uczestniczą w niej tysiące osób. W tym roku odbędzie się w dniach 5-7 września w hali EXPO XXI, przy ul. Prądzyńskiego w Warszawie.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Ile zarabia architekt wnętrz w Polsce, w Warszawie, a ile za granicą?
  2. Ile zarabia architekt za granicą? Warto wyjechać do Niemiec lub USA?
  3. Kim był Karl Lagerfeld? Legendarny projektant mody nie żyje
  4. Ogródek warzywny - projekt. Jak zaplanować ogród warzywny?
  5. Egzamin zawodowy 2019 - testy różnych dziedzin

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News