UX designer - zarobki w zawodzie przyszłości
pixabay.com/FirmBee
Adrian Sobolewski - 31 Maja 2019

UX designer zawodem przyszłości. Co kryje się pod tajemniczą nazwą?

UX designer - zarobki na tym stanowisku są naprawdę dobre. Czym zajmuje się osoba w tej branży i na jakie wynagrodzenie może liczyć? Minimalne pensje są często lepsze niż średnia krajowa! Niewątpliwie ta profesja znajduje się na liście zawodów przyszłości. Co kryje się pod tajemniczo brzmiącą nazwą?

UX designer - zarobki tych osób są naprawdę godziwe i odzwierciedlają wiele talentów, które trzeba posiadać, aby dobrze odnajdywać się na takim stanowisku. Osoby w tej branży są cichymi bohaterami, dzięki którym każdy z nas może z przyjemnością korzystać z różnego rodzaju stron internetowych i nie martwić się o to, że będą dla nas nieczytelne lub naprawdę trudne do użytkowania.

UX designer - zarobki są wysokie, gdyż praca jest trudna

Posiadanie strony internetowej nie jest wcale jedynym wyzwaniem, które stoi przed aspirującą firmą, chcącą zaistnieć w wirtualnym świecie. Kiedy już utworzymy stronę, naszym podstawowym zadaniem powinno być to, aby klient mógł odnaleźć na niej potrzebne informacje i żeby zrobił to w miarę jak najprostszy i przejrzysty sposób.

Zadanie takiego przystosowania strony przypada właśnie na barki UX designerów, czyli osoby odpowiedzialne za doświadczenia użytkownika stron internetowych. Mają one doprowadzić do tego, że klienci będą mogli przyjemnie korzystać ze stron www i zapragną powrócić do naszego zakątka internetu.

Do takiej pracy potrzebny jest naprawdę szeroki wachlarz umiejętności, który nie jest dostępny wszystkim. Po pierwsze bardzo ważne jest to, żebyśmy potrafili postawić się na miejscu klienta, który pierwszy raz wchodzi na naszą stronę - musimy ją zaprojektować tak, żeby żadna osoba nie miała problemu z nawigacją po naszej witrynie. Po drugie musimy mieć pewien zmysł estetyczny, dzięki któremu połączymy funkcjonalność z estetyką - nie chcemy przecież, aby strona sprawiała wrażenie narysowanej w najprostszym programie graficznym tylko po to, aby można było wszystko bez problemu znaleźć. Jest to sztuka kompromisu i zawód, który wymaga niesamowitej dozy wyobraźni.

Oczywiście poza tym wszystkim musimy też być obeznani z wieloma aspektami dotyczącymi branży IT. Specjaliści powinni wiedzieć, jak strony internetowe zachowują się w różnych przeglądarkach i systemach operacyjnych, gdyż jednym z ich zadań jest dostosowywanie stron do innych rozdzielczości i wymiarów ekranów, a także dopasowywanie ich do użytkowania za pomocą ekranów dotykowych, które powoli stają się głównym sposobem serfowania po sieci.

Junior UI/UX designer - zarobki

Skoro do wykonywania takiej pracy potrzebne jest tak szerokie i zróżnicowane doświadczenie, na jakie zarobki możemy liczyć, wchodząc do tej branży? Oczywiście wcześniej warto skończyć studia powiązane w jakiś sposób z IT lub designem, niektóre uniwersytety oferują także podyplomowe kursy designu UX - znajdziemy je m. in. na SWPS-ie lub AGH. Jednak nie zawsze takie doświadczenie będzie nam potrzebne, początkowe pozycje nieraz wymagają tylko podstawowej znajomości tematu, którą możemy nabyć na przykład dzięki darmowym kursom w internecie.

Pomimo tego, że do rozpoczęcia takiej pracy nie jest wcale potrzebne duże doświadczenie, zarobki w firmach zajmujących się designem stron internetowych wcale nie są małe. Średnio na młodszych stanowiskach w branży możemy liczyć na zarobki wynoszące około 3500-4000 zł netto - jest to kwota naprawdę ogromna jak na początkujące stanowisko, więc nie dziwi fakt, iż wiele osób stara się dostać do takiej pracy.

Zarobki UX designer - na jakie możemy liczyć po kilku latach pracy?

Praca w branży UX design jest ciężka, wymaga wiele skupienia i naprawdę skrupulatnej pracy, często związanej z zarywaniem nocnych godzin, gdy zlecenie klienta daje nam szczególnie w kość. Dlatego właśnie osoby, które przetrwały na takim stanowisku kilka lat, mogą liczyć na naprawdę duże profity finansowe, połączone z benefitami w postaci ubezpieczenia zdrowotnego i temu podobnych.

Według statystyk doświadczony UX designer może zarabiać nawet około 12 tysięcy złotych netto miesięcznie. Jest to rekompensata za ogrom pracy, który trzeba włożyć w awans i wytrwanie w tej wymagającej pracy.

ZOBACZ TAKŻE NA PIKIO.PL:

  1. Referendarz sądowy - zarobki netto w 2019 roku
  2. Poczta Polska - zarobki 2019. Ile zarabia kierowca, a ile listonosz?
  3. Toy Story 4 - box office. Ile zarobi film?
  4. Florysta - zarobki. Ile zarabia się w Warszawie?
  5. Operator CNC - zarobki. Ile zarabia w Polsce, a ile za granicą?

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News