nowotwór
fot. pixabay.com
Karol Zaborowski - 9 Stycznia 2019

Skąd się bierze rak? Najczęstsze przyczyny i wczesne objawy

Skąd się bierze rak? To pytanie zadaje sobie wiele osób. Większość z nas jest przekonana, że raka można odziedziczyć, lub jest wywoływany bezpośrednio przez czynniki zewnętrzne. Jednak jest to znacznie bardziej skomplikowane, niż nam się wydaje.

Skąd się bierze rak? Każdy z nas nie raz słyszał na przykład, że palenie wywołuje raka. Ale czy to oznacza, że każdy palacz zachoruje prędzej czy później? Nie do końca, ponieważ w tym przypadku palenie tytoniu w znacznym stopniu zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia raka, ale samo z siebie go nie powoduje. W takim razie czym jest rak?

Co to jest rak?

Najpierw musimy sobie odpowiedzieć na pytanie, czym tak właściwie jest rak. Większość z nas używa słów rak oraz nowotwór jako synonimy, ale jest to nieprawidłowe. Prawdą jednak jest już stwierdzenie, że każdy rak jest nowotworem, ale nie każdy nowotwór jest rakiem. Rakiem nazywamy nowotwór złośliwy, który powstaje z tkanki nabłonkowej. Z tego powodu glejak lub mięsak z technicznego punktu widzenia nie jest rakiem, mimo że potocznie się go tak nazywa. Nowotwory złośliwe dzielimy na raki, mięsaki, chłoniaki, białaczki, glejaki, czerniaki i inne nowotwory pochodzenia nienabłonkowego.

Skąd się bierze rak?

Warto też zaznaczyć, że rak zawsze jest nowotworem złośliwym. Przejdźmy do tego, skąd się bierze rak. Rak powstaje w procesie kancerogenezy. W naszym organizmie cały czas powstają nowe komórki, które zastępują stare. Jest to proces, na który nie mamy wpływu. Czasami zdarza się, że taka nowo powstała komórka zawiera w swoim DNA błąd. W normalnych warunkach jest on przez nią naprawiany albo komórka doprowadza się do samozniszczenia. Dodatkowo wiele czynników zarówno zewnętrznych, jak i wewnętrznych może sprawiać, że nasze komórki chętniej mutują, a wtedy prawdopodobieństwo wystąpienia u nas raka jest zwyczajnie większe. Problem powstaje w momencie, gdy nasz organizm nie zauważa tego błędu, a w komórce zachodzą dodatkowe mutacje. Wtedy też zaczyna się ona dzielić i powstaje guz, który coraz bardziej się rozrasta i dany narząd lub organ zaczyna nie spełniać swojej funkcji. Oczywiście jest to duże uproszczenie, ale w zupełności wystarczy, bo poznać zalążek choroby.

Rak rodzaje

Raki możemy podzielić na kilka sposób. Po pierwsze ze względu na to, z jakiego nabłonka powstał. W tym wypadku wyróżniamy gruczolakoraki (przede wszystkim w przewodzie pokarmowym, gruczołach dokrewnych, wątrobie, trzustce, płucach, śliniankach, nerkach, sutku, jajnikach, trzonie macicy, prostacie), raki płaskonabłonkowe (głównie w jamie ustnej, gardle, przełyku, oskrzelach, tarczy szyjki macicy, na skórze) i raki urotelialne (w drogach moczowych: pęcherzu moczowym, moczowodzie, miedniczkach i kielichach nerkowych). Innym sposobem podziału tej jednostki chorobowej jest jej zaawansowanie. W tej charakteryzacji mamy kolejne trzy rodzaje raków, a mianowicie rak przedinwazyjny (nie wychodzi poza obręb tkanki jednego danego narządu), rak we wczesnej inwazji oraz rak w okresie naciekania. W ostatnim przypadku mówimy już o nowotworze, który ma bardzo duże prawdopodobieństwo przerzutów.
KoraKora cierpiała na podstępną chorobę. Łatwo zlekceważyć jej objawyCzytaj dalej

Skąd się biorą nowotwory u dzieci?

Nowotwory biorą się ze zmutowanych komórek, których nasz organizm nie rozpoznał w porę. Proces namnażania komórek w naszym organizmie trwa nieprzerwanie aż do naszej śmierci. W takim wypadku musimy być też świadomi tego, że podczas ciąży, która trwa tylko 9 miesięcy, z połączenia zaledwie dwóch komórek powstaje zupełnie nowy organizm, który ma ich ostatecznie miliardy. W takim przypadku, jak i w okresie dziecięcym, gdy ciało cały czas się zmienia coś po prostu może pójść nie tak jak powinno. Na szczęście znacznie mniej dzieci cierpi na nowotwory niż osoby dorosłe. Ma to związek z tym, że są one zwyczajnie mniej narażone na kontakt z substancjami, które mogą pobudzić wytworzenie się raka czy innego nowotworu.

Skąd się bierze rak: rak choroba objawy

Jest to prawdziwy temat rzeka. Nie ma określonej grupy objawów, które wprost sugerują, że mamy do czynienia z rakiem. Każdy przypadek jest inny i może dawać zupełnie inne objawy. Czasami bywa tak, że rak przypomina objawami zwykłą grypę lub inną chorobę, której normalnie w żaden sposób nie połączylibyśmy z nowotworem. W innym przypadku chory będzie odczuwał nadmierne zmęczenie i zacznie tracić na wadze, co można zrzucić na zły tryb życia i przepracowanie. Dlatego tak ważne jest, aby każdy niepokojący nas objaw konsultować z lekarzem specjalistą. Warto zaznaczyć, że początkowe fazy raka mogą zostać usunięte chirurgicznie i w takim wypadku prawdopodobieństwo powrotu choroby jest bardzo małe. Dlatego czas odgrywa w leczeniu nowotworów tak ważną rolę.

Jak szybko rozprzestrzenia się nowotwór

W tym wypadku również nie ma jednej reguły, która zawsze będzie się sprawdzać. Czasami rozwój nowotworu, a co za tym idzie stopniowe przejmowanie kolejnych tkanek oraz narządów, może trwać latami. W innym przypadku rak rozwinie się zaledwie w kilka miesięcy. Często chory dowiaduje się o swojej chorobie w momencie, gdy na leczenie może być już za późno. Dlatego każdy powinien regularnie się badać i obserwować swój organizm. Nie bójmy się lekarzy, ponieważ zwlekając, tylko sobie szkodzimy. Co więcej, diagnoza wykrywająca raka wcale nie jest wyrokiem, jeżeli wykryjemy go odpowiednio szybko.ZOBACZ TAKŻE:
  1. Kora: Rak niszczył ją przez lata. Na co dokładnie chorowała?
  2. Nowotwór niezłośliwy lipoma. Wczesne objawy, leczenie, zdjęcia
  3. Rząd PiS okłamał Polaków? Ustawa o przemocy domowej nie została wycofana
  4. Katarzyna Warnke: wiek gwiazdy zaskakuje. Jej mąż jest dużo młodszy
  5. Ile zarabia Beata Tyszkiewicz? To strasznie smutne, jaką ma emeryturę
GłówneHoroskop runiczny 2019: Co cię czeka w nowym roku? Runy zdradzają tajemnice!Czytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News