Pieniądze
Gosia K./ Pixabay
Artur Łokietek - 28 Lutego 2021

Zmiany w rozporządzeniu zakładają, że seniorzy zapłacą więcej za pobyt w sanatoriach

Już niedługo otworzyć się mają ponownie sanatoria. Rząd przygotował niemiłą niespodziankę dla seniorów chcących spędzić czas w takich placówkach. Nowe rozporządzenie zakłada, że wzrost kosztów za 21-dniowy pobyt może sięgnąć nawet 58,80 zł.

Sanatoria są jednym z najczęściej wybieranych sposobów na spędzanie czasu latem i wiosną przez wielu seniorów w naszym kraju. Sporo osób decyduje się na wizytę w uzdrowiskach, gdyż to Narodowy Fundusz Zdrowia finansuje różnego rodzaju zabiegi tam przeprowadzane.

Nie znaczy to, że całkowity koszt dla emerytów jest równy zeru. Seniorzy muszą z własnej kieszeni wykładać pieniądze na pobyt w takim miejscu. Ceny do tej pory nie były na szczęście aż tak przytłaczające.

Wszystko wkrótce może się zmienić. Jak donosi m.in. serwis internetowy biznes.interia.pl, rząd przygotował nowe rozporządzenie, które gwarantuje znacznie wyższe ceny. Kuracjusze będą musieli przygotować się na ponoszenie większych kosztów pobytu.

Przypominamy jednakże, że ceny za pobyt w sanatoriach zależą od pory roku i rodzaju pokoju, który dana osoba wybierze. Na wyższe koszty trzeba szykować się wiosną i latem, gdzie więcej ludzi decyduje się na wyjazd do uzdrowisk.

Justyna Żyła opublikowała zdjęcie z wymownym szczegółem tuż po zwycięstwie byłego mężaJustyna Żyła opublikowała zdjęcie z wymownym szczegółem tuż po zwycięstwie byłego mężaCzytaj dalej

Ceny za pobyt w sanatorium drastycznie się podniosą

Resort zdrowia zakłada nawet kilkuprocentową podwyżkę. Nowy projekt, który niedawno trafił do konsultacji, wprowadza zmiany w załączniku nr 2 do rozporządzenia z 23 lipca 2013 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu lecznictwa uzdrowiskowego (Dz.U. z 2019 r. poz. 168).

Rząd argumentuje swoją decyzję wzrostem kosztów. W ostatnim czasie doczekaliśmy się dość zauważalnych podwyżek cen artykułów spożywczych, energii elektrycznej, środków czystości i innych niezbędnych w sanatoriach produktów. Nie da się ukryć, że jest to nieco kuriozalna sprawa, w końcu znaczna część podwyżek jest wynikiem wprowadzanych podatków.

Jak czytamy w biznes.interia.pl wartość tych usług „podlega waloryzacji o sumaryczną wartość zmian średniorocznego wskaźnika cen towarów i usług, jeżeli w kolejnym roku lub kolejnych latach, licząc od ostatniej waloryzacji, zmiana lub suma zmian tego wskaźnika przekroczy poziom 5 proc.”.

Już teraz przedstawiono częściowo nowy cennik wynajmowania pokoi. Dotychczas za jeden pokój z pełnym węzłem sanitarno-higienicznym trzeba było płacić 604,80 zł (w turnusie od października do kwietnia). Teraz koszt ten podniesiony zostanie do 651 złotych. Z kolei za pobyt od maja do września aktualnie płaci się 758,10 zł, po nowelizacji będzie to 816,90 zł.

Pokoje wieloosobowe także podrożeją. Za pokój wieloosobowy bez pełnego węzła higieniczno-sanitarnego w okresie od października do kwietnia trzeba było wyłożyć 197,40 zł, teraz będzie to 212,10 zł (w przypadku turnusu letniego skoczy z 220,50 zł do 237,30 zł). Oznacza to, że średnio będzie trzeba zapłacić kwoty wyższe o około 14,70-58,80 zł za 21-dniowy turnus. Przypominamy, że zgodnie z zapowiedziami rządu sanatoria mają zostać otwarte 11 marca. Obawiamy się niestety, że jedynym słusznym wyborem może wkrótce okazać się zgłoszenie do „Sanatorium miłości”.

Artykuły polecane przez redakcję Pikio:

Krystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć w jakich pławi się luksusachKrystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć, w jakich pławi się luksusachCzytaj dalej

Źródło: buissnessinsider.com, biznes.interia.pl

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News