protest rezydentów
pikio.pl
Patryk Przybyłowski - 22 Marca 2021

Właśnie zaczął się protest rezydentów. Padły konkretne żądania

Zgodnie z zapowiedziami dzisiaj rozpoczął się protest rezydentów. Młodzi lekarze w geście sprzeciwu wobec tego, jak są traktowani, odeszli od łóżek pacjentów.

Rezydenci zdecydowali się na protest z dwóch głównych powodów. Po pierwsze, nie godzą się na to, jak rząd reaguje na kolejne fale epidemii i doprowadza ich zdaniem szpitala na skraj wytrzymałości.

Po drugie, wielkie oburzenie młodych lekarzy wywołała ostateczna decyzja ministra zdrowia o nieprzekładaniu części ustnej Państwowego Egzaminu Specjalizacyjnego dla rezydentów, którzy zdali już pisemny etap. Przypominamy, że początkowo Adam Niedzielski chciał przełożyć termin, ale wycofał się ze swoich obietnic.

Protest rezydentów stał się faktem

- Minister Zdrowia wydaje kolejne szkodliwe decyzje - zamiast uwolnić kilka tysięcy młodych lekarzy po testowej części Państwowego Egzaminu Specjalizacyjnego, woli trzymać ich w gotowości do części ustnej (niepraktykowanej nigdzie indziej w UE) - czytamy w oświadczeniu na facebookowym profilu Porozumienia Rezydentów.

Dyskusyjne decyzja Adama Niedzielskiego sprawiły, że PR nie mogło dłużej czekać. Jak podkreślają organizatorzy akcji, na złej sytuacji w służbie zdrowia najbardziej cierpią pacjenci.

Właśnie pojawiły się wytyczne na Wielkanoc. Wielkie zaskoczenieWłaśnie pojawiły się wytyczne na Wielkanoc. Wielkie zaskoczenieCzytaj dalej

Lekarze dwoją się i troją, zastępują chorych kolegów na dyżurach, nie będąc w stanie zabezpieczyć podstawowych standardów świadczeń dla pacjentów, a minister w tym czasie blokuje powrót kilku tysięcy specjalistów do pracy. Minister drwi z naszego wysiłku!

W związku z tym młodzi lekarze w całym kraju rozpoczęli dzisiaj zapowiadany w zeszłym tygodniu protest. Jak sami przyznają, czasy są ciężkie, ale ktoś w końcu musi usłyszeć ich głos.

- Nie chcemy opuszczać potrzebujących, ale też nie możemy już tak dłużej pracować, utrzymując na własnych barkach cały system, bez jakiejkolwiek pomocy rządu - twierdzą rezydenci.

Ważne jest jednak, aby pamiętać, że lekarze również walczą o swoje zdrowie. Obecnie służba zdrowia jest na skraju wytrzymałości, a medycy pracują 7 dni w tygodniu niemalże non stop.

-Tysiące lekarzy z całego kraju, z największym żalem opuści swoich pacjentów, by ratować własne zdrowie, w oczekiwaniu na długo wyczekiwaną reformę ochrony zdrowia i poprawę warunków pracy - tłumaczy Porozumienie Rezydentów.

protest rezydentów

źródło zdjęcia (fragmentu): facebook.com/porozumienierezydentow

Artykuły polecane przez redakcję Pikio:

Krystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć w jakich pławi się luksusachKrystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć, w jakich pławi się luksusachCzytaj dalej

Źródło: Facebook, Gazeta.pl

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News