zamieć śnieżna
Unsplash/ Minkus
Artur Łokietek - 8 Lutego 2021

Silne śnieżyce i duży mróz. Prognoza pogody na poniedziałek

Pogoda nas nie rozpieszcza. W poniedziałek 8 lutego zima zawitała do Polski na dobre. W zdecydowanej większości kraju będzie mroźno i śnieżnie. Wystosowane przez IMGW ostrzeżenia pogodowe wciąż pozostają w mocy

Praktycznie w całej Polsce będzie pochmurnie i bardzo mroźno – tak wynika z prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Mogą pojawić się istotne utrudnienia dla kierowców, na które trzeba zwracać szczególną uwagę.

Jak informuje IMGW, w całej Polsce w poniedziałek 8 lutego będzie pochmurno. Z kolei w pasie od Dolnego Śląska po Lubelszczyznę i północ Podkarpacia pojawią się śnieżyce utrudniające widoczność, która może zostać ograniczona nawet do 200 metrów.

W praktycznie całym kraju będzie padał (jeżeli jeszcze nie pada) śnieg, z wyjątkiem północnej części Polski. Na Mazowszu i Lubelszczyźnie grubość pokrywy śnieżnej wzrośnie nawet o 15 cm, zaś w pozostałych rejonach – 10 cm.

Meteorolodzy zwracają szczególną uwagę na gołoledź, na którą muszą uważać mieszkańcy przede wszystkim Śląska, Małopolski, Podkarpacia, a także południowych rejonów Lubelszczyzny. Polskę nawiedzą też porywiste wiatry i niezwykle niskie temperatury.

Alex z „Chłopaków do wzięcia” przeszedł metamorfozę. Nie przypomina dawnego siebieAlex z „Chłopaków do wzięcia” przeszedł metamorfozę. Nie przypomina dawnego siebieCzytaj dalej

IMGW podtrzymuje alerty pogodowe

Do Polski trafi wiatr wschodni i północno-wschodni, który w porywach może osiągnąć nawet 65 km/h. Nad morzem nieco spokojniej, jednak również należy uważać – wiatr osiągnie 35-45 km/h w porywach do 70 km/h. W niektórych częściach Polski pojawią się zamiecie śnieżne spowodowane przez opady śniegu i gwałtowany wiatr.

Nie ma co liczyć na wysokie temperatury. Z pewnością o względnym „cieple” mogą mówić mieszkańcy południowo-wschodniej części Polski, gdzie maksymalnie termometry pokażą 1 stopień Celsjusza. W pozostałych częściach kraju będzie od -12 st. C na północnym wschodzie, ok. -7 st. C w centrum i na zachodzie kraju.

IMGW w niedzielę 7 lutego informowało o zmierzających nad Polskę śnieżycach. Prognozy okazały się trafne. Praktycznie w całej południowej części kraju padał bowiem intensywny śnieg.

Warto pamiętać, że wciąż obowiązują alerty pogodowe IMGW wystosowane w niedzielę. Część z nich pozostanie w mocy do godzin wieczornych w poniedziałek, 8 lutego. Dotyczą one przede wszystkim zamieci śnieżnych i niskich temperatur oraz porywistego wiatru.

Groźnie zapowiada się także najbliższa noc. IMGW ostrzega o kolejnych opadach śniegu, co tylko podniesie poziom pokrywy śnieżnej. Do tego w południowo-wschodniej części kraju najpewniej pojawi się gołoledź. Temperatura minimalna od -13 st. do -6 st. Celsjusza.

Artykuły polecane przez redakcję Pikio:

Krystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć w jakich pławi się luksusachKrystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć, w jakich pławi się luksusachCzytaj dalej

Źródło: Onet, Twitter, Gazeta

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News