Ewakuacja mieszkańców w Płocku
Twitter Rafał Gołębiewski
Irmina Jach - 9 Lutego 2021

Prezydent Płocka zarządził ewakuację mieszkańców osiedla. Powodem możliwa powódź

Prezydent Płocka podjął decyzję o ewakuacji mieszkańców miasta, którzy zamieszkują tereny zagrożone powodzią. Przybór Wisły spowodowanym zatorem lodowym stwarza ogromne niebezpieczeństwo dla życia ludzkiego i mienia. Swoje domy musi opuścić 115 osób.

W Płocku od poniedziałku obowiązuje alarm powodziowy. Przyczyną jest zator lodowy na Wiśle w miejscowości Popłacin, który blokuje swobodny przepływ wody i powoduje przybór rzeki. Decyzja została podjęta we wtorek w godzinach popołudniowych.

Prezydent Płocka zdecydował o ewakuacji mieszkańców

- Informujemy, że prezydent miasta Płocka wydał zarządzenie o ewakuacji ludności i zwierząt z zagrożonych powodzią terenów osiedla Borowiczki - ulica Gmury. Ewakuowani mieszkańcy będą kierowani do Bursy Płockiej przy ulicy 3 Maja 35 - napisano w oświadczeniu wydanym przez Urząd Miasta.

Jak przekazano w komunikacie, „ewakuacja dotyczy 115 osób”. W informacji zawarto także zapis, że „dopuszcza się samoewakuację przy wykorzystaniu własnych środków transportu”. Autobusy, które posłużą do ewakuacji, dostarczy Komunikacja Miejska Płock. Około 17:00 pojazdy zjawiły się na osiedlu Borowiczki.

Transport osób niepełnosprawnych do Bursy Płockiej zapewni Rzecznik Osób Niepełnosprawnych magistratu. Prezydent Płocka „zobowiązał Komendanta Miejskiego Policji oraz Komendanta Straży Miejskiej do zapewnienia bezpieczeństwa i porządku publicznego w trakcie ewakuacji, w miejscach zakwaterowania ludności ewakuowanej, a także ochronę pozostawionego mienia”.

Waloryzacja rent i emerytur jednak większa niż zakładano. Ważna wiadomość dla wszystkich emerytówWaloryzacja rent i emerytur jednak większa niż zakładano. Ważna wiadomość dla wszystkich emerytówCzytaj dalej

- Zwierzęta domowe ewakuowane będą do Schroniska dla Zwierząt w Płocku prowadzonego przez SUEZ PGK. Transport zapewni SUEZ PGK - dodali urzędnicy.

Według danych płockiego Urzędu Miasta, poziom Wisły we wtorek po południu wynosił na poszczególnych wodowskazach: Borowiczki - 430 cm przy stanie alarmowym 345 cm, Grabówka - 435 cm przy stanie alarmowym 340 cm, brama przeciwpowodziowa w porcie Radziwie, w lewobrzeżnej części miasta - 366 cm przy stanie alarmowym 237 cm, a na nabrzeżu PKN Orlen - 771 cm przy stanie alarmowym 700 cm.

Władze Płocka poinformowały, że we wtorek Wisła zalała bulwary im. Górnickiego w rejonie ulicy Rybaki oraz portu jachtowego klubu „Morka”. Tereny przylegające do tych lokalizacji zostały do odwołania całkowicie zamknięte dla ruchu.

Służby miejskie, Państwowa Straż Pożarna i żołnierze WOT zabezpieczają budynki na bulwarach wiślanych przed zalaniem. Woda wylała się także na osiedle przy ulicy Gmury, sąsiadującą bezpośrednio z Wisłą. Znajdują się tam domy jednorodzinne. W siedmiu położonych nad rzeką gminach powiatu płockiego wprowadzono pogotowie przeciwpowodziowe.

Kierownik biura spraw obronnych i zarządzania kryzysowego w starostwie płockim, Piotr Jakubowski, w rozmowie z PAP stwierdził, że „najbardziej zagrożona na ten moment” jest część miejscowości Popłacin, czyli miejsce, gdzie na Wiśle utworzył się zator lodowy.

Artykuły polecane przez redakcję Pikio:

Krystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć w jakich pławi się luksusachKrystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć, w jakich pławi się luksusachCzytaj dalej

Źródło: Polsat News

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News