Media bez wyboru
materiały redakcyjne
Irmina Jach - 9 Lutego 2021

Część Polaków może dostać nawet 600 zł zwrotu za leki. Wiemy jak to zrobić

Początek roku tradycyjnie wiąże się z koniecznością złożenia deklaracji podatkowej PIT. Niewiele osób wie, że niektórym obywatelom naszego kraju przysługuje ulga na leki. Warto z niej skorzystać - można zaoszczędzić nawet 600 zł.

Z sondażu Centrum Badawczo Rozwojowego BioStat wynika, że typowa polska rodzina wydaje średnio 557 złotych rocznie na cele zdrowotne. Część tej kwoty to wydatki na medykamenty. Dzięki odpowiedniemu rozliczaniu podatku można odzyskać większość pieniędzy.

Pieniądze wydane na leki można odzyskać w prosty sposób

Ulga na leki jest częścią ulgi rehabilitacyjnej. Skorzystać mogą z niej osoby niepełnosprawne, które posiadają orzeczenie o jednym z trzech stopni niepełnosprawności lub decyzję o przyznaniu renty z tytułu całkowitej, lub częściowej niezdolności do pracy, renty szkoleniowej lub socjalnej.

Pieniądze dostaną także osoby, które utrzymują osoby niepełnosprawne, nawet gdy te podejmują aktywność zawodową. Ten przypadek wiąże się jednak z limitem - niepełnosprawny nie może zarobić w ciągu roku więcej niż 13 200 zł.

Nie wszystkie zakupy zrobione w aptece podlegają uldze na leki. Odpis nie obejmuje przede wszystkim suplementów diety i witamin. Odzyskać można wyłącznie pieniądze za lekarstwa, które zostały przepisane przez wyspecjalizowanego lekarza.

Waloryzacja rent i emerytur jednak większa niż zakładano. Ważna wiadomość dla wszystkich emerytówWaloryzacja rent i emerytur jednak większa niż zakładano. Ważna wiadomość dla wszystkich emerytówCzytaj dalej

Specjalista musi stwierdzić, że osoba niepełnosprawna powinna stosować określone leki stale lub czasowo. Ulga nie obejmuje leków bez recepty, przyjmowanych na własną rękę, ani antybiotyków przepisanych przez lekarza rodzinnego, a także opatrunków, strzykawek ani zestawów do przetaczania płynów.

Z ulgi mogą skorzystać tylko te osoby, u których kwota miesięcznych wydatków na zakup leków przekroczy kwotę 100 zł. Chory wydający na medykamenty 300 zł może odliczyć od podatku 200 zł. Zakup powinien zostać udowodniony za pomocą recepty, która zawiera dane identyfikacyjne.

Lekarstwa można rozliczyć wpisując właściwą kwotę w deklaracji PIT-36 lub PIT-37 oraz uzupełniają załącznik PIT/O. Wyjątkiem są osoby rozliczające się podatkiem liniowym. W przypadku dzielenia deklaracji PIT z małżonkiem limit każdego z partnerów należy obliczać osobno.

Preparaty, które uwzględnia ulga na leki, nie muszą być kupowane na terenie Polski. W przypadku, w którym zakupu dokonano za granicą, spełniając jednocześnie resztę podanych wymagań, możliwe jest uwzględnienie ich w rozliczeniu. Medykamenty muszą znajdować się w urzędowym wykazie środków dopuszczonych do obrotu na terenie Rzeczpospolitej Polskiej.

Ulga nie obejmuje leków i wyrobów medycznych dofinansowywanych przez inne instytucje i organizacje pozarządowe.

Artykuły polecane przez redakcję Pikio:

Krystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć w jakich pławi się luksusachKrystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć, w jakich pławi się luksusachCzytaj dalej

Źródło: Super Express/podatnik.info

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News