Urząd Miejski
Pixabay.com Engin Akyurt
Artur Łokietek - 21 Marca 2021

Od poniedziałku nowe zasady dla wielu Polaków. Urzędy będą działać w nowym trybie

Ogólnokrajowy lockdown już obowiązuje i niesie za sobą szereg problemów dla zwykłych obywateli. Warto pamiętać, że zmian doczekają się również urzędy. Od teraz załatwianie w nich ważnych spraw będzie przebiegać zupełnie inaczej.

Od soboty 20 marca 2021 roku w naszym kraju funkcjonują kolejne obostrzenia. Zgodnie z nimi zamknięto część instytucji – hotele, galerie handlowe, kina, teatry czy niektóre punkty usługowe oraz obiekty sportowe.

Oprócz tak istotnych zmian, warto też pamiętać o tym, jak zmieni się sposób funkcjonowania urzędów. Te apelują, aby ktokolwiek, kto chciał załatwić jakąś sprawę urzędową, najlepiej przesunął ją w czasie.

Wynika to bezpośrednio ze zmian zarządzonych przez resort zdrowia. Na niedawnej konferencji przedstawiciel Ministerstwa Zdrowia Adam Niedzielski wyjaśnił, że ogólnopolski lockdown wymusił pracę zdalną nie tylko w firmach prywatnych.

- To już jest ten moment, kiedy znów musimy wrócić do tego trybu pracy, który był charakterystyczny w listopadzie czy w drugiej połowie października, czy w ogóle dla całego okresu poprzedniej wiosny – powiedział. Warto więc zdawać sobie sprawę, że urzędy przejdą na tryb tzw. wewnętrzny.

Mateusz Morawiecki przekazał tragiczne informacje. Nie żyje Teresa MajchrzakMateusz Morawiecki przekazał tragiczne informacje. Nie żyje Teresa MajchrzakCzytaj dalej

Ważne zmiany w funkcjonowaniu urzędów

Od poniedziałku 22 marca urzędy zaczną pracować w trybie wewnętrznym. Dla przykładu – budynki Urzędu Miasta w Krakowie dostępne będą teraz wyłącznie dla tych, którzy są umówieni na wizytę, bądź chcą umieścić przesyłkę w pojemniku wrzutowym.

- Prosimy, aby załatwianie spraw urzędowych odłożyć w czasie. Wszelkie dokumenty i wnioski do Urzędu Miasta Krakowa będzie można złożyć elektronicznie, za pośrednictwem Poczty Polskiej, usługi Paczkomat Urząd 24, lub wrzucając kopertę do odpowiedniego pojemnika umieszczonego w pobliżu wejścia do urzędu w 16 lokalizacjach – przypomina krakowski magistrat.

Z kolei władze Ustki również ogłaszają ważne zmiany. Apelują oni jednocześnie, aby różne sprawy załatwiać zdalnie – przez internet, co umożliwia aktywna od pewnego czasu platforma eObywatel.

- Urząd pracuje na bieżąco w trybie szczególnym, realizując wszystkie zadania i wpływające sprawy. Interesanci mogą je załatwiać poprzez kontakt telefoniczny lub faksem, jak również elektronicznie (z wykorzystaniem internetu) poprzez Elektroniczną Platformę Usług Administracji Publicznej ePUAP– przekazał UM Ustka.

W ten sposób również w urzędach będzie mniej osób jednocześnie, co tyczy się głównie interesantów, dzięki czemu istnieje szansa na ograniczenie liczby codziennie potwierdzanych przypadków zarażeń. Przypomnijmy, że dziś, tj. 21 marca, MZ informowało o kolejnych 21 849 potwierdzonych zarażeniach.

Artykuły polecane przez redakcję Pikio:

Krystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć w jakich pławi się luksusachKrystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć, w jakich pławi się luksusachCzytaj dalej

Źródło: Portal Samorządowy, Buisness Insider

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News