Minister nauki i edukacji
Pixabay.com, autor: _Alicja_
Patryk Przybyłowski - 28 Marca 2021

Minister w ostatniej chwili zmienił decyzję. Nowa lista osób, które mogą posłać dzieci do przedszkoli i żłobków

Kiedy minister zdrowia ogłaszał zamknięcie przedszkoli i żłobków informował również, że z opieki nad dziećmi będą mogli nadal korzystać pracownicy służby zdrowia. Okazało się, że na ostatniej prostej wprowadzono zmiany w tym zakresie i dużo więcej osób otrzymało podobne uprawnienia.

Nowa list osób uprawnionych do skorzystania z opieki nad dziećmi w placówkach szkolnych jest pomysłem ministra nauki i edukacji. Przemysław Czarnek zadecydował, że od jutra w przedszkolach i żłobkach będzie mogło kontynuować swój pobyt zdecydowanie więcej dzieci.

Którzy rodzice będą mogli skorzystać z przywileju? Opublikowane w Dzienniku Ustaw rozporządzenie wskazuje, że wchodzi konkretnie o osoby:

 • zatrudnione w podmiotach wykonujących działalność medyczną,
 • zaangażowane w ratownictwo medyczne
 • realizujące zadania publiczne w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19,
 • pełniące służbę w jednostkach zapewniających bezpieczeństwo i porządek publiczny,
 • wykonujące działania ratownicze,
 • zatrudnione w jednostkach organizacyjnych pomocy społecznej,
 • pracujące w ogrzewalniach i noclegowniach,
 • pracujące w placówkach zapewniających całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym, przewlekle chorym lub osobom w podeszłym wieku,
 • pracujące w placówkach opiekuńczo-wychowawczych, regionalnych placówkach opiekuńczo-terapeutycznych oraz w interwencyjnych ośrodkach preadopcyjnych,
 • zatrudnione w formach opieki nad dziećmi w wieku do lat 3,
 • zatrudnieni w jednostkach oświatowych.

Ponadto dyrektorzy szkół mają obowiązek zorganizowania zajęć dla dzieci posiadających orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego. Przypominamy, że nowe zasady w szkolnictwie będą obowiązywały od 29 marca do 11 kwietnia włącznie.

Pacjentka szpitala tymczasowego zdradziła, co wyrabia się w placówcePacjentka szpitala tymczasowego zdradziła, co wyrabia się w placówceCzytaj dalej

Zamknięcie placówek ma zmniejszyć mobilność obywateli

Chociaż obecnie w przedszkolach i żłobkach nie dochodzi do wielu zakażeń, to minister zdrowia przekonuje, że zamknięcie placówek spowoduje zmniejszenie mobilności ludzi. A to już będzie jego zdaniem bardzo istotne narzędzie w walce z pandemią.

- Związana z tym mobilność i kwestia zgaszenia i wciskania tego hamulca awaryjnego przekonują nas do tego, żeby przedszkola i żłobki zostały zamknięte - przekonywał Adam Niedzielski na konferencji prasowej.

Z kolei premier zagwarantował, że rodzice zmuszeni do zostania w domach z dziećmi nie pozostaną bez wsparcia z publicznych pieniędzy. Tym samym zasiłek opiekuńczy ponownie przedłużony.

- Te najmniejsze dzieci, odprowadzane do żłobków czy przedszkoli, będą objęte zasiłkiem opiekuńczym dla rodziców - zaanonsował Mateusz Morawiecki.

Artykuły polecane przez redakcję Pikio:

Krystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć w jakich pławi się luksusachKrystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć, w jakich pławi się luksusachCzytaj dalej

Źródło: Gazeta.pl

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News