Nie żyje profesor Wiesław Blaschke
Pixabay.com ScorpionD
Irmina Jach - 23 Lutego 2021

Tragiczne informacje obiegły media. Nie żyje Wiesław Blaschke, niezwykle zasłużony Polak

Nie żyje profesor Wiesław Blaschke, ekspert w dziedzinie ekonomiki górnictwa i gospodarki surowcami mineralnymi. Działacz odegrał dużą rolę podczas okresu transformacji polskich kopalń węgla kamiennego. Odszedł w wieku 79 lat.

Profesor Wiesław Blaschke przyszedł na świat 10 czerwca 1941 roku w Krakowie. Zawodowo był związany z Akademią Górniczo-Hutniczą w Krakowie, Polską Akademią Nauk i Politechniką Śląską w Gliwicach. O śmierci cenionego naukowca poinformował śląski portal gospodarczy NetTG.pl.

Nie żyje profesor Wiesław Blaschke

- Takie wiadomości tną jak nóż. W tym wypadku, z powodu ciężkiej choroby profesora, spodziewałam się, że wcześniej czy później taka informacja do nas dotrze. Mimo tego nie potrafię tego zaakceptować. Zanim zaczęłam podziwiać, jak przez lata z godnością i pogodą ducha znosi swoją chorobę, widziałam w nim wielki autorytet zawodowy i życiowy. Widziałam też przyjaciela - napisała dziennikarka Anna Zych.

- Zawsze uprzejmy, dowcipny, z wielką klasą, erudyta imponujący wiedzą, dokonaniami i doświadczeniem. Tłumaczył, radził, taktownie sprowadzał na właściwy tok myślenia, a bywało, że chwalił. [...] Już za tobą tęsknię, profesorze - dodał.

Profesor Wiesław Blaschke mieszkał w Krakowie wraz z żoną Urszulą, z którą doczekał się trójki dzieci - syna Zbigniewa i córek Ewy i Magdaleny. W latach 1997-2003 był doradcą prezesów Państwowej Agencji Węgla Kamiennego oraz Państwowej Agencji Restrukturyzacji Górnictwa - instytucji odpowiedzialnych za przekształcenia sektora węglowego.

Nie żyje podróżnik Aleksander Doba. Miał 74 lataNie żyje podróżnik Aleksander Doba. Miał 74 lataCzytaj dalej

W latach 90. przez niemal trzy lata sprawował funkcję wiceprezesa katowickiego Węglozbytu. Wiesław Blaschke był absolwentem Wydziału Górniczego Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie ze specjalnością przeróbka mechaniczna. W 2000 roku został profesorem nauk technicznych. Był prezesem Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Górnictwa.

W latach 1974-1976 został mianowany dyrektorem ds. nauki w Instytucie Przeróbki i Wykorzystania Surowców Mineralnych AGH. Pracował także w Polskiej Akademii Nauk, gdzie kierował Zakładem Ekonomiki i Badań Rynku Paliwowo-Energetycznego w Instytucie Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią.

- Za swoje najważniejsze doświadczenia, wiążące się z pracą naukową, uważał opracowanie i wprowadzenie do stosowania następujących pojęć: krzywych charakterystyk cieplnych węgla, sprawności ekonomicznej wzbogacania, wartości produkcji węgla, schematów ekonomicznych zakładów przeróbczych, poziomu i struktury cen. Jest współautorem koncepcji liczenia tzw. parytetu importowego węgla i metodologii liczenia kosztów pozyskania produktów handlowych - relacjonowała Anna Zych w swoim wspomnieniu.

Profesor Wiesław Blaschke był ekspertem w zakresie problemów opłacalności eksportu węgla, organizacji handlu węglem, tworzeniem kombinatów górniczo-przetwórczych, zagadnień opłacalności wzbogacania węgla oraz opiniowaniem projektów nowych zakładów przeróbczych.

Opublikował ponad 350 prac autorskich. Został uhonorowany Krzyżem Oficerskim i Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Od 1989 roku uczestniczył w pracach związanych z transformacją kopalń. Bliskim, przyjaciołom oraz współpracownikom składamy najszczersze kondolencje.

Artykuły polecane przez redakcję Pikio:

Krystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć w jakich pławi się luksusachKrystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć, w jakich pławi się luksusachCzytaj dalej

Źródło: NetTG.pl/TVP Info

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News