Prezydent Tanzanii nie żyje
Pixabay.com ScorpionD
Monika Majko - 18 Marca 2021

Nie żyje prezydent Tanzanii. Bagatelizował walkę z koronawirusem

Nie żyje 61-letni prezydent Tanzanii John Magufuli, który zasłynął w ostatnich miesiącach ze swojego sceptycznego podejścia do walki z pandemią koronawirusa. Informacje o śmierci polityka przekazała wiceprezydentka afrykańskiego kraju.

John Magufuli ignorował zagrożenie związane z pandemią wirusa SARS-COV-2 i zalecał swoim obywatelom, by stosowali modlitwę i tradycyjne metody leczenia. Prezydent Tanzanii zmarł w szpitalu, nie wiadomo jednak, jaka była dokładna przyczyna jego zgonu.

Nie żyje prezydent Tanzanii John Magufuli

- Z wielkim żalem informuję, że dziś, 17 marca 2021 r. o godz. 17.00 straciliśmy naszego odważnego przywódcę, prezydenta Tanzanii Johna Pombe Josepha Magufuli, który zmarł na serce w szpitalu Mzena w Dar es Salaam, gdzie był leczony - przekazała wiceprezydentka Samia Suluhu Hassan w TBC.

John Magufuli urząd prezydenta Tanzanii zaczął pełnić w 2015 roku, a w 2020 roku został wybrany na drugą kadencję. Po śmierci głowy państwa w kraju ogłoszono 14-dniową żałobę narodową. Wiceprezydentka Samia Suluhu Hassan poinformowała, że flagi będą opuszczone do połowy masztu.

Prezydent Magufuli już od kilku tygodni nie pokazywał się publicznie. Ostatni raz publicznie widziany był 1 marca, gdy wziął udział w pogrzebie swojego doradcy, który zmarł tuż po zakażonym koronawirusem wiceprezydencie należącej do Tanzanii wyspy Zanzibar.

Jest oświadczenie ws. syna Beaty Szydło. Wiadomo, dlaczego ukrywał się pod zmienionym nazwiskiemJest oświadczenie ws. syna Beaty Szydło. Wiadomo, dlaczego ukrywał się pod zmienionym nazwiskiemCzytaj dalej

John Magufuli znany był z bagatelizowania zagrożenia, jakie niesie COVID-19. W maju ubiegłego roku Magufuli polecił zaprzestanie liczenia zakażeń wirusem SARS-COV-2 na terenie jego państwa, a miesiąc później ogłosił publicznie zwycięstwo z pandemią za pomocą postu i modlitw.

W afrykańskim państwie ani razu nie wprowadzono kwarantanny, a władze zalecały obywatelom modlitwę, post i leczenie tradycyjne m.in. inhalacje parą wodną czy wspomaganie się ziołami. Jeszcze kilka dni temu premier Tanzanii zapewniał, że 61-letni prezydent ma się dobrze i po prostu ciężko pracuje.

Na początku roku prezydent John Magufuli miał również odmówić zakupu szczepionek przeciwko COVID-19. Polityk też publicznie zasadność wykonywania testów na koronawirusa.

Media donosiły jednak, że John Magufuli leży w szpitalu w Nairobi, gdzie jest podłączony do respiratora i choruje na COVID-19. Chorobie prezydenta zaprzeczali współpracujący z nim politycy, a w poniedziałek policja aresztowała cztery osoby, które miały rozpowszechniać w mediach społecznościowych plotek o chorobie prezydenta.

Wiceprezydentka Tanzanii poinformowała, że 61-letni John Magufuli zmarł powodu komplikacji związanych z chorobą serca. Politycy opozycji są jednak przekonani, że prezydent kraju odszedł z powodu zakażenia COVID-19, którego istnienie do tej pory ignorował.

Prezydent Tanzanii nie żyje

Twitter.com StandardKenya

Artykuły polecane przez redakcję Pikio:

Krystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć w jakich pławi się luksusachKrystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć, w jakich pławi się luksusachCzytaj dalej

Źródło: Gazeta/Onet/Gazeta Wyborcza

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News