Sala w szkole
Pixahive.com, autor: Spiderarmy (CC0)
Artur Łokietek - 1 Marca 2021

Oficjalnie przedłużono kluczowe obostrzenie. Nauka zdalna obowiązuje do 14 marca

Rząd przedłużył kluczowe obostrzenia. W obliczu dynamicznie zmieniającej się sytuacji epidemicznej postanowiono o dalszym przeprowadzaniu zajęć dla uczniów klas IV-VIII w trybie niestacjonarnym. Choć klasy I-III wciąż mogą uczęszczać na lekcje do szkoły, są pewne wyjątki.

Jedno z najważniejszych obostrzeń, czyli uziemianie wielu roczników różnych szkół, zostało oficjalnie podtrzymane w mocy. Rząd wyjaśnił, że postanowiono wydłużyć związane z edukacją ograniczenia. W związku z tym wielu uczniów wciąż będzie uczyć się w trybie niestacjonarnym.

Chodzi tu przede wszystkim o uczniów klasy VI-VIII szkół podstawowych. To oni mają co najmniej do 14 marca uczyć się w formie zdalnej. Jest to związane z nowelizacją rozporządzenia ministra edukacji i nauki dotyczącą funkcjonowania szkół i oświaty w obliczu pandemii koronawirusa.

Jednakże warto pamiętać, że uczniowie klas I-III szkół podstawowych w dalszym ciągu będą chodzić na zajęcia do placówek edukacyjnych. Rodziców małych dzieci z pewnością ucieszy fakt, że żłobki i przedszkola mają też funkcjonować w niezmienionym trybie.

Klienci mogą być zadowoleni. Bezkonkurencyjna oferta na wiele produktów w BiedronceKlienci mogą być zadowoleni. Bezkonkurencyjna oferta na wiele produktów w BiedronceCzytaj dalej

Rząd przedłuża edukację zdalną

Rząd oficjalnie wyjaśnił, że wszyscy uczniowie klas IV-VIII szkół podstawowych dla dzieci i młodzieży, szkół podstawowych dla dorosłych, szkół ponadpodstawowych, placówek kształcenia ustawicznego, centrów kształcenia zawodowego, ośrodków rewalidacyjno-wychowawczych i domów wczasów dziecięcych do 14 marca uczyć się zdalnie.

Jeżeli chodzi o funkcjonowanie klas I-III – pojawił się ważny wyjątek. Ze względu na trudną i postępującą oraz dynamicznie zmieniającą się sytuację epidemiczną w województwie warmińsko-mazurskim postanowiono, że uczniowie z tego rejonu na czas najbliższych dwóch tygodni do 14 marca również będą uczyć się w domach.

Dyrektorzy szkół podstawowych specjalnych (klasy IV-VIII), szkół ponadpodstawowych specjalnych włącznie z tymi działającymi w specjalnych ośrodkach szkolno-wychowawczych, w podmiotach leczniczych i jednostkach pomocy społecznej oraz ośrodkach rewalidacyjno-wychowawczych sami będą w dalszym ciągu decydować o trybie nauczania.

Od jakiegoś czasu trudno nie usłyszeć kolejnych wołań zrozpaczonych maturzystów, którzy ponownie stają przed niezwykle ciężkim egzaminem w trakcie wezbrania fali zachorowań na koronawirusa. Na szczęście rząd to przewidział i pozwolił na organizowanie szkołom i dyrektorom specjalnych zajęć dokształcających dla uczniów klas VIII (egzamin ośmioklasisty) i klas maturalnych.

Poinformowano także o praktykach zawodowych i zajęciach praktycznych. Wiemy, że faktycznie mogą one być przeprowadzane, ale ze stosowaniem się do zasad sanitarnych. W trakcie zajęć musi być możliwe zachowanie wymaganego minimalnego dystansu społecznego, a one same mogą odbywać się w wybranych z góry dniach tygodnia, w wymiarze nieprzekraczającym 10 godzin tygodniowo. Pamiętajmy również, że uczniowie branżowych szkół I stopnia, będący młodocianymi pracownikami, również mogą brać udział w praktykach u pracodawców o ile nie zaistnieją zagrażające zdrowiu bądź życiu okoliczności.

Artykuły polecane przez redakcję Pikio:

Krystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć w jakich pławi się luksusachKrystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć, w jakich pławi się luksusachCzytaj dalej

Źródło: wydarzenia.interia.pl

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News