minister zdrowia nie pozostawia
Fot. Pexels.com @Dids (zdjęcie ilustracyjne)
Mateusz Sidorek - 5 Lutego 2021

Minister zdrowia zabrał głos ws. dalszego otwarcia szkół. Nie pozostawił wątpliwości

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej minister zdrowia odniósł się do kwestii powrotu do szkół oraz uczelni. Adam Niedzielski zaznaczył, że decydujące okażą się najbliższe tygodnie. Bardzo ważną rolę odegrają skuteczność szczepionek oraz transmisja koronawirusa. Szef resortu nie ukrywał, że łagodzenie obostrzeń na obecnym etapie to duże ryzyko.

Minister zdrowia w trakcie piątkowej konferencji prasowej był pytany między innymi o to, czy po powrocie do nauczania stacjonarnego uczniów klas I-III szykują się zmiany dla starszych dzieci oraz studentów. Adam Niedzielski zaznaczył, że jednym z najważniejszych wskaźników podczas podejmowania decyzji będzie liczba zarażeń koronawirusa.

W rozmowach z mediami minister zdrowia oświadczył, że szczepienia powinny okazać się skuteczne. Adam Niedzielski oczekuje, że efekty będzie widać po liczbach zakażeń, zgonów oraz obłożonych łóżek w szpitalach. Szef resortu wierzy w poprawę, ale chce zachować ostrożność.

Minister zdrowia chce w marcu otworzyć uczelnie medyczne

Przed podjęciem dalszych decyzji dotyczących szkół minister zdrowia chce jeszcze przeprowadzić badania przesiewowe wśród nauczycieli. Adam Niedzielski ma też nadzieję, że program szczepień w Polsce będzie nabierał tempa.

Mamy też świadomość, podejmując te decyzje, że każdy tydzień czy dwa tygodnie [...] to jest co najmniej pół miliona osób zaszczepionych. A dzięki temu, że będziemy już mogli szczepić AstrąZeneką, ta liczba będzie zdecydowanie w tej perspektywie dwutygodniowej rosła – słowa ministra cytuje „Radio ZET”.

6-tygodniowe dziecko zmarło podczas chrztu. Wiele pytań po obrządku w Rumunii6-tygodniowe dziecko zmarło podczas chrztu. Wiele pytań po obrządku w RumuniiCzytaj dalej

Jeżeli zdiagnozujemy, jak wygląda sytuacja po otworzeniu szkół, to będziemy podejmowali decyzje – dodaje Adam Niedzielski.

Choć szef resortu wstrzymuje się jeszcze z podejmowanie decyzji o powrocie do stacjonarnego nauczania starszych uczniów oraz studentów, to oświadczył, że zarekomenduje ministrowi Czarnkowi otwarcie uczelni medycznych.

Jedna rzecz, którą będę rekomendował panu ministrowi Czarnkowi, to jest też otworzenie od marca uczelni medycznych, bo tam mamy i zaszczepioną kadrę, i zaszczepionych studentów, którzy są narażeni na bezpośredni kontakt z wirusem, czyli pracują bezpośrednio z pacjentem. Będziemy chcieli, żeby od marca została przywrócona standardowa nauka na uczelniach medycznych – powiedział.

Minister zdrowia przypomina o ryzyku

Zapowiadając łagodzenia pewnych obostrzeń, minister zdrowia zaznaczył, że rząd będzie uważnie obserwował transmisję koronawirusa, która nadal jest dużym zagrożeniem. Szef resortu wskazał też, że decyzje będą wprowadzane warunkowo, ponieważ znoszenie restrykcji jest obecnie bardzo ryzykowne.

Musimy wszyscy zdawać sobie sprawę, że decyzja jest związane z ryzykiem i dlatego podjęliśmy ją jako warunkową. […] Będziemy mieli do czynienia z pewnym interaktywnym scenariuszem po 12 lutego – w kolejnych dniach i tygodniach od nas będzie zależało, co będzie dalej się działo – mówił Adam Niedzielski.

Jeżeli będzie przyspieszenie procesu pandemicznego, będę rekomendował wykonanie kroku wstecz i dokonania kolejnych obostrzeń, by utrzymywać pandemię pod kontrolą, czyli na stabilnym co najmniej poziomie – dodał.

Szef resortu oświadczył też, że jeśli sytuacja pandemiczną będzie wciąż ulegała poprawie, to będą podstawy do tego, by rozmawiać o kolejnych etapach łagodzenia sanitarnych restrykcji. Warto przypomnieć, że podczas konferencji zapowiedziano otwarcie hoteli i innych ośrodków noclegowych do 50 procent łóżek. Działalność będą mogły wznowić także kina oraz teatry – również do 50 procent miejsc. Możliwe będzie też uprawianie sportu na terenach otwartych. Zmiany mają wejść w życie w połowie lutego.

W innym z naszych artykułów pisaliśmy również o wstrzymaniu finansowania leczenia niepłodności przez rząd. Środowiska medyczne opublikowały w tej sprawie oświadczenie. O szczegółach dowiecie się z tego tekstu.

Artykuły polecane przez redakcję Pikio:

Krystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć w jakich pławi się luksusachKrystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć, w jakich pławi się luksusachCzytaj dalej

Źródło: Radio ZET

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News