Czego dokonał Nelson Mandela? Ma swoje święto w kalendarzu
Międzynarodowy Dzień Nelsona Mandeli już niedługo. Kiedy wypada data tego święta? Jest ona nierozerwalnie połączona z życiorysem jednego z największych społeczników i polityków XX wieku - Nelsonem Mandelą. Kim był ten człowiek i czego dokonał? Jego spuścizna żyje do dziś.
Międzynarodowy Dzień Nelsona Mandeli jest ogromnie ważnym świętem, które przypomina o długiej i trudnej historii walki z rasizmem, która nie zakończyła się do dziś. Jest to okazja, w ramach której wspominamy jednego z najbardziej zasłużonych bohaterów tej walki - Nelsona Mandelę. Co świętujemy tego dnia i jaka jest historia tej wielkiej postaci?
Międzynarodowy Dzień Nelsona Mandeli
Międzynarodowy Dzień Nelsona Mandeli jest światowym świętem walki z rasizmem. Obchodzimy go co roku 18 lipca. Nie jest to przypadkowa data - wtedy urodził się jeden z największych polityków XX wieku, a także twarz walki z apartheidem w RPA - Nelson Mandela. W celu upamiętnienia jego poświęcenia i heroicznej batalii z rasistowskim systemem, ONZ postanowiło ustanowić ten dzień. Po raz pierwszy obchodziliśmy go w 2010 roku, a rezolucja o jego utworzeniu weszła w życie 11 listopada 2009 roku. Ma ona pokazywać, jak ważnym człowiekiem był Mandela:
- Za swoje osiągnięcia Nelson Mandela zapłacił wysoką cenę, poświęcając swoje życie osobiste i rodzinne. Jego zaangażowanie posłużyło nie tylko mieszkańcom jego ojczyzny, Republiki Południowej Afryki, ale sprawiło, że cały świat stał się lepszym miejscem dla wszystkich ludzi. [...] Dziękujemy mu za wszystko co uczynił dla wolności, sprawiedliwości i demokracji. Mandela wskazał nam drogę. Zmienił świat. Jesteśmy mu za to głęboko wdzięczni - tak przy okazji ustanowienia Międzynarodowego Dnia Nelsona Mandeli wypowiadał się Sekretarz Generalny ONZ.
Nelson Mandela - biografia. Dzieci, żony. Co zrobił i czego dokonał Nelson Mandela?
Nelson Rolihlahla Mandela urodził się 18 lipca 1918 roku w Mvezo w Republice Południowej Afryki. Zmarł 5 rudnia 2013 roku w Johannesburgu. Był pierwszym czarnoskórym prezydentem Republiki Południowej Afryki, zwany jest też ojcem tego narodu ze względu na ogromne zasługi, jakimi wsławił się pracując przez całe życie na rzecz wyzwolenia czarnoskórych mieszkańców tego kraju i zniesienia apartheidu.
Kariera polityczna Mandeli rozpoczęła się już w 1942 roku, kiedy wstąpił do Afrykańskiego Kongresu Narodowego (ANC), radykalnej organizacji politycznej działającej na rzecz wyzwolenia czarnoskórej ludności Afryki. Od tego czasu całe swoje życie poświęcił na rzecz działalności antyrasistowskiej i mającej pozwolić na zniesienie segregacji rasowej w RPA. Od 1950 roku był przywódcą tegoż kongresu. W ramach różnego rodzaju akcji członkowie tej organizacji organizowali pokojowe demonstracje oraz zbrojny sabotaż rządu, który miał doprowadzić do zmiany politycznej w państwie, gdzie czarnoskórzy mieszkańcy byli traktowani bardzo źle i odmawiano im podstawowych praw.
Nelson Mandela został aresztowany przez władze państwowe 5 sierpnia 1962 roku. Został oskarżony o akty sabotażu i przygotowanie inwazji obcych państw na RPA. Jego proces ciągnął się przez wiele miesięcy, ale w końcu został osadzony w więzieniu na wyspie Robben Island. Łącznie spędził w więzieniu ponad 27 lat. Na wolność wyszedł dopiero 11 lutego 1990 roku pod wpływem kampanii ANC i nacisku międzynarodowego. Był jedną z twarzy kampanii, która doprowadziła do referendum 18 marca 1992 roku, w którym to mieszkańcy RPA opowiedzieli się za zniesieniem apartheidu.
W maju 1994 roku został pierwszym czarnoskórym prezydentem RPA. Urząd pełnił od 10 maja 1994 roku do 16 czerwca 1999 roku, kiedy to odszedł na zasłużoną emeryturę. Jest znany na całym świecie, w 1993 roku odebrał Pokojową Nagrodę Nobla za swoje działania na rzecz obalenia apartheidu i równouprawnienia.
Prywatnie Nelson Mandela był bardzo skrytym człowiekiem, który nie lubił mówić o swoim życiu prywatnym. Był znany ze swojej dużej samowystarczalności - nawet gdy był prezydentem nie pozwalał nikomu m. in. zmieniać swojej pościeli czy prasować ubrań. W czasie swojego życia miał trzy żony - Evelyn, Winnie i Grace. Miał z nimi łącznie sześcioro dzieci. W momencie śmierci zostawił po sobie także 17 wnuków i 14 prawnuków. Był znany z szelmowskiego poczucia humoru i niesamowitego uporu w dążeniu do celu.
Nelson Mandela - cytaty
Nelson Mandela był nie tylko wielkim bohaterem czarnoskórych ludzi na całym świecie, ale także znanym myślicielem, który swoje przemyślenia czerpał z wielu nurtów filozoficznych i religijnych. Cytaty z niego są bardzo znane i towarzyszą wielu przedsięwzięciom, szczególnie tym odwołującym się do walki z rasizmem i ruchami postkolonialnymi. Oto najbardziej znane sentencje Mandeli:
- Kiedy człowiek jest pozbawiony prawa do życia w jakie wierzy, nie ma wtedy wyboru, musi stać się przestępcą
- Nikt nie rodzi się nienawidząc drugiego człowieka z powodu koloru jego skóry, pochodzenia lub wyznania. Ludzie muszą nauczyć się nienawidzić, a skoro są w stanie to zrobić, to są również w stanie nauczyć się kochać, ponieważ miłość jest bliższa ludzkiemu sercu niż jej przeciwność
- Jestem fundamentalnym optymistą. Trudno powiedzieć, czy mam to z natury czy z wychowania. Optymizm polega na utrzymaniu głowy w kierunku słońca, kiedy nogi idą do przodu. Miałem wiele ciężkich chwil w życiu, moja wiara w ludzkość była srodze testowana, ale nie rozpaczałem bo jest to kierunek klęski i śmierci
- Siedząc w więzieniu i czytając książki odkryjesz coś czego nigdy nie znałeś na wolności, to jest jedyna zaleta siedzenia w więzieniu. Czytasz literaturę otwierającą ci umysł, zrozumiesz wtedy że niektóre z twoich przekonań były błędne
ZOBACZ TAKŻE NA PIKIO.PL: