Zbigniew Zamachowski. Urodziny
youtube/tvnpl
Wiadomości Pikio - 6 Czerwca 2019

Ile lat skończy Zbigniew Zamachowski? Aktor świetnie się trzyma

Zbigniew Zamachowski - popularny aktor - może pochwalić się rolami w najlepszych teatrach i u największych reżyserów. Pomimo swojego dojrzałego wieku, jego kariera wciąż rozkwita. Niedługo będzie obchodził urodziny. Ile lat skończy aktor, którego głos zna większość dzieci w Polsce?

Zbigniew Zamachowski należy do grona aktorów, którzy mogą poszczycić się największymi rolami u najwybitniejszych reżyserów. Grał u Wajdy, Hoffmana, Kieślowskiego i Pasikowskiego. Utalentowany artysta ma na swoim koncie wiele wspaniałych ról teatralnych, jest także lektorem, kompozytorem oraz autorem muzyki i tekstów piosenek, które sam wykonuje.

Zbigniew Zamachowski - biografia. Wiek aktora

Jeden z najpopularniejszych aktorów polskiego kina urodził się w 1961 roku w Brzezinach. W młodości bardzo poważnie zastanawiał się nad karierą muzyka, ukończył nawet szkołę muzyczną. Po zdaniu matury jego głównym celem była jednak Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera, gdzie dostał się z powodzeniem w 1980 roku. Debiutował w 1981 roku w filmie "Wielka Majówka" gdzie wcielił się w rolę Ryśka Kołąta. Następne lata przyniosły Zamachowskiemu niewielkie role w kolejnych produkcjach.

Przełomowym rokiem w karierze aktora bez wątpienia był 1991. To właśnie wtedy artysta został nominowany przez Europejską Akademię Filmową do nagrody Feniksa za rolę w filmie "Ucieczka z kina Wolność. Za tą samą kreację uzyskał nominację do nagrody Złotych Lwów. Nagrodę tę zdobył jednak dopiero w roku 1994 za rolę w filmie "Zawrócony". Kariera aktora nabierała rozpędu czego efektem były kolejne wspaniałe role. Widzowie do dziś pamiętają go między innymi z "Pułkownika Kwiatkowskiego", "Cześć Tereska", "Zmruż oczy" czy genialnej roli Michała Wołodyjowskiego w słynnym filmie Jerzego Hoffmana "Ogniem i Mieczem".

Aktor z pewnością może być nazywany różnorodnym, potrafi bowiem wcielać się w role zarówno komediowe, jak i dramatyczne. Zbigniew Zamachowski występował w ważnych dla polskiej kinematografii filmach Krzysztofa Kieślowskiego, a równocześnie dał się poznać z zabawnej strony. Wystąpił między innymi w "Czasie Surferów" oraz "Zróbmy sobie wnuka".

Młodsza widownia bardziej niż wygląd, kojarzy głos wybitnego aktora. Wszystko za sprawą sławnej bajki Shrek, w której Zbigniew Zamachowski użycza głosu głównemu bohaterowi. Dubbing w filmie o perypetiach zielonego ogra i jego przyjaciołach przyniósł aktorowi potężną sławę na początku XXI wieku. Niedługo będziemy mogli go usłyszeć w najnowszej części animowanego hitu. O piątej odsłonie przygód Shreka możecie przeczytać TUTAJ.

Jaki jest wzrost aktora? Kim jest jego żona? Monika Richardson towarzyszy mu już osiem lat

Aktor nie należy do najwyższych, jednak z pewnością ma wielkie serce. Mierzący 170 centymetrów wzrostu, kocha dzieci, o czym świadczą liczne role w filmach animowanych. Zbigniew uwielbia dubbing oraz sprawianie radości młodym widzom swoim wyjątkowo charakterystycznym głosem. Na swoim koncie ma wiele znakomitych ról. Poniżej prezentujemy listę bajek, w których możemy go usłyszeć:

 • 1999 Stuart Malutki jako Stuart
 • 2001 Shrek jako Shrek
 • 2002 Lilo i Stich jako Stich
 • 2002 Stuart Malutki 2 jako Stuart Malutki
 • 2003 Shrek 3-D jako Shrek
 • 2003 Stich: Misja jako Stich
 • 2004 Shrek 2 jako Shrek
 • 2006 Garfield 2 jako Garfield
 • 2007 Pada Shrek jako Shrek
 • 2007 Ratatuj jako Remy
 • 2007 Shrek Trzeci jako Shrek
 • 2010 Shrek ma wielkie oczy jako Shrek
 • 2010 Podróże Guliwera jako Guliwer
 • 2010 Shrek Forever jako Shrek
 • 2011 Miś Yogi jako Bubu
 • 2012 Muminki w pogoni za kometą jako narrator

Popularny aktor udzielał swojego głosu także w filmach fabularnych. Mogliśmy usłyszeć go między innymi w filmach "Karol. Papież, który pozostał człowiekiem", "Jan Paweł II" oraz "Nawiedzony dwór".

Zbigniew Zamachowski prywatnie jest ojcem Marii, Antoniego, Tadeusza i Bronisławy. Matką czwórki dzieci jest jego była żona, Aleksandra Justa. Wcześniej był mężem Anny Komornickiej. Od ośmiu lat aktor związany jest z publicystką i prezenterką telewizyjną Moniką Richardson, która po ślubie w 2014 roku przyjęła jego nazwisko. Oprócz muzyki aktor ma wiele hobby związanych przede wszystkim ze sportem. Do najbardziej ulubionych dyscyplin Zbigniewa należą tenis, piłka nożna i golf.

17 lipca 2019 roku artysta i kompozytor będzie obchodził swoje 48. urodziny. Z tej okazji życzymy mu setek wspaniałych ról, a także wielu lat spędzonych na scenie.

ZOBACZ TAKŻE NA PIKIO.PL

 1. Ile lat ma Zenek Martyniuk? Trudno uwierzyć, że tak dobrze się trzyma
 2. Wykop.pl to największy polski portal społecznościowy. Ile ma użytkowników?
 3. Wykop.pl - kto jest właścicielem jednego z największych portali społecznościowych w Polsce?
 4. Czy Filip Bobek ma żonę? Aktor chroni swoją prywatność i nie chwali się związkami
 5. Dlaczego ktoś im to zrobił? Niektóre imiona dzieci gwiazd są naprawdę dziwne

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News