Dalajlama - zdjecie
commons.wikimedia.org/Yancho Sabev
Adrian Sobolewski - 5 Czerwca 2019

Najsłynniejsze cytaty Dalajlamy. W rocznicę urodzin przywódcy religijnego warto o nich przypomnieć

Dalajlama - kto to? Zagadkowa i mistyczna postać tego przywódcy duchowego pobudza wiele osób do myślenia o rzeczach trochę inaczej, a jego nauki docierają nie tylko do buddystów, ale także do wyznawców wielu innych religii, którzy znajdują w nich wiele uniwersalnych prawd. Przedstawiamy sylwetkę czternastego Dalajlamy.

Dalajlama XIV - to imię bardzo często przewija się, kiedy mówi się o największych myślicielach i przywódcach duchowych XX i XXI wieku. Kim jest ta niesamowicie ciekawa postać? Wielu wiernych jest przekonanych, że od wielu wieków jest to ten sam człowiek!

Dalajlama XIV - kto to? O jego przemyśleniach i życiu powstała niejedna książka

Dalajlama jest niesamowicie interesującym człowiekiem. Jest to bardzo starożytny tytuł - został nadany jednemu z tybetańskich przywódców już w 1578 roku, kiedy to przywódca Imperium Mongolskiego, Altan-chan, nazwał tak głównego lamę buddyjskiej szkoły Gelug. Tytuł ten oznacza dosłownie lamę - buddyjskiego mnicha i mędrca - którego mądrość jest większa od oceanu. Wyznawcy buddyzmu wierzą, że tytuł ten przechodzi z Dalajlamy na Dalajlamę za pomocą reinkarnacji - jest to za każdym razem ten sam człowiek, który wybiera swoją kolejną reinkarnację i wciela się w inne ciało. Oprócz bycia jedną z najważniejszych postaci światowego buddyzmu Dalajlama jest także świeckim przywódcą tybetańskiego rządu na uchodźstwie, który ma obecnie swoją siedzibę w Indiach, ze względu na konflikty natury politycznej z rządem Chin.

Dalajlama jest postacią, która ma ogromny wpływ na kształt światowego buddyzmu, który staje się coraz popularniejszą filozofią życia nie tylko w rodzimym Tybecie i Indiach, ale także na Zachodzie. Jego nauki są przyjmowane i akceptowane przez osoby różnych wyznań, gdyż głosi on konieczność życia w harmonii ze sobą i innymi ludźmi, a także to, że współcześnie ludzie żyją zbyt szybko i nie mają czasu i miejsca na żadne retrospekcje czy głębsze przemyślenia. Na podstawie jego nauczań powstało naprawdę wiele książek, które często stają się bestsellerami - wiele osób chce poznać filozofię, której podstawy są bardzo proste, ale wpływają na każdy aspekt życia współczesnego człowieka.

Dalajlama - cytaty, słynny "Paradoks naszych czasów"

Jednym z najbardziej znanych cytatów, którego autorstwo przypisuje się Dalajlamie, jest tzw. "Paradoks naszych czasów". Jest to dość długi tekst o tym, jak zmieniło się nasze życie w ostatnich latach, a zmieniło się naprawdę wiele. Ten tekst mówi o cieszeniu się życiem i niepoddawaniu się obecnemu społeczeństwu, które wymaga od nas coraz szybszego tempa życia. Właśnie przez taką krytykę wiele osób uważa, że są to słowa Dalajlamy, który znany jest ze swojej filozofii odnoszącej się raczej do zwolnienia życia i odrzucenia większości materialnych powinności. Niestety, jest to błędne przekonanie - autorem tego cytatu nie jest Dalajlama, tylko Bob Moorehead, pastor jednego z kościołów protestanckich w Stanach Zjednoczonych.

Jednak Dalajlama również jest autorem wielu ciekawych stwierdzeń i cytatów, które potrafią wprowadzić nas w stan refleksji i sprowokować do przemyśleń. Wybraliśmy te najciekawsze - oto najlepsze z nich:

- Myślę, że głównym celem życia jest poszukiwanie szczęścia. To oczywiste. Bez względu na to, czy jesteśmy wierzący, czy nie, czy wyznajemy taką, czy inną religię, wszyscy szukamy sposobu na polepszenie swego życia. Głównym motorem naszych działań jest więc dążenie do szczęścia…

- Istnieją tylko dwa dni w roku, w których nic nie może być zrobione. Jeden nazywamy wczoraj, a drugi jutro. Dzisiaj jest właściwy dzień, aby kochać, wierzyć i żyć w pełni.

- Jeśli problem jest do rozwiązania i możesz coś zrobić, nie ma potrzeby, by się martwić. Jeśli nie jest możliwy do rozwiązania, martwienie się nie pomoże.

- Podążaj za trzema rzeczami: szacunkiem dla innych ludzi, szacunkiem dla siebie oraz odpowiedzialnością za wszystkie swoje czyny.

- Zawsze utrzymywałem, że zróżnicowanie tradycji religijnych – wszak ludzie mają przeróżne inklinacje mentalne. (…) Próba zunifikowania wszystkich religii pod postacią jednej, uniwersalnej, spowoduje, że utracimy wiele wartości i bogactw wnoszonych przez poszczególne tradycje.

ZOBACZ TAKŻE NA PIKIO.PL:

  1. Olga Paszkowska - aktorka Na Wspólnej i Pierwszej Miłości
  2. Powódź tysiąclecia - potworna tragedia nawiedziła Polskę 22 lata temu
  3. Jan Englert - dzieci: córki bliźniaczki to jego oczko w głowie
  4. Rudi Schuberth i Karolina Schuberth. Jak wyglądał młody gwiazdor?
  5. Pikio: Wykop i Top 10 najpopularniejszych wpisów na portalu Kwiecień 2019

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News