Mężczyzna słono zapłaci za rozwód
Pixabay.com Free-Photos
Bartłomiej Cieślak - 2 Marca 2021

Mężczyzna po 5 latach rozwiódł się z żoną. Sąd uznał, że musi zapłacić jej za prace domowe

Mężczyzna po 5 latach małżeństwa zdecydował się złożyć pozew rozwodowy. Nie mógł się spodziewać, że podczas rozprawy sąd każe mu zapłacić rekompensatę byłej żonie za prace domowe, które wykonywała podczas małżeństwa. Sytuacja ta otwiera w Chinach furtkę dla wielu kobiet.

Mężczyzna o nazwisku Chen po pięciu latach małżeństwa uznał, że ma już dosyć. Wniósł pozew rozwodowy i czekał na rozprawę, która zakończy jego nieudane małżeństwo. Jego żona początkowo nie chciała się zgodzić na rozwód, ale w końcu przystała na pomysł męża. Miała jednak asa w rękawie.

Mężczyzna słono zapłacił za rozwód

Żona podczas rozprawy rozwodowej zażądała od męża zadośćuczynienia za prace domowej, które w ogromnej części spadły tylko na nią. Twierdziła, że mąż w ogóle nie zajmował się domem, nie poświęcał również zbyt dużo czasu ich dziecku.

Dla niektórych może to brzmieć niedorzecznie, ale sąd w Pekinie uznał, że racja leży po stronie kobiety i przyznał jej zadośćuczynienie. Były już mąż musi jej zapłacić jednorazową sumę w wysokości prawie 29 tys. złotych (w przeliczeniu na polskie pieniądze), ponadto sąd obarczył go miesięcznymi alimentami, których suma opiewa na ponad tysiąc złotych.

Sąd podjął tę przełomową decyzję dzięki zmianom wprowadzonym do chińskiego kodeksu cywilnego w styczniu. To właśnie tam zapisano, że były małżonek może ubiegać się o rekompensatę w trakcie rozwodu, jeśli podczas małżeństwa to on głównie zajmował się dziećmi i starszymi członkami rodziny.

Skandaliczny artykuł w niemieckiej gazecie. Dziennikarz obraził Piotra ŻyłęSkandaliczny artykuł w niemieckiej gazecie. Dziennikarz obraził Piotra ŻyłęCzytaj dalej

Decyzja sądu okazała się kontrowersyjna, ale nie dlatego, że mężczyzna musi zapłacić byłej żonie odszkodowanie, ale dlatego, że zdaniem wielu jest ono o wiele za niskie. Chociaż pojawiły się pozytywne głosy, że tego typu decyzja będzie miała pozytywne konsekwencje w przyszłości dla wielu kobiet, to jednak znaczna część komentujących jest oburzona tym, że rekompensata dla kobiety jest zdecydowanie niewystarczająca.

- Jestem w szoku, że praca pełnoetatowej gospodyni domowej jest tak niedoceniana. W Pekinie koszt zatrudnienia niani na rok wynosi znacznie więcej niż 50 tys. juanów [29 tys złotych] - grzmi jeden z internautów.

Część osób zwracała również uwagę na to, że mężczyźni w Chinach zbyt często traktują żony jako pomoc domową, zwalając na ich barki wszystkie prace domowe. Częstym zjawiskiem jest, że kobieta po ślubie rezygnuje z pracy, by na pełen etat zajmować się domem, dziećmi, a czasem też rodzicami swoimi bądź męża.

Prawnik rozwodowy przyznał, że dokładne oszacowanie takiej rekompensaty jest praktycznie niemożliwe, a sąd podjął decyzję m.in. na podstawie długości trwania małżeństwa, dochodów rodziny i standardów życia w społeczeństwie.

A Waszym zdaniem tego typu rekompensata ma sens? A jeżeli tak, to jak oceniacie wysokość opłat, które mężczyzna będzie musiał ponieść?

Artykuły polecane przez redakcję Pikio:

Krystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć w jakich pławi się luksusachKrystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć, w jakich pławi się luksusachCzytaj dalej

Źródło: NBC

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News