Mateusz Morawiecki przekazał ważne informacje
Pixabay.com Наркологическая Клиника
Irmina Jach - 9 Lutego 2021

Premier Morawiecki przekazał dobre informacje. „Mamy jedną z najpłytszych recesji”

Mateusz Morawiecki podczas ostatniej konferencji prasowej zapowiedział powstanie Nowego Polskiego Ładu. Rozwiązanie zostanie przedstawione w ciągu najbliższych tygodni. „W Polsce w porównaniu do innych państw europejskich i na świecie mamy jedną z najpłytszych recesji” - mówił premier.

Mateusz Morawiecki stwierdził, że miniony rok był „najtrudniejszym gospodarczo rokiem w historii III RP”. Problemy, z jakimi boryka się Polska, mają związek z pandemią koronawirusa, która wpłynęła na wszystkie dzieciny życia społecznego i gospodarczego.

Mateusz Morawiecki przekazał ważne informacje

- Pandemia spadła na świat z siłą huraganu i spustoszyła bardzo wiele sektorów, bardzo wile państw. Doprowadziła do tragedii dziesiątki milionów rodzin- zaznaczył szef rządu.

Premier podkreślił, że przyczyną nieprawidłowości są między innymi zerwane łańcuchy dostaw, rosnący poziom bezrobocia, a także szok podażowy i popytowy. Zwrócił uwagę na fakt, że niektóre państwa zniosły pandemię koronawirusa zdecydowanie lepiej niż inne.

- Polska uchroniła się przed takimi apokaliptycznymi scenariuszami. Polska ma jedną z najniższych, najpłytszych recesji w całej Europie, a patrząc na resztę świata można powiedzieć, że jedną z płytszych recesji na świecie - mówił Mateusz Morawiecki.

Waloryzacja rent i emerytur jednak większa niż zakładano. Ważna wiadomość dla wszystkich emerytówWaloryzacja rent i emerytur jednak większa niż zakładano. Ważna wiadomość dla wszystkich emerytówCzytaj dalej

Szef rządu zapowiedział, że już za kilka tygodni zostanie przedstawiony Nowy Polski Ład, czyli plan gospodarczy, który będzie obowiązywał po opanowaniu pandemii koronawirusa. Ma on na celu odbudowę krajowej gospodarki.

W styczniu Główny Urząd Statystyczny opublikował pierwszy szacunek dotyczący dynamiki produktu krajowego brutto za 2020 rok. Według wstępnego szacunku PKB w 2020 roku był realnie niższy o 2,8 procent w porównaniu z 2019 roku, wobec wzrostu o 4,5 procent w 2019 roku.

- Wchodzimy w rok 2021 z bardzo dobrym stanem finansów publicznych. [...] Cały wielki program Prawa i Sprawiedliwości ogniskował się na tym, żeby w Ministerstwie Finansów wypracować zdrowe, solidne mechanizmy realizacji stanu finansów publicznych, realizacji budżetu państwa [...] i to powiodło się w znacznym stopniu - powiedział Mateusz Morawiecki.

We wtorek 9 lutego do Polski trafił raport Komisji Europejskiej pokazujący dobry stan polskich finansów publicznych. Zdaniem premiera „Polska ma jedną z najwyższych wiarygodności finansowych”. Przypomniał jednocześnie, że w roku 2015 dochody budżetu były niższe od 300 mld zł, podczas gdy w roku 2020 znacznie przekroczyły 400 mld zł.

Mateusz Morawiecki przekazał, że wzrost gospodarczy będzie zależał między innymi od siły trzeciej fali pandemii. Rząd skonstruował liczne scenariusze zakładające różne warianty w tej materii. Budżet na 2021 rok przewiduje, że dochody państwa w tym roku wyniosą 404,4 mld zł, a wydatki 486,7 mld zł, co oznacza maksymalny deficyt w wysokości 82,3 mld zł.

Artykuły polecane przez redakcję Pikio:

Krystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć w jakich pławi się luksusachKrystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć, w jakich pławi się luksusachCzytaj dalej

Źródło: RMF24

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News