Kto wynalazł telefon
Library of Congress's Prints and Photographs division
Adrian Sobolewski - 28 Maja 2019

Kto wynalazł telefon? Nie spodziewał się, że technika pójdzie do przodu aż tak

Kto wynalazł telefon? Obecnie, średnio, ludzie spędzają przed ekranem telefonu więcej czasu niż przed ekranem komputera. Jak zaczynał się ten trend? Pierwszego telefonu komórkowego wcale nie wrzucilibyśmy do kieszenie - ważył tyle, ile dzisiejsza pralka!

Kto wynalazł telefon - i ten zwykły, i komórkowy? Jest to wynalazek, który dał nam naprawdę wiele - umożliwił komunikację na bardzo dalekie dystanse praktycznie bez żadnych opóźnień. Dzięki temu przepływ informacji znacząco przyspieszył, a wiadomości, które poprzednio docierały na drugi koniec świata przez wiele dni lub tygodni, mogły zostać usłyszane w ciągu kilku sekund.

Kto wynalazł telefon? Wynalazca telefonu był kontrowersyjną postacią

Wynalazca pierwszego telefonu jest bardzo znaną postacią, a jego nazwisko i imię zna praktycznie każe dziecko zaczynające uczyć się w starszych klasach szkoły podstawowej - jest to Alexander Graham Bell. Jednak jest on znany nie tylko z wynalezienia telefonu, ale także pracy, która do tego doprowadziła - czyli pracy z głuchymi, których starał się uczyć mówić. Jego metody były bardzo kontrowersyjne - uważał, że należy wiązać ręce głuchym dzieciom aby nie pozwalać im migać i na siłę układać ich aparat mowy w taki sposób, aby artykułowali odpowiednie dźwięki.

Jak ładować telefonJak ładować telefon po raz pierwszy? Z nowym sprzętem nie jest łatwoCzytaj dalej

To właśnie różnego rodzaju eksperymenty z materiałami zapisującymi fale dźwiękowe na potrzeby nauczania głuchych doprowadziły Bella do wynalezienia telefonu. Doszedł on do wniosku, że skoro dźwięk można rejestrować za pomocą fal, możliwe jest także jego przesyłanie za pomocą kabli. Od 1872 roku starał się dojść do tego, w jaki sposób jednocześnie zarejestrować wibracje dźwiękowe i przesłać je dalej. W końcu, w 1876 roku, złożył patent na telefon używający elektromagnesu do zapisywania dźwięku. Stoczył on słynną bitwę patentową z innym, równoległym wynalazcą podobnej konstrukcji, ale wyszedł z niej w końcu zwycięsko - są za to wątpliwości, czy to zwycięstwo na pewno nie było okupione niemałą łapówką.

Pierwszy telefon komórkowy

W dzisiejszych czasach telefony stacjonarne są już przeżytkiem, który coraz częściej zamiast bycia podłączonym do linii telefonicznej ląduje, podczas gruntownego sprzątania, w śmieciach. Większość z nas ma teraz telefon w kieszeni - czy to nowoczesny smartfon, czy już tradycyjny "zwykły" telefon. Pierwsze eksperymenty dotyczące przenośnych telefonów bez kabli odbywały się już w czasie Drugiej Wojny Światowej na potrzeby wojska, ale prace przyspieszyły dopiero w latach 70. Co prawda pierwsze prototypy telefonów, których nie trzeba było podłączać do kabli, ważyły około 40 kilogramów, już w 1973 roku Motorola wypuściła na rynek pierwszą komórkę, która łączyła się z siecią bezprzewodowo, można ją było zmieścić w jednej dłoni i ważyła "zaledwie" 2 kilogramy. Od tego czasu innowacja na tym polu była niesamowicie szybka, z telefonami najpierw zmierzającymi do jak najbardziej kieszonkowych rozmiarów, a wraz z upowszechnieniem się szybkich łącz internetowych i serwisów wideo na telefonach - również do jak największego ekranu w nadal poręcznej formie.

ZOBACZ TAKŻE NA PIKIO.PL

  1. Ile kosztuje tatuaż na przedramieniu, ramieniu i nadgarstku?
  2. Wykop.pl to największy polski portal społecznościowy. Ile ma użytkowników?
  3. Jak zrobić screena na laptopie? Zależy od systemu operacyjnego
  4. Ted Bundy - córka, żona, taśmy, film, wywiad
  5. Joanna Opozda - wiek, Pierwsza Miłość, Kamil Kuroczko

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News