Jak zrobić screena na laptopie
pexels.com/Monoar Rahman
Adrian Sobolewski - 20 Maja 2019

Jak zrobić screena na laptopie? To zależy od systemu komputera

Jak zrobić screena na laptopie? Ta podstawowa funkcja systemowa może być bardzo przydatna do wielu rzeczy. Na szczęście jest to wbudowana funkcja, do której na każdym laptopie mamy dostęp z każdego miejsca - wystarczy nacisnąć skrót klawiszowy.

Jak zrobić screena na laptopie? Ta umiejętność może nam się przydać w wielu sytuacjach. Jeśli szwankuje nasz komputer i musimy przesłać obsłudze technicznej wygląd niedziałającej strony, będzie to najlepsze wyjście - nie chcemy przecież robić zdjęcia naszego ekranu aparatem!

Jak zrobić screena na laptopie i kompie - Lenovo, Dell, Asus, HP, Toshiba, Acer, Windows 8 i 10

Zrzut ekranu jest jedną z podstawowych i najbardziej przydatnych funkcji systemowych, których znajomość przyda się każdemu - czy to do pracy, czy do wysyłania śmiesznej rozmowy swoim znajomym. W systemie Windows jest naprawdę sporo możliwości stworzenia zrzutu ekranu - większość z nich jest obecna już od Windowsa Vista, który ujrzał światło dzienne w 2007 roku. Oto niektóre z nich:

Print Screen

Jest to najbardziej znany sposób na zrzut ekranu w Windowsie. Wystarczy, że wciśniemy klawisz Print Screen (często zapisany na klawiaturze PrtScn) - od razu dostajemy zrzut wszystkiego, co mamy na ekranie. Teraz wystarczy otworzyć jakikolwiek edytor obrazów i wkleić tam obraz - najlepiej użyć skrótu Control+V.

Windows + Print Screen

Nieco bardziej zaawansowana forma zrzutu ekranu, ale za to zdecydowanie wygodniejsza. Kiedy naciśniemy kombinację klawiszy Windows+Print Screen, automatycznie utworzymy plik zrzutu ekranu - sygnałem, że się powiodło, będzie chwilowe przyciemnienie naszego ekranu. Aby odnaleźć wykonany przez nas obrazek wystarczy wejść w folder Obrazy i podfolder Zrzuty Ekranu - plik w formacie .png będzie tam już czekał.

Snipping Tool

Istnieje też zdecydowanie bardziej zaawansowany sposób na tworzenie zrzutów ekranu w systemie Windows. Kiedy otworzymy pasek wyszukiwania i wpiszemy "Narzędzie Wycinanie", otworzy się angielskie Snipping Tool, dzięki któremu będziemy mogli wykonać zaawansowane screenshoty - wybierzemy dokładne wymiary, kształt i format, w którym zostaną zapisane.

Jak zrobić screena na Macu?

Komputery Apple różnią się od innych komputerów głównie systemem operacyjnym - MacOS jest uwielbiany przez niektórych, znienawidzony przez innych. Jedno jest pewne - oferuje on równie wiele opcji tworzenia zrzutów ekranu co system Windows. Oto niektóre z nich:

Screen całego ekranu

Skrót klawiszowy tworzący zrzut ekranu w systemie Mac jest trochę bardziej skomplikowany. Użytkownik musi nacisnąć trzy przyciski - Command+Shift+3. Utworzy się wtedy obraz wszystkiego, co mamy właśnie na ekranie, który automatycznie zostanie zapisany na naszym pulpicie.

Screen części ekranu

Jeśli potrzebny nam obrazek tylko części naszego ekranu, w systemie MacOS jest to bardzo proste. Wystarczy wcisnąć kombinację klawiszy Command+Shift+4. Kursor zmieni się wtedy w krzyżyk, który będziemy mogli przeciągnąć po interesującym nas fragmencie kranu, tworząc prostokątny wycinek. Kiedy puścimy przycisk myszy - wycinek zostanie zapisany na pulpicie

Narzędzie Zrzut Ekranu

Odpowiednikiem windowsowego Snipping Tool na Macu jest narzędzie Zrzut Ekranu. Kiedy je otworzy, będziemy mogli wybrać, czy tworzymy obrazek części ekranu, pojedynczego okna, czy może całego ekranu. Może nam się to przydać w najbardziej nieoczekiwanych sytuacjach!

ZOBACZ TAKŻE NA PIKIO.PL:

  1. Jak ładować telefon - nowy, po raz pierwszy?
  2. Kolorowanki antystresowe do druku, dla dzieci. Zwierzęta, kwiaty
  3. Artur Boruc - dzieci. Sara Boruc jest w ciąży?
  4. Pikio: Wykop - Kto jest właścicielem portalu wykop.pl?
  5. Magda Wójcik - Big Brother, Instagram, wiek

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News