Ile zarabiają koci behawioryści? Niedoceniany zawód

Autor Wiadomości Pikio - 27 Maja 2019

Koci behawiorysta - czy jest zapotrzebowanie na tego specjalistę w naszym kraju? Na czym polega jego praca? Może jego pomoc będzie przydatna także tobie? Jeśli jesteś szczęśliwym kocim opiekunem, na pewno zdarzało Ci się powiedzieć do swojego futrzanego przyjaciela któreś z tych zdań: "Co tak miauczysz?", "Czemu to zniszczyłeś?", "Dlaczego jesteś agresywny?", "Czego jeszcze ode mnie chcesz? Przecież masz pełną miskę!". Nie jest łatwo zrozumieć kota, szczególnie że w odpowiedzi na te wszystkie pytania otrzymujemy tylko uciążliwe miauczenie. I to właśnie zadanie kociego behawiorysty, to przy jego pomocy możemy zbudować ze zwierzęciem magiczną nić porozumienia.

Koci behawiorysta - czym się zajmuje?

Koci behawiorysta - zapewne większości kocich właścicieli termin ten obił się o uszy. Czym tak naprawdę się zajmuje? Behawiorysta to swego rodzaju koci psycholog. Bada, w jaki sposób różnego rodzaju czynniki zewnętrzne i wewnętrzne wpływają na zwierzę. Stara się zrozumiale dla kociego opiekuna przetłumaczyć "koci język".

Zdarza się, że ci milusińscy potrafią doprowadzić swoim zachowaniem właściciela na skraj załamania nerwowego. Uciążliwe miauczenie, drapanie mebli, budzenie w środku nocy, czy oddawanie moczu poza kuwetą, to bardzo trudne dla nas do zrozumienia przypadłości. Nie potrafimy zrozumieć, dlaczego to robią, podejrzewamy je o złośliwość, odczuwamy niemoc i bezsilność na płaszczyźnie porozumienia międzygatunkowego.

Jednocześnie kochamy naszych kocich podopiecznych i nie chcemy im niczego zabraniać, czy karać, ale pragniemy również, aby relacja z kotem przysparzała nam więcej radości, a mniej zmartwień.

I wtedy właśnie szansą na idealny związek człowiek - kot jest on - behawiorysta. Przyjeżdża do nas do domu, obserwuje zachowanie kota, pozostaje z nami także w kontakcie na odległość. Ten koci psycholog powie nam, że kot nie jest złośliwy i nie trzeba go karać, bo i tak tego nie zrozumie. Wytłumaczy za to, jak pogodzić nasze potrzeby z potrzebami gatunkowymi kota, tak abyśmy i my i nasze domowe drapieżniki tylko zyskiwały na wspólnym życiu.

Behawiorysta omówi z nami metody wprowadzenia zmian, dzięki którym zachowanie kota powinno zmienić się na lepsze. Warto jednak pamiętać, że wielokrotnie zmiana zachowania u kotów ma podłoże zdrowotne, dlatego też przed umówieniem wizyty u behawiorysty, warto odwiedzić weterynarza i wykonać zwierzęciu badania kontrolne.

Koci behawioryzm - nowa dziedzina

Termin "behawioryzm" pochodzi od angielskiego behavior lub behaviour, czyli zachowanie. Jest to dziedzina nauki o zachowaniu ludzi i zwierząt. Zakłada, że kluczowe dla funkcjonowania są reakcje na bodźce, które trafiają do nas ze świata zewnętrznego. Kluczowymi założeniami w tworzeniu tej odnogi nauki okazały się:

Za prekursora behawioryzmu uważa się Johna B. Watsona, który opublikował w 1913 roku pracę pod tytułem: „Psychology as the Behaviorist Views It", nazywaną później behawiorystycznym manifestem. Watson uważał, że zachowanie tworzy się na zasadzie bodziec-reakcja i wychodząc z tego założenia, za cel swojej pracy przyjął przewidywanie i kontrolę zachowania.

Behawioryzm kotów - książki

W księgarniach znajdziemy wiele książek opowiadających o kotach - opisujących rasy, odpowiednią dietę, potrzeby gatunkowe. Stricte behawiorystyczny dział kociej literatury również doczekał się wielu publikacji. Dla zainteresowanych kocim behawioryzmem osób jest wiele ciekawych propozycji odpowiadających na często zadawane przez kocich rodziców pytania. Szczególnie polecamy:

Koci behawioryzm - kurs

Czy to w ogóle jest zawód? Oczywiście, że tak. Żeby zostać kocim behawiorystą, trzeba ukończyć odpowiedni kurs. Dodatkowym atutem jest wykształcenie weterynaryjne i inne kursy związane z opieką nad kotami np. dietetyka. Kurs na kociego behawiorystę kosztuje od ok. 4 tys. do ok. 7 tys. złotych.

Czy opłaca się zainwestować? Koci behawioryzm nie jest jeszcze zbyt popularny w naszym kraju, w porównaniu do krajów zachodnich, można powiedzieć, że dopiero raczkuje, ale behawioryści i tak nie radzą sobie najgorzej. Zwierzęcy psycholodzy nie zaczynają od wysokich zarobków. Na początku muszą pogodzić się z zarobkami na poziomie 1,5 tys./mies. Jednak, jeśli behawiorysta się wykaże, klientów będzie miał coraz więcej, przeciętny zarabia 3-4 tys./mies., a naprawdę dobrzy i rozchwytywani potrafią zarobić w miesiącu nawet 8 tys. złotych. Praca jako behawiorysta się opłaca, ale trzeba wykazać się cierpliwością, pasją i talentem, bo to jeden z tych zawodów, którego nie da się wyuczyć, trzeba mieć do niego serce.

ZOBACZ TEŻ:

  1. CBA - zarobki agentów objęte są tajemnicą?
  2. Ile zarabia chirurg plastyczny? Miesięczne pensje w Polsce
  3. Florysta - zarobki. Ile zarabia się w Warszawie?
  4. Ile zarabiają siatkarze miesięcznie? Zależy od ligi
  5. Operator CNC - zarobki. Ile zarabia w Polsce, a ile za granicą?

Następny artykułNie przegap najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News