Ile zarabiają siatkarze
pixabay.com/skeeze
Adrian Sobolewski - 7 Maja 2019

Ile zarabiają siatkarze w Polsce? Zależy od ligi

Ile zarabiają siatkarze? Polska liga jest w czołówce światowej siatkówki, więc powinny to być zawrotne sumy. Czy jeśli chcemy dobrze zarobić, warto zostać siatkarzem? Może się okazać, że poziom sportowy, to nie jedyny czynnik wpływający na pensje zawodników.

Ile zarabiają siatkarze - to pytanie musi kiedyś pojawić się w głowie każdego fana. Przecież patrząc na sukcesy polskiej reprezentacji i dobre wyniki polskich klubów na arenie międzynarodowej, można pomyśleć, że muszą to być bogacze pokroju największych gwiazd piłki nożnej. Czy to prawda?

Ile zarabiają siatkarze? Nie sięgają piłkarzom do pięt

Kiedy przyglądamy się zarobkom w sporcie trzeba niestety mieć na uwadze, że bardzo często ich wysokość wcale nie odzwierciedla tego, jak dobrze dana dyscyplina sobie radzi. Stąd właśnie biorą się popularne narzekania na zarobki piłkarzy - polska klubowa piłka nożna od wielu lat nie radzi sobie najlepiej, ale piłkarze i tak zarabiają relatywnie dużo.

Odwrotnie jest z siatkówką. Polska siatkówka już od kilkunastu lat znana jest jako jedna z najlepszych na świecie - zarówno jeśli chodzi o ligę krajową, jak i reprezentację Polski. Nie przekłada się to na zarobki siatkarzy - światowa czołówka zawodników zarabia dziesiątki razy mniej niż najlepsi piłkarze czy zawodnicy futbolu amerykańskiego.

Ile zarabia siatkarz miesięcznie?

Zarobki siatkarzy, mimo wielkiego rozdźwięku między siatkówką a m.in. piłką nożną, są w Polsce na bardzo dobrym poziomie - przynajmniej w najlepszych klubach najwyższego poziomu rozgrywkowego. Trudno jednak oszacować na jakim poziomie stoją - kluby rzadko zatrudniają zawodników jako pracowników klubu, ale raczej podpisują z nimi umowy jak z jednoosobowymi firmami. Sprawia to, że w rozliczeniach zarobki te figurują nie jako "wynagrodzenia", ale jako "inne wydatki", co uniemożliwia łatwe dojście do kwot oferowanych sportowcom. Według wyliczeń serwisu money.pl, w czołowych klubach PlusLigi - ZAKSA i Jastrzębskim Węglu - można liczyć na wynagrodzenie od 19 do 37 tysięcy złotych brutto. Oznacza to, że zarobki w najlepszych klubach siatkarskich stoją na podobnym poziomie co zarobki w klubach z drugiej dziesiątki Ekstraklasy.

Ile zarabia siatkarz w 1 lidze, ile w 2 lidze?

Jakby nie patrzeć, zarobki w czołowych klubach siatkarskich, mimo że odstają od norm piłki nożnej, są dość godziwe. Niestety sytuacja nie jest tak różowa w klubach z niższych szczebli rozrywkowych. Tutaj trudno znaleźć jakiekolwiek dane, nawet szacunkowe - jedynymi pomocami mogą być wpisy na forach, gdzie sfrustrowani zawodnicy wylewają swoje żale.

W 1 lidze siatkarskiej kobiety i mężczyźni mogą liczyć na wynagrodzenia od 2000 do 7000 złotych brutto miesięcznie - jak widać różnica w zarobkach jest ogromna. Jeszcze gorzej jest w drugiej lidze. Tam, jeśli w ogóle możemy liczyć na zarobki, będą to raczej pieniądze w granicach 800-1500 złotych brutto na miesiąc. Ponadto zawodnicy często piszą o zaległościach w płatnościach, czy o braku wypłat za kilka miesięcy.

ZOBACZ TAKŻE NA PIKIO.PL:

  1. Ile zarabia strażak? Czy warto spełniać dziecięce marzenia?
  2. Ile zarabia operator CNC, a ile programista - w Polsce i za granicą
  3. Ile zarabia inżynier budowy? Na początku niewiele, ale warto zdobywać doświadczenie
  4. Ile zarabia grafik komputerowy za granicą? W Polsce to też opłacalne
  5. Ile zarabia biegły rewident w Warszawie? Ile w innych miastach?

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News