Rząd podnosi wysokość mandatów za wykroczenia skarbowe
Pixabay.com skyradar
Irmina Jach - 6 Lutego 2021

Kara za wykroczenia skarbowe może wzrosnąć do nawet 14 tysięcy złotych

Rząd planuje podniesienie wysokości mandatów karnych za wykroczenia skarbowe. Maksymalna kwota kary ma wynieść 14 tys. zł. To prawie trzykrotnie więcej niż obecnie.

Zmiana wysokości mandatu została dołączona do projektu zmian w ustawie o podatku akcyzowym, który trafił do Sejmu pod koniec stycznia 2021 roku. Nowe przepisy mają uszczelnić obrót suszem tytoniowym oraz usprawnić kontrolę jakości paliwa. Wejdą w życie już 1 kwietnia.

Rząd podnosi wysokość mandatów za wykroczenia skarbowe

Obecnie mandat za wykroczenia skarbowe nie może przekroczyć dwukrotności płacy minimalnej, czyli 5600 zł. Nowopowstałe przepisy zwiększają tę kwotę do wysokości pięciokrotnego wynagrodzenia podstawowego, czyli ok. 14 tys. zł.

W uzasadnieniu projektu napisano, że „jest to realizacja postulatów praktyki, która dostrzega konieczność objęcia tym postępowaniem szerszego zakresu czynów zabronionych kwalifikowanych jako wykroczenie skarbowe”.

Za wykroczenie skarbowe uznaje się każdy czyn zabroniony, jeśli kwota uszczuplenia nie jest wyższa niż pięciokrotność minimalnego wynagrodzenia. Definicji tej podlegają między innymi spóźnienie się z zapłaceniem podatku lub wystawianie błędnych dowodów zakupu.

Żona pożegnała Krzysztofa KowalewskiegoŻona pożegnała Krzysztofa KowalewskiegoCzytaj dalej

Zgodnie z obowiązującymi przepisami za popełnienie wykroczenia nakładany jest mandat w wysokości od 1/10 do dwukrotności minimalnego wynagrodzenia, czyli od 280 zł do 5600 zł. Sąd może też nałożyć na podatnika karę grzywny, która wyniesie od 280 zł do 56 tys. zł.

- Od kilku lat lawinowo rośnie zarówno liczba, jak i wysokość mandatów nakładanych przez urzędy skarbowe w drobnych sprawach, jak np. złożenie deklaracji po terminie. Najczęściej są to wykroczenia popełniane nieumyślnie, wynikające z przeoczenia lub niewiedzy. Wystarczyłoby np. wezwanie podatnika, by ich uniknąć. Wydaje się, że celem takiej praktyki jest zwiększenie dochodów budżetowych - skomentował Jarosław Ziobrowski, adwokat i partner w Kancelarii Kurpisz Ziobrowski w rozmowie z portalem Rzeczpospolita.

O wiele surowsze konsekwencje grożą podatnikom, którzy popełnią przestępstwo skarbowe. Zgodnie z art. 23 kodeksu karnego skarbowego w orzeczeniu kary grzywny za przestępstwa skarbowe sąd określa liczbę stawek oraz wysokość jednej stawki dziennej. Sąd, ustalając stawkę dzienną, bierze pod uwagę: dochody sprawcy, jego warunki osobiste, rodzinne, stosunki majątkowe i możliwości zarobkowe.

Kara grzywny za przestępstwo skarbowe może wynosić od 933,33 zł do nawet 26,8 mln zł. Najwyższy wymiar grozi osobom, które opłacają faktury z pominięciem mechanizmu podzielonej płatności, podają w JPK nierzetelne informacje, wystawiają nierzetelne faktury albo nie raportują schematów podatkowych.

- Nie spotkałem się z karą tej wysokości. Trendem jest jednak surowe karanie za m.in. wyłudzenia VAT czy niepłacenie akcyzy. Grzywny za takie przestępstwa przekraczają często 100 tys. zł - podsumował mecenas Jarosław Ziobrowski.

Artykuły polecane przez redakcję Pikio:

Krystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć w jakich pławi się luksusachKrystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć, w jakich pławi się luksusachCzytaj dalej

Źródło: Wprost

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News