Polacy muszą liczyć się z nowymi obostrzeniami
Pikio.pl
Irmina Jach - 2 Lutego 2021

MSZ: Podróżujący przez Irlandię, Ukrainę i Rumunię będą musieli przejść kwarantannę

Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało o przedłużeniu obostrzeń dla podróżujących przez Irlandię, Ukrainę i Rumunię. Zasady będą dotyczyły także osób przybywających na teren tych państw z Polski. Warto się przygotować.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych - za pomocą informacji zamieszczonej w mediach społecznościowych - przekazało, że niektóre kraje Unii Europejskiej wprowadziły ograniczenia dla polskich podróżnych. Decyzje związane są z sytuacją epidemiologiczną w tych rejonach.

Polacy muszą liczyć się z nowymi obostrzeniami

Irlandia przedłużyła do 5 marca wymóg przedstawienia przy wjeździe negatywnego wyniku testu RT-PCR na koronawirusa. Osoby, które wybierają się do tego kraju, powinny wypełnić specjalny formularz „Passenger Locator Form”, który dostępny jest w formie elektronicznej.

Podróżni, którzy nie wywiążą się z obowiązku, muszą liczyć się z ogromnymi karami. Brak ważnego wyniku testu zagrożony jest mandatem w wysokości do 2,5 tys.euro, a także pozbawieniem wolności na nawet pół roku.

Osoby przybywające z krajów oznaczonych kolorem czerwonym w irlandzkim systemie klasyfikacji „Traffic Light System” zobowiązane są do przebycia 14-dniowej kwarantanny. W tej grupie znajduje się także Polska. Liczba specjalnych patroli na drogach dojazdowych do portów i lotnisk została zwiększona.

Youtuber z kolegą upchali w puszki WOŚP 20 tys. zł. „Jaja sobie robicie”, wszystko się nagrałoYoutuber z kolegą upchali w puszki WOŚP 20 tys. zł. „Jaja sobie robicie”, wszystko się nagrałoCzytaj dalej

Polacy przybywający na teren Ukrainy również powinni odbyć dwutygodniową kwarantannę. Polska została umieszczona przez ukraińskie władze na liście krajów o zwiększonym zagrożeniu COVID-19.

Z obowiązku kwarantanny zwolnione są osoby, które przedstawią ważny negatywny wynik testu PCR na obecność niebezpiecznego patogenu. Konieczne jest posiadanie ważnego ubezpieczenia medycznego, które pokryje koszty ewentualnego leczenia szpitalnego. Obostrzenia obowiązują do 28 lutego.

Polska figuruje także na liście krajów o podniesionym ryzyku epidemiologicznym ogłoszonej przez Rumunię. Obywatele przybywający do kraju muszą poddać się 14-dniowej kwarantannie. Zwolnione z obowiązku są osoby, które mają zamiar przebywać na terytorium państwa krócej niż 3 dni.

Izolacja nie obowiązuje Polaków, którzy przedstawią negatywny wynik testu na SARS-CoV-2, wykonany na maksymalnie 48 godzin przed przyjazdem do Rumunii. Nieprzestrzeganie zaleceń może skutkować mandatem.

Aktualne informacje na temat obostrzeń obowiązujących na terenach Unii Europejskiej znajdują się na portalu rządowym. Warto zapoznać się z nimi przed zaplanowaniem podróży zagranicznej.

Artykuły polecane przez redakcję Pikio:

Krystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć w jakich pławi się luksusachKrystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć, w jakich pławi się luksusachCzytaj dalej

Źródło: TVN24

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News