Jak można spędzić Dzień Wagarowicza - pomysły
pixabay.com/xusenru
Wiadomości Pikio - 19 Marca 2019

Jak spędzić Dzień Wagarowicza - plener czy ulubiona pizzeria? Pomysły

Jak można spędzić Dzień Wagarowicza? Ulubione święto wszystkich uczniów już niebawem. Data ta absolutnie nie jest przypadkowa, powitanie wiosny i pożegnanie zimy to powód do radości nie tylko dzieci i nastolatków, ale i dorosłych, którzy niestety nie mogą liczyć na dzień wolny od pracy.

Jak można spędzić Dzień Wagarowicza, jeden z bardziej wyczekiwanych dni w roku szkolnym? Uczniowie na co dzień spędzają część dnia w szkolnych ławkach, a Dzień Wagarowicza jest dla nich pretekstem do tego, by poczuć trochę wolności. Opuszczają więc szkolne mury i spędzają ten dzień na łonie natury. W końcu cieszą się, że nadchodzą wiosenne, ciepłe miesiące.

Kiedy jest Dzień Wagarowicza 2019 - skąd się wziął?

Dzień Wagarowicza jest następstwem pierwszego dnia wiosny i tradycyjnie obchodzony jest 21 marca, w tym roku wypada on w czwartek. Większości kojarzy się z opuszczeniem lekcji i spędzaniem czasu na świeżym powietrzu w gronie znajomych ze szkoły podczas wspólnych gier i zabaw.

Dzień Wagarowicza jest świętem obchodzonym w Polsce. Nie wiadomo dokładnie, kiedy i w jakich okolicznościach się pojawił. Wiadomo za to, skąd się wzięło samo słowo wagary. Pochodzi od łacińskiego vagari, czyli włóczyć się. Określenie to w Polsce rozpowszechniło się dopiero na przełomie XIX i XX wieku. Co ciekawe, początkowo używano formy wagusy. Ciekawe, prawda?

Czy w Dzień Wagarowicza można nie iść do szkoły? Czy jest legalny i jak usprawiedliwić nieobecność? Co się robi w ten dzień?

Część władz szkolnych próbuje ograniczyć lub na swój sposób zalegalizować wagary w tym dniu poprzez organizację imprez szkolnych. W związku ze świętem obchodzonym 21 marca wiele szkół organizuje luźniejsze zajęcia, takie jak wyjścia do zoo, kina, czy na piknik na świeżym powietrzu i wspólne topienie Marzanny, symbolu odchodzącej zimy.

Ma to na celu zniechęcenie uczniów do samotnego włóczenia się po ulicach. W ten dzień również wyznaczane są specjalne grupy policjantów, mających za zadanie łapanie wagarowiczów. Uczniowie, którzy jednak decydują się na opuszczenie murów szkoły, muszą liczyć się z konsekwencjami i tym, że będą mieli na swoim koncie nieusprawiedliwione nieobecności podczas godzin lekcyjnych.

Jakie są najpopularniejsze pomysły na wagary? Wagarowicze najczęściej wybierają aktywności na świeżym powietrzu, w parku, na polanie lub nad jeziorem, czy rzeką. Część z nich decyduje się na pójście do centrum handlowego, na pizzę lub do kina. Jednak wtedy jest większe ryzyko, że zostanie się złapanym. Wielu rodziców jednak przymyka oko na nieobecność w szkole, ponieważ dobrze pamięta, jak to było za ich czasów.

ZOBACZ TAKŻE NA PIKIO.PL:

  1. Jakie kwiaty sadzić na wiosnę? Pierwsze prace w ogrodzie już się zaczynają
  2. Pierwszy dzień wiosny - czego życzyć najbliższym w tym dniu?
  3. Kiedy pierwszy dzień wiosny 2019? Data nie jest taka oczywista
  4. Jak poradzić sobie z wiosennymi alergiami? Przedstawiamy kalendarz alergika
  5. Kiedy jest Dzień Wagarowicza 2019? Czy w tym dniu trzeba iść do szkoły?

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News