Jakie kwiaty sadzić na wiosnę w ogrodzie i na balkonie
pixabay.com/congerdesign
Wiadomości Pikio - 7 Marca 2019

Jakie kwiaty sadzić na wiosnę? Pierwsze prace w ogrodzie już się zaczynają

Jakie kwiaty sadzić na wiosnę? Wyobrażacie sobie kwiecień, maj, czerwiec bez pięknie kwitnących kwiatów i zieleniących się liści drzew? Wiosna bez tulipanów, hiacyntów i innych kwiatów cebulowych nie ma żadnego uroku. A to przecież najradośniejszy czas w roku, kiedy życie i natura budzi się do życia po zimie.

Jakie kwiaty sadzić na wiosnę?

Jakie kwiaty sadzić na wiosnę? Wiosna zbliża się wielkimi krokami, czas więc zaplanować barwne kompozycje kwiatowe w naszych ogrodach i na balkonach. Pierwszą oznaką wiosny są oczywiście ranniki, przebiśniegi i narcyzy. Te niewielkie kwiaty zwiastują rychły koniec zimy i nadejście ciepła.

Zanim dokonamy wyboru, jakie kwiaty posadzimy, zastanówmy się nad kompozycją, którą z nich utworzymy. Najlepiej, aby rośliny wzajemnie podkreślały swój wdzięk, jeśli tworzą przypadkową mieszankę, trudniej dostrzec urodę pojedynczego kwiatka. Kompozycje kwiatowe sprawdzają się nie tylko w ogrodach, efektywne są również te w pojemnikach, wspaniale wyglądają, a przy tym ozdabiają balkony, tarasy, czy schody prowadzące do drzwi wejściowych domu.

Jakie kwiaty sadzić wiosną w doniczkach?

Na początku warto zadbać o to, by zapewnić roślinom dobre warunki, bo tylko wtedy odwdzięczą się wzrostem i bujnym kwitnieniem. Kupując różne gatunki do wspólnego pojemnika, pamiętajmy, by łączyć je ze sobą na zasadzie podobnych wymagań. Pierwsze kwiaty na balkonie możemy posadzić już w marcu, a w kwietniu - dosadzić kolejne. Wczesną wiosną w skrzynce lub donicy balkonowej mogą znaleźć się krokusy, hiacynty, żonkile, prymulki, szafirki. W drugiej kolejności - bratki, jaskry, niezapominajki - to kwiaty, które będą kwitły przez kolejne miesiące - by następnie uzupełnić skrzynie innymi kwiatami.

Jakie kwiaty sadzić w marcu

Wraz z końcem zimy, zazwyczaj na początku marca następuje odwilż, to najlepszy czas na porządki na grządkach i w donicach. To wszystko po to, żeby jak najlepiej przygotować ziemię na przyjście nowych roślin, które będziemy mogli posadzić już pod koniec miesiąca. Jeśli tylko pogoda dopisze, w ostatnim tygodniu marca można sadzić takie kwiaty jak: lilie, maki polne, czarnuszkę, chabry, czy nagietki. Jest to również dobry moment, aby przenieść siewki długoletnich kwiatów, takich jak: bratki, stokrotki, dzwonki i niezapominajki w inne miejsce.

Jeżeli rośliny zostały posiane i już wykiełkowały, a przymrozki nieoczekiwanie pojawiły się pod koniec marca, należy przykryć rośliny włókniną, aby ochronić młode pędy. Jeżeli nie wykiełkowały i wciąż są w ziemi, bez obawy - przymrozki im nie zaszkodzą.

Warto wspomnieć tu o pomidorach: jeśli latem chcecie się delektować pysznym smakiem własnych pomidorów, najlepiej wysiew zacząć w połowie marca, by już w maju przenieść sadzonki do gruntu.

Jakie kwiaty sadzić w kwietniu

Od połowy kwietnia możemy sadzić w ogrodzie rośliny cebulowe i bulwiaste takie jak: krokusy, tulipany botaniczne, hiacynty, mieczyki, ismeny, tygrysiówki, kroksomię, czy galtonie.

W kwietniu przekopujemy ziemię, przygotowujemy grządki, siejemy, sadzimy i przycinamy. To dobry czas, by zadbać o stan naszego trawnika. Przeprowadzamy wtedy zabieg wertykulacji, by ułatwić dostęp powietrza, wody, światła do jego głębszych warstw. Oraz dosiewamy trawę tam, gdzie to konieczne, kwiecień to idealny czas na zakładanie nowych trawników.

Jakie kwiaty sadzić w maju

Na początku maja można rozpocząć wysiewanie nasion roślin jednorocznych: nasturcji, lewkonii, nagietków, maciejek do gruntu. Najbezpieczniej jest to robić w drugiej połowie miesiąca, aby uniknąć niespodziewanych przymrozków. Gatunki bardzo wrażliwe na mróz to aksamitki, żeniszki i niecierpki. W pierwszej dekadzie maja do gruntu siejemy również – wilec, łubin, portulakę, kosmos, dimorfotekę. Można też siać groszek pachnący, nagietki, ostróżkę, czy słoneczniki.

Do skrzynek na balkonie nasiona roślin pnących, na przykład: fasoli wielkokwiatowej, powoju trójbarwnego, oraz wysadzamy warzywa i zioła: koper, rzodkiewkę, pietruszkę naciową, średnio późne odmiany marchwi i buraków. Na początku maja następują rozsady ogórków i pomidorów, papryki do tuneli foliowych. W drugiej połowie maja - kiedy skończą się nocne przymrozki - bazylię, fasolę, kukurydzę, dynię, cukinię, patisony i kabaczki, a także melony i arbuzy.

Jakie kwiaty sadzić w czerwcu

Uprawę warzyw zwykle planuje się wczesną wiosną, wtedy sadzi się małe sadzonki, by przez kilka miesięcy starannie je pielęgnować, aby w czerwcu cieszyć się młodymi pomidorkami i truskawkami lub pięknie kwitnącymi kwiatami. W czerwcu kwitną rośliny jednoroczne i dwuletnie, rośliny cebulowe i bulwiaste, pnącza, krzewy i drzewa.

Czerwiec to czas wysiewu kwiatów dwuletnich, takich jak: bratki, stokrotki, malwy i laki. Po zebraniu pierwszych warzywnych plonów możemy już siać sałatę i rzodkiewki. Pamiętaj, aby bardzo obficie podlewać trawnik, gleba potrzebuje wody w tak gorącym miesiącu.

ZOBACZ TAKŻE NA PIKIO.PL:

  1. Ile zarabia spawacz? Wynagrodzenia za pracę pod wodą i w stoczni
  2. Kwiaty na Dzień Kobiet: jaki bukiet najlepiej kupić w tym dniu?
  3. Ile zarabia agent ubezpieczeniowy? Pensje w branży nie rozpieszczają
  4. Maciej Brzoska: żonaty, prywatnie z żoną, dzieci
  5. Ile zarabia doktor na uczelni? Te zarobki to śmiech przez łzy

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News