Pierwszy dzień wiosny 2019 kiedy
pixabay.com/marusya21111999
Wiadomości Pikio - 18 Marca 2019

Kiedy pierwszy dzień wiosny 2019? Data nie jest taka oczywista

Pierwszy dzień wiosny 2019 - kiedy? To na co czekaliśmy praktycznie od początku jesieni. Wiosenne, ciepłe miesiące, kiedy wszystko budzi się do życia po zimie, już niedługo. Kiedy zatem przypada w tym roku pierwszy dzień wiosny? Chociaż datę tę zna większość z nas, nie jest ona tak oczywista, jak mogłoby się wydawać.

Pierwszy dzień wiosny 2019: kalendarzowej i astronomicznej. Którego jest pierwszy dzień wiosny?

Pierwszy dzień wiosny 2019 przypada na 20, czy 21 marca? Otóż pierwszy dzień astronomicznej wiosny przypada na 20 marca, czyli już w tę środę, punktualnie o godzinie 22.58 rozpocznie się równonoc wiosenna. Zdarza się, że pierwszy dzień astronomicznej i kalendarzowej wiosny zbiegają się w czasie, jednak nie w tym roku. Wiosna kalendarzowa to tradycyjnie 21 marca. Natomiast za początek wiosny fenologicznej przyjmuje się początek wegetacji oraz kwitnienie przebiśniegów i krokusów.

Według informacji w Wikipedii pierwszy dzień wiosny obchodzony jest w dniu równonocy wiosennej, która przypada 21 marca, dnia poprzedniego lub następnego.

- Wiosna w strefie czasowej Polski rozpoczynała się zwykle 21 marca, zaś w miarę przybliżania się końca stulecia coraz częściej 20 marca. W 2011 roku pierwszy dzień wiosny przypadł na 21 marca (godz. 00:21), zaś wszystkie kolejne do roku 2043 będą obchodzone wyłącznie 20 marca, a od 2044 roku – 19 albo 20 marca. Kolejny początek wiosny w dniu 21 marca nastąpi dopiero w roku 2102. Przyczyną zjawiska jest ruch punktu Barana związany z precesją ziemskiej osi rotacji - możemy przeczytać w internetowej encyklopedii.

Pierwszy i ostatni dzień wiosny kiedy?

Pierwszy dzień wiosny to 20 marca. Kiedy więc jest jej koniec? Czas trwania wiosny datuje się od momentu równonocy wiosennej aż do okresu, kiedy następuje przesilenie letnie. O tej porze roku dni stają się dłuższe, a noce krótsze. Dzień później, czyli 21 marca przypada kalendarzowa wiosna. Różnice wynikają bowiem z faktu, że moment wiosny astronomicznej wyznacza wędrówka Słońca po niebie. Przyjmuje się, że wiosna astronomiczna przychodzi wraz z równonocą wiosenną, czyli gdy dzień zrównuje się nocą, a Słońce pada prostopadle na równik. Ostatni dzień wiosny to 21 czerwca (w tym roku jest to piątek), czyli pierwszy dzień lata.

Z nadejściem wiosny wiąże się też bardzo ważny dla wszystkich aspekt, mianowicie zmiana czasu na letni. W tym roku przypada ona 31 marca. Przestawienie zegarów ma na celu lepsze wykorzystanie światła dziennego. Wskazówki zegara będziemy przedstawiać o godzinę do przodu, równoznaczne jest to ze spaniem o godzinę krócej.

Życzenia na pierwszy dzień wiosny

Do najlepiej zachowanych wiosennych zwyczajów należy topienie lub też palenie Marzanny, słomianej kukły symbolizującej zimę w czasie wiosennego święta Jarego, aby przywołać wiosnę. Kukłę Marzanny wykonuje się ze słomy, owija białym płótnem, zdobi wstążkami i koralami. Tradycja nakazuje, aby dziecięcy orszak, z marzanną i zielonymi gałązkami jałowca w dłoniach, obszedł wszystkie domy we wsi, przynajmniej tak to robiono kiedyś, dziś zwyczaj ten nieco ewoluował. Po drodze podtapiano marzannę w każdej wodzie, jaka się nadarzyła. Związane z nią było także pełno różnych przesądów: nie wolno dotknąć pływającej w wodzie kukły, bo grozi to uschnięciem ręki, obejrzenie się za siebie w drodze powrotnej może spowodować chorobę, a potknięcie i upadek – śmierć. Zwyczaj ten, zakorzeniony w pogańskich obrzędach ofiarnych, miał zapewnić urodzaj w nadchodzącym roku.

Jakie wierszyki możemy rozesłać znajomym, aby umilić im pierwszy dzień wiosny i życzyć im szczęścia w najpiękniejszej porze roku? Oto kilka przykładów:

Wiosna do nas zawitała,
odmieniona, w bieli cała,
oszroniona, ośnieżona,
kiedy przyjdziesz w kwiatach
do nas?

Jeszcze brzydko jeszcze szaro,
stosy chrustu rozsypane,
bażant skacze po gałęziach za nim drugi, trzeci, czwarty...
Krokus główkę w górę wznosi, pije słońce, chwyta wiatr,
rankiem niebo ziemię rosi, wiosna idzie - chyba tak...

Zima się poddała, chociaż nie bez walki,
witajcie nowalijki, stokrotki, niezapominajki, pierwiosnki, przebiśniegi,
budząca się ze snu przyrodo.
Witaj wiosenna pogodo!

Cała młodzież jest radosna -
Przyszła do nas Pani Wiosna!
Nadlatują już bociany
wstaje ze snu suseł mały
Przebiśniegi wychodzą z ukrycia -
Cała półkula północna budzi się do życia!

ZOBACZ TAKŻE NA PIKIO.PL:

  1. Jakie kwiaty sadzić na wiosnę? Pierwsze prace w ogrodzie już się zaczynają
  2. Jak i do kiedy wypełnić PIT? Wszystkie potrzebne informacje w jednym miejscu
  3. Ile zarabia agent ubezpieczeniowy? Pensje w branży nie rozpieszczają
  4. Jak poradzić sobie z wiosennymi alergiami? Przedstawiamy kalendarz alergika
  5. Ból brzucha: co oznacza, kiedy boli z lewej strony? Co kiedy boli w okolicy pępka?

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News