Ważna zmiana w sklepach w całej Polsce. Nowe etykiety dla sprzętu RTV i AGD już od 1 marca
Od 1 marca Ministerstwo Klimatu zacznie wdrażać nowe etykiety energetyczne dla sprzętu AGD i RTV. Zgodnie z planem w 2021 roku klasy „A+”, „A++” i „A+++” zostaną zastąpione nową skalą A-G. To niejedyne modyfikacje, na które będą musieli zwracać uwagę klienci.
Przed kilkoma laty wybór lodówki czy pralki, które pobierają najmniej prądu, nie stanowił żadnego problemu dla konsumentów. Urządzenia były oceniane w skali od A do G. Im wyższa litera alfabetu, tym niższy pobór mocy. W 2010 roku wprowadzono klasy energetyczne: A+, A++ i A+++. Liczba plusów była wskaźnikiem jakości sprzętu.
Zmiany w etykietach elektroniki wejdą w życie 1 marca
Obecnie trudno kupić telewizor lub suszarkę o klasie B, lub C. Zdecydowana większość produktów jest oznaczona literą A. Jak donosi serwis Spidersweb donosi, że od 10 do nawet 25 procent sprzętów na rynku jest źle oznakowana pod kątem efektywności energetycznej.
Nowe rozporządzenie Ministerstwa Klimatu i Środowiska zakłada zmianę efektywności energetycznej na etykietach, co miałoby pozwolić na zaoszczędzenie energii odpowiadającej rocznemu zużyciu na Węgrzech. Rząd przewiduje, że stanie się tak do 2030 roku.
W styczniu 2019 roku przyjęto zmienione zasady etykietowania urządzeń elektronicznych, które wejdą w życie już jutro. Zmiany oznakowania zadebiutują na telewizorach, monitorach, lodówkach, pralkach, zmywarkach, suszarkach i produktach oświetleniowych. Lista będzie sukcesywnie powiększana.
Oceny A+, A++ i A+++ będą stopniowo wycofywane, a nowy system klasyfikacji będzie wykorzystywał czytelne oceny w skali od A do G. Nowym elementem etykiet jest kod QR. Po jego zeskanowaniu za pomocą smartfona użytkownik uzyska dodatkowe, niezależne informacje dotyczące oznaczeń.
Jako że regulacje dotyczą użytkowników na terenie Europy, obejmując także kraje pozostające poza Unią Europejską, dane będą dostępne dla każdego obywatela Unii Europejskiej w bazie danych EPREL. Urządzenia z oznaczone jako A+++ mają w nowym oznaczeniu otrzymać literę „C”.
Najbardziej energochłonne produkty będą z kolei przypisane pod litery „F” i „G”. Obecnie oznaczenia „A” i „B” nie będą przeznaczone dla żadnych sprzętów. Wejdą one w życie, kiedy na rynku pojawią się jeszcze wydajniejsze energetycznie towary z kategorii AGD i RTV.
W przypadku lodówek etykieta będzie zawierać kod QR, wskaźnik efektywności energetycznej, całkowitą pojemność zamrażarki wyrażoną w litrach, klasę efektywności energetycznej, zużycie energii elektrycznej, całkowitą powierzchnię chłodziarki wyrażoną w litrach, klasę emisji hałasu akustycznego oraz numer rozporządzenia.
Etykiety zmywarek będą zawierać dodatkowo informację o liczbie standardowych kompletów naczyń i zużyciu wody, a pralki - o zużyciu energii na sto cyklów, zużyciu wody wyrażonym w litrach, pojemności znamionowej, klasie efektywności wirowania oraz czasie trwania programu eco.
Artykuły polecane przez redakcję Pikio:
- Pokazali nagranie z imprezy po zwycięstwie Żyły. Gdy wyszedł z auta, od razu wznieśli toast
- Nie żyje dziennikarz Lech Tylutki
- Zapytali Żyłę, komu dedykuje zwycięstwo w Mistrzostwach Świata. Szczera odpowiedź
Źródło: Money/Samsung/Spidersweb