Straż pożarna w akcji
Patrol998-Małopolska/ Facebook/ Darecki Misiek
Artur Łokietek - 7 Lutego 2021

Pożar w archiwum Urzędu Miasta w Krakowie. Nocna akcja strażaków

Informacje podawane rano przez media wskazują, że duży pożar wybuchł w Urzędzie Miasta w Krakowie przy ul. Na Załęczu. Akcja gaśnicza okazała się niezwykle problematyczna, mimo iż wykorzystano cztery tony proszku gaśniczego. Strażacy informują o nagromadzeniu materiałów łatwopalnych.

Pożary, które wybuchają w środku nocy i to jeszcze w zimniejszych miesiącach prawie zawsze są niezwykle trudne do ugaszenia. Sytuacji nie ratuje też fakt, że pożar zajął przestrzeń z dużą ilością materiałów łatwopalnych. Informacje o mocy żywiołu rozbudziły Krakowian, akcja trwała całą noc.

Do dużego pożaru doszło w Urzędzie Miasta w Krakowie przy ulicy Na Załęczu. Z uzyskanych informacji wynika, że wybuch ognia nastąpił około godziny 20:30 w sobotę, 6 lutego 2021 roku.

Co gorsze, ogień wybuchł na terenie archiwum wspomnianego Urzędu Miasta. Straż pożarna została automatycznie zawiadomiona przez specjalny system sygnalizacji zainstalowany w obiektach wspomnianego archiwum.

Na początku do akcji wkroczyło 15 zastępów straży pożarnej. Szybko jednak okazało się, że potrzebne jest wsparcie, więc do akcji przystąpiły kolejne jednostki. Ze względu na komplikacje i bardzo trudne warunki używa się specjalistycznego sprzętu do gaszenia pożarów.

Zwyciężczyni „The Voice Senior 2” straciła męża. O śmierci dowiedziała się po przesłuchaniachZwyciężczyni „The Voice Senior 2” straciła męża. O śmierci dowiedziała się po przesłuchaniachCzytaj dalej

Pożar w Urzędzie Miasta w Krakowie

Na szczęście wszystko wskazuje na to, że w budynku nie znajduje się nikt, kto mógłby ucierpieć podczas niebezpiecznej akcji. - Z informacji, które przekazał straży pożarnej zarządca budynku, w obiekcie nie ma osób, którym zagrażałoby niebezpieczeństwo– powiedział cytowany przez „TVP Info” mł. bryg. Łukasz Szewczyk z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie..

- Pożarem objęte są dwie hale, których przeznaczenie jest archiwum, zatem jest to miejsce, w którym mieści się mnóstwo dokumentów zapakowanych w specjalne kartony, dlatego materiału palnego jest bardzo dużo – wspomniał Szewczyk w rozmowie z „rmf24.pl”.

Akcja gaśnicza okazała się jednak niezwykle skomplikowana. Głównymi problemami okazało się duże zadymienie, rozległość pożaru i bardzo wysokie nagromadzenie materiałów łatwopalnych. Strażacy podjęli decyzję o użyciu proszku gaśniczego, którego wykorzystano aż cztery tony.

Problem w tym, że niewiele to dało, a pożar przez całą noc wciąż miał miejsce. Obecnie do akcji włączono użycie piany gaśniczej. - Od początku akcji w działaniach brało udział 24 zastępy i ponad 80 strażaków. Nie ma możliwości użycia sprzętu, jakichś wózków, koparki i tak dalej, więc to wszystko trzeba przelewać i pewno trzeba będzie wynosić ręcznie – dodał Szewczyk.

Strażacy informują jednak, że nie ma zagrożenia dla budynku administracyjnego Urzędu Miasta połączonego z halami. Nikt nie został także ranny ani poszkodowany.

Artykuły polecane przez redakcję Pikio:

Krystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć w jakich pławi się luksusachKrystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć, w jakich pławi się luksusachCzytaj dalej

Źródło: Super Express/RMF 24

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News