Ile zarabia strażak? Czy warto spełniać dziecięce marzenia?
pixabay
Wiadomości Pikio - 12 Lutego 2019

Ile zarabia strażak? Czy warto spełniać dziecięce marzenia?

Ile zarabia strażak? Marzenie o zostaniu strażakiem to chyba jedno z najpopularniejszych marzeń małych chłopców. Jak widać po męskich zastępach funkcjonariuszy w Państwowej Straży Pożarnej, marzenia czasami się spełniają, a dziecięce pragnienie może stać się rzeczywistością. Ile zarabia taki strażak? Czy warto narażać swoje życie by ratować zdrowie innych?

Ile zarabia strażak to kwestia najmniej problematyczna, kiedy mały chłopiec planuje w marzeniach swoją przyszłość. Liczy się kombinezon, hełm, no i wóz strażacki. Wraz z biegiem lat rzeczywistość weryfikuje nasze młodzieńcze ambicje, wtedy właśnie przychodzą rozterki dotyczące wynagrodzenia za pracę, którą chcemy wykonywać w przyszłości. Profesja strażaka wiąże się z dużym ryzykiem, narażaniem swojego życia i możliwością doznania jakiegoś uszczerbku na własnym zdrowiu. Dla przeciętnego człowieka brzmi to przerażająco, dla strażaków jest to codzienność. Strażacy traktowani są jak bohaterowie, ponieważ są w stanie poświęcić życie dla drugiego człowieka. Ale czy ich zarobki rekompensują ich trudy i nagradzają poświęcenie? Okazuje się, że nie do końca tak jest. Strażak na etacie może zarobić średnio między 2,8 tys. zł a 4,5 tys. zł. brutto. Wynagrodzenie strażaków w Polsce to jedynie ułamek europejskich standardów na przykład w porównaniu do Szwecji. Tam wynagrodzenie miesięczne strażaka wynosi ok. 30 tys. koron szwedzkich - jest to równowartość ponad 12 000 tys. zł. To ogromna dysproporcja, zważając na fakt, iż nasi bohaterowie nie ustępują umiejętnościami ani odwagą tym z północy Europy. Na podobne kwoty mogą liczyć strażacy w Wielkiej Brytanii. W Niemczech i Francji zarobki te spadają do ok. 8 tys. zł. W porównaniu ze Stanami Zjednoczonymi, gdzie strażak zarabia ponad 4 tys. dolarów (ok. 15 tys. zł), polskie wynagrodzenia wypadają naprawdę słabo.

Ile zarabia strażak PSP

Aby zostać funkcjonariuszem PSP wystarczy spełniać podstawowe warunki, jakimi są wiek, obywatelstwo, sprawność fizyczna i tym podobne. Po pozytywnie odbytej rozmowie kwalifikacyjnej, ukończeniu odpowiednich kursów i odbytym trzyletnim stażu, możemy stać się strażakiem, o stopniu odpowiadającym wojskowemu szeregowemu. Strażak w Państwowej Straży Pożarnej, jak wynika z danych, dostaje przeciętne wynagrodzenie w wysokości niecałych 2500 zł netto. Wysokość pensji w tym zawodzie jest ściśle uwarunkowana stażem pracy, zajmowanym stanowiskiem i miejscem pełnienia służby. Najlepiej oczywiście zarabia się w dużych miastach. Warszawa wiedzie tutaj prym, tak jak i całe województwo mazowieckie, gdzie strażacy zarabiają średnio ok. 2800 zł netto. To całkiem nieźle, w porównaniu na przykład z województwem lubuskim, gdzie wynagrodzenie spada do 2,2 tys. zł. netto. Pensja zasadnicza strażaka PSP wynosi 1740 zł, jednak do tej kwoty każdemu funkcjonariuszowi przysługuje dodatek za stopień. Najniższy stopień (strażak z krótkim stażem) dostaje 680 zł, natomiast najwyższy rangą już 1380 zł. Następnie doliczany jest kolejny dodatek, tym razem uzależniony od stażu zawodowego. Tak zwany dodatek służbowy wzrasta z każdym przepracowanym rokiem o 1%. Kolejnym profitem są dodatki wynikające z zagrożeń dla zdrowia. Jest to procentowy dodatek do godzinowej stawki uposażenia funkcjonariusza:

  • przy pierwszym stopniu szkodliwości lub uciążliwości - 5 proc.
  • przy drugim stopniu szkodliwości lub uciążliwości - 10 proc.
  • przy trzecim stopniu szkodliwości lub uciążliwości - 15 proc.
  • przy czwartym stopniu szkodliwości lub uciążliwości - 20 proc.

Ile zarabia strażak po studiach

Dużo lepiej przedstawia się sytuacja, kiedy strażak ma ukończoną dwuletnią szkołę. Są trzy szkoły w Polsce, które szkolą aspirantów i są to: Centralna Szkoła Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie, Szkoła Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu oraz Szkoła Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie. Aspirantem staje się absolwent jednej z tych szkół, może on liczyć na wynagrodzenie rzędu 2100 zł. Oczywiście do tego wynagrodzenia również przysługują dodatki. Jednak kiedy już decydujemy się na szkołę związaną z kształceniem w kierunku pożarniczym, mamy do wyboru Szkołę Główną Służby Pożarniczej w Warszawie. Studia tam trwają 6 lat, 4 lata studiów inżynierskich i 2 lata studiów magisterskich, po ich ukończeniu absolwent otrzymuje stanowisko oficerskie. Taki oficer, po przebytych studiach, może liczyć ma pensję w wysokości 3150 zł. Oczywiście są to uśrednione kwoty. Maksymalne wynagrodzenie może wynieść ok. 8 tys. zł, najniższe 2,4 tys. zł.

Ile zarabia strażak OSP

Wiele osób zastanawia się czy wstępując w szeregi Ochotniczej Straży Pożarnej można liczyć na jakiekolwiek wynagrodzenie. Sama nazwa "ochotnicza" sugerowałaby, iż jest to bardziej wolontariat niż praca. Jednak druchowie otrzymują swojego rodzaju rekompensatę za wyjazdy na akcje i za udział w szkoleniach - jest to tak zwany ekwiwalent. Wysokość ekwiwalentu jest uzależniona od gminy, w której znajduje się Ochotnicza Straż Pożarna. Maksymalnie może wynosić on 1/175 przeciętnego wynagrodzenia za miniony kwartał. W pierwszej połowie 2018 roku górną granicą kwoty ekwiwalentu było 26,40 zł. Jednak w praktyce strażacy OSP mogli liczyć na ekwiwalent wynoszący od 10 do 20 zł za godzinę. Każda gmina ustala swoje stawki indywidualnie, więc mogą się one różnić nawet na przestrzeni województwa czy powiatu. ZOBACZ TAKŻE NA PIKIOL.PL:

  1. Ile zarabia programista? Trudno w to uwierzyć, to więcej niż większość Polaków
  2. Ile zarabia stewardessa? Można zarobić niemałe pieniądze
  3. Ile zarabia nauczyciel? Ten zawód jest niedoceniany

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News