Ile zarabia operator koparki na godzinę
pixabay.com/stux
Jan Odyniec - 15 Marca 2019

Ile zarabia operator koparki? W Niemczech płacą lepiej niż w Polsce

Ile zarabia operator koparki? Wielu małych chłopców marzy o tym, by w przyszłości pracować w tak wielkiej machinie. Czy jednak praca na budowie jest faktycznie spełnieniem marzeń?

Ile zarabia operator koparki? Czym się zajmuje i co musi zrobić, żeby dostać tę pracę? Sprawa nie jest taka prosta, jak by się mogło wydawać. Wbrew wszelkim pozorom jest to praca ciężka i wymagająca. Na dodatek, aby móc ją wykonywać, trzeba posiadać odpowiednie uprawnienia, bez których nikt nie zatrudni.

Ile zarabia operator koparki w Niemczech, a ile w Polsce?

Zarobki w tej branży rysują się całkiem przyzwoicie. Zależnie od badań wskazuje się, że średnie zarobki operatora koparki lub koparko-ładowarki wynoszą od 3100 zł do nawet 4400 zł brutto. Wiele jednak zależy od umiejętności i doświadczenia pracownika. Firmy poszukują osób sprawdzonych i pewnych.

Sporo zależy także od samej firmy zatrudniającej. Największe korporacje będą mogły pozwolić sobie na znacznie lepsze wypłaty. Najbardziej doświadczeni operatorzy mogą w Polsce zarabiać bez problemu nawet 4000 tys. zł netto, czyli "na rękę".

A ile zarabia operator koparki w Niemczech? Powszechnie wiadomo, że Polacy uchodzą za wybitnych pracowników fizycznych, w związku z czym ci najbardziej doświadczeni chętnie emigrują zarobkowo. Wiedzą bowiem, że żyjąc oszczędnie, mogą przywieźć do kraju niemały majątek. Przeglądając ogłoszenia o pracę w Niemczech dla operatorów koparek można znaleźć takie, w których pracodawcy oferują nawet pensje wynoszące blisko 3000 euro. To zaś oznacza pensję bliską 13 tys. zł.

Ile zarabia operator koparki na godzinę?

Zarobki operatora koparki mogą oczywiście być liczone w formie wypłaty za zlecenie, a w niektórych firmach może to być nawet etat, jednak można także pracować jako wolny strzelec, chwytając się różnych zleceń i zarabiać za godzinę. W Niemczech pracodawcy oferują 16-18 euro za godzinę, w Polsce te stawki potrafią osiągać nawet 25-30 zł.

Na niemały zarobek liczyć może jednak operator koparki, który jest też jej właścicielem. Wprawdzie koszt maszyny jest duży, jednak robotnik, który koparkę już posiada, sam decyduje się, jakie zlecenia weźmie, a liczyć sobie za nie może naprawdę niemało. W Polsce właściciel koparki za godzinę pracy może brać od 60 do nawet 120 zł. Wydaje się to niewiele, jeśli jednak założyć, że taki robotnik będzie pracował w wymiarze etatu (8 godzin dziennie, 5 dni w tygodniu), to ma szansę zarobić nawet 20 tys. zł miesięcznie. Można zatem powiedzieć, że kupno własnej koparki jest raczej inwestycją, niż wydatkiem.

Operator koparki - zarobki

Warto podkreślić jeszcze jeden element wynagrodzenia, który dotąd nie został wymieniony. Większość firm budowlanych, ze względu na duże niebezpieczeństwo i ciężkie warunki pracy, gwarantuje swoim pracownikom dodatkowe benefity, które są wymieniane jako "wynagrodzenie pozapłacowe".

Składają się na nie takie elementy, jak szkolenia i kursy, które operatorzy zwyczajnie muszą co pewien czas robić, żeby wciąż być na bieżąco z zasadami pracy i przepisami prawa budowlanego. Ponadto operatorzy maszyn budowlanych mogą liczyć na ubezpieczenie z dodatkowym pakietem "NNW", prywatną opiekę medyczną, czy regularnie wypłacane premie.

ZOBACZ TAKŻE NA PIKIO.PL:

  1. Ile zarabia architekt wnętrz w Polsce, w Warszawie, a ile za granicą?
  2. Ile zarabia architekt za granicą? Warto wyjechać do Niemiec lub USA?
  3. Straż graniczna - zarobki. Ile zarabia się chroniąc polskie granice?
  4. Ile zarabia maszynista PKP? Czy w Pendolino zarabia się lepiej?
  5. Ile zarabia elektryk po technikum? Czy w Polsce można się z tego utrzymać?

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News