Ile zarabia psycholog? Czy lekarze duszy są dobrze wynagradzani?
Wiadomości Pikio - 12 Lutego 2019

Ile zarabia psycholog? Czy lekarze duszy są dobrze wynagradzani?

Ile zarabia psycholog? Jest to wciąż niedoceniany zawód w Polsce, zaś ludzie często wstydzą się przyznać, że korzystają z jego usług. "Lekarze duszy", jak często określani są psycholodzy, pomagają pacjentom rozwiązywać problemy emocjonalne i psychiczne. To nie jedyna dziedzina, w której pomocni są psycholodzy. Zatem czy wynagrodzenia są adekwatne do ich ważnej roli?

Ile zarabia psycholog? Zarobki psychologa to bardzo ciężki do sprecyzowania temat. Zakres specjalizacji, zainteresowań czy doświadczenia mogą diametralnie wpływać na wynagrodzenia w tym zawodzie.

Zanim przejdziemy do kwestii finansowych, zastanówmy się najpierw kim jest psycholog i czym się zajmuje. Z definicji psycholog to osoba posiadająca właściwe kwalifikacje do udzielania świadczeń takich jak: diagnoza psychologiczna, wydawanie opinii, orzekanie oraz udzielanie pomocy psychologicznej. Nie może on przepisać pacjentowi żadnych leków, jednak może zasugerować konsultację psychiatryczną lub psychoterapię.

Warto też już na samym początku wspomnieć, że psycholog, psychiatra i psychoterapeuta są trzema osobnymi zawodami. Psycholog nie jest psychiatrą, chociaż psychoterapeuta może być psychologiem. Nie musi jednak, mimo że te zawody bardzo często są rozumiane jako jednoznaczne.

Ile zarabia psycholog w Polsce?

Studia psychologiczne są obecnie jednymi z najbardziej obleganych kierunków na uczelniach w całej Polsce. Głównie decydują się na nie kobiety i to one wiodą prym w tejże dziedzinie. Zasoby wiedzy psychologa powinny być bardzo rozległe, ponieważ każdy pacjent jest inny, zmaga się z innymi problemami, a psycholog powinien być w stanie pomóc takiej osobie niezależnie od jej położenia.

Psychologowie średnio mogą zarobić od 2,5 tys. zł do ok. 6 tys. zł. Kwota wynika przede wszystkim z kwalifikacji oraz miejsca pracy, które są bardzo różne. Jako psycholog wcale nie musisz pracować "lecząc ludzką duszę i umysł". Jest dużo więcej możliwości, od klinik, gabinetów psychologicznych, szpitali, po szkoły, policję, domy dziecka czy firmy szkoleniowe i doradcze.

Jeśli zastanawiacie się nad studiami psychologicznymi lub jesteście na początku ścieżki zawodowej, musicie sobie zdać sprawę, że jako początkujący psychologowie będziecie mieli trudno ze znalezieniem pracy. Rynek jest przepełniony psychologami po studiach, którzy bez doświadczenia nie mają szansy na pracę z pacjentami. Aby pochwalić się cennym doświadczeniem, potrzebne jest odbycie praktyk, często bezpłatnych. Ich realizacja niestety także nie gwarantuje zdobycia posady. Aż 25% osób na stanowiskach psychologa zarabia mniej niż 1,5 tys. zł netto.

Ile zarabia psycholog szkolny?

Taki psycholog jest w każdej szkole, powinien zajmować się pomocą dzieciom z ich problemami, najczęściej jest to funkcja połączona z funkcją nauczyciela. Jego najważniejszym celem jest zapewnienie opieki psychologicznej uczniom, a także wsparcia rodzicom i nauczycielom. Głównym zadaniem psychologa szkolnego jest rozmowa przede wszystkim z uczniami oraz niekiedy z rodzicami, jak i przeprowadzanie testów psychologicznych.

Niestety patrząc na zarobki psychologów szkolnych jest to obraz dość tragiczny. Wynagrodzenie dla tego zawodu to średnio 1700 zł netto, może on jednak liczyć na kilkuprocentową premię doliczaną do pensji. Nie jest to porażająca kwota, jednak należy pamiętać, że tygodniowy czas pracy nauczyciela-psychologa średnio to 25h, w rzeczywistości zaś pracuje on ok. 14-15 godzin tygodniowo, w tym ma wolne na przykład ferie czy wakacje.

Ile zarabia psycholog sądowy?

Choć nie tak popularna jak zawód zwykłego psychologa, psychologia sądowa z roku na rok zyskuje coraz większą atencję, pozostając wciąż niszowym kierunkiem studiów wyższych. Jest to dziedzina ściśle współpracująca z wymiarem sprawiedliwości, polegająca na prowadzeniu ekspertyz i wydawaniu opinii nie tylko na sali sądowej, ale też wspomagając pracę policji czy służby więziennej.

Psychologia sądowa zajmuje się głównie analizą zjawisk patologii społecznych, przestępstw czy profilowaniem przestępstw. Oprócz ukończenia właściwych studiów psychologicznych trzeba również posiadać szeroką wiedzę z zakresu prawa. Absolwenci 5-letnich studiów magisterskich znajdują pracę przede wszystkim w więzieniach i placówkach sądowych. Zarobki w tym zawodzie wahają się między 2,6 a 3,9 tys. zł brutto, zależy to oczywiście od uzyskanego doświadczenia, ale też od uzyskania wyższego tytułu naukowego. To też nie najlepszy wynik, zważając na poziom trudności pracy psychologa sądowego.

Ile zarabia psycholog kliniczny?

I na koniec jedna z najciekawszych specjalizacji psychologicznych, czyli psychologia kliniczna. Zajmuje się ona przede wszystkim szeroko pojmowaną psychiką człowieka chorego i mechanizmami powstawania chorób, to jak choroby wpływają na ludzki umysł. Psychologowie kliniczni zaciekawieni są nie tylko zaburzeniami psychicznymi, czym w dużej mierze zajmują się psychiatrzy, ale też wpływem różnych schorzeń i chorób przewlekłych na funkcjonowanie psychiki ludzkiej.

Mimo iż zawód psychologa klinicznego wydaje się najbardziej interesujący, niestety nie przekłada się to na ich zarobki, które podobnie jak w dwóch poprzednich przypadkach oscylują w granicach między 2,5 a 3,8 tys. zł. Jednak psychologowie kliniczni z dużym doświadczeniem i renomą mogą liczyć na zarobki wysokości nawet 10 tys. zł.

Jak podają badania, wynagrodzenia absolwentów psychologii w różnych branżach wahają się między 2,5 tys. zł a 7,5 tys. zł brutto. Najwięcej mogą zarobić psychologowie pracujący w branży bankowej, handlowej i przemysłowej, najmniej w sektorze publicznym, szkolnictwie i organizacjach pozarządowych. Najgorzej wynagradzani są psychologowie i psychoterapeuci, najlepiej specjaliści do spraw szkoleń, kadr i płac, czy też kierownicy do spraw personalnych i partnerzy HR. Najważniejsza, jak w każdym zawodzie, jest skuteczność działania i użyteczność.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News