Ile zarabia pilot samolotu wojskowy
fot. Wikimedia Commons
Jan Odyniec - 8 Lutego 2019

Ile zarabia pilot? Te kwoty mogą zwalić z nóg

Ile zarabia pilot? Praca w liniach lotniczych wydaje się niezwykle prestiżowa, stąd cieszy się niemałym zainteresowaniem. Jest z całą pewnością bardzo odpowiedzialna i potrzebna. Ile zarabia pilot samolotu cywilnego? Ile wojskowy?

Ile zarabia pilot?

Ile zarabia pilot? Ten prestiżowy zawód wiąże się z ogromną odpowiedzialnością, nic zatem dziwnego, że obwarowany jest licznymi wymaganiami dotyczącymi zarówno zdrowia fizycznego, jak i psychicznego. Zarobki pilotów zależą jednak od wielu kwestii, wśród nich z pewnością wymienić można to, dla jakich linii lotniczych pracują. Drugą sprawą może być ich doświadczenie oraz ilość wykonywanej pracy. Pensja zależy też od pilotowanych samolotów oraz posiadanych licencji.

Ile zarabia pilot samolotu cywilnego?

Pilot samolotu zarabiać może znacznie więcej niż przedstawiciel innego zawodu. W 2017 roku szefostwo PLL LOT podało do wiadomości publicznej informację o średnich zarobkach swoich pracowników. Przyglądając się pensjom pilotów, niejeden by pozazdrościł. Należy jednak wziąć pod uwagę naprawdę restrykcyjne reguły przyjmowania do zawodu oraz wysokie koszta szkolenia i egzaminów licencyjnych, które piloci często ponoszą sami w całości lub częściowo.

Ile zarabia pilot w PLL LOT

W 2017 roku piloci PLL LOT zarabiali - zależnie od pilotowanych maszyn i doświadczenia - średnio ok. 30 tys. zł brutto miesięcznie. Taką pensję pobiera pilot najnowocześniejszych w polskiej flocie samolotów - Boeingów 787 Dreamliner. Pierwszy oficer na pokładzie tej maszyny zarabia ok. 21 tys. zł brutto. W przypadku najpopularniejszych LOT-owskich maszyn, czyli Boeingów 737, zarabiają średnio 23 tys. zł brutto, zaś pilot brazylijskiego Embraera pobiera średnią pensję w kwocie 26 tys. zł brutto miesięcznie. Należy w tym momencie podkreślić, że to płace średnie, są zatem wyższe i niższe. Ponadto zarobki zależą także od wylatanych godzin. Pilot, który lata więcej, zwyczajnie więcej zarabia. Pensja składa się bowiem z podstawy, którą każdy pilot - niezależnie od wylatanych godzin - pobiera oraz z dodatku za więcej godzin w powietrzu.

Ile zarabia pilot w Ryanair

Zarobki pilotów w zagranicznych liniach lotniczych potrafią być znacznie wyższe, co wynika choćby z różnicy w walutach. W ubiegłym roku irlandzkie tanie linie lotnicze Ryanair znalazły się w bardzo trudnej sytuacji z powodu strajku pilotów właśnie. Wówczas szefostwo linii postanowiło udowodnić opinii publicznej, że pracownicy linii wcale nie zarabiają mało, zatem upubliczniono ich zarobki. Okazuje się, że kapitan samolotu z tej linii z Dublina potrafi zarabiać nawet 670 tys. zł rocznie (ponad 156 tys. euro). Należy jednak podkreślić, że w przypadku tej linii pensje zależą także od bazy, w jakiej się stacjonuje. Każda baza (a jest ich 86) inaczej kształtuje swoje pensje i osobno je negocjuje z pracownikami.

Ile zarabiają piloci innych linii?

Każde linie lotnicze inaczej wyceniają swoich pracowników. W niektórych aż trudno uwierzyć w rozrzut pensji. Na przykład w niemieckiej Lufthansie średnia pensja pilota wynosi od 25 tys. do 80 tys. zł miesięcznie (w przeliczeniu na złotówki). Naprawdę bardzo dobrze zarabiać może pilot w... Azji. W liniach lotniczych Emirates pochodzących ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, kapitanowie największych maszyn mogą liczyć na zarobki rzędu 16 tys. dolarów, czyli w przeliczeniu, ok. 60 tys. zł miesięcznie. W tej kwocie jest nie tylko pensja zasadnicza, ale do tego 4,4 tys. dolarów dodatku mieszkaniowego. Ponadto piloci arabskich linii otrzymują różnie inne dodatki, które czynią ich pracę jeszcze bardziej opłacalną. Ze względu na braki w doświadczonym i wyszkolonym personelu chińskie linie lotnicze przed kilku laty oferowały pilotom nawet 300 tys. dolarów rocznie. Tymczasem w amerykańskich liniach lotniczych pensje pilotów kształtują się mniej więcej na poziomie 121 tys. dolarów rocznie, czyli ok. 450 tys. zł.

Ile zarabia pilot wojskowy?

Zarobki pilotów wojskowych zależą nie tylko od rodzaju maszyn, jakie pilotują, ale także od stopnia wojskowego. Pilot wojskowy, kiedy zaczyna swoją karierę po szkole oficerskiej, startuje w randze podporucznika. Następne stopnie wojskowe, to porucznik i kapitan, i właśnie o zarobkach tego trzeciego publikowane są informacje. Według informacji Ministerstwa Obrony Narodowej w 2017 roku kapitan pilot zarabiał średnio ok. 5 tys. zł brutto miesięcznie. Prócz tego pilot wojskowy oraz wszyscy żołnierze latający samolotami lub zajmujący się ich obsługą pobierają dodatek specjalny, który wynosi odpowiednią wielokrotność kwoty bazowej ustalonej w Ustawie Budżetowej (tzw. kwota wynagrodzenia zasadniczego). Jak widać, zarobki pilotów wojskowych dalece odbiegają od tych, które można pobierać w lotnictwie cywilnym. Sytuacja ma jednak swoje zalety. Od pewnego czasu coraz popularniejszą formą zatrudnienia w liniach lotniczych są zlecenia, zaś piloci działają na samozatrudnieniu. W tej sytuacji nie dotyczą ich prawa pracownicze, płatne urlopy itp. Pilot wojskowy pracuje na bezpiecznym i stabilnym etacie. Ponadto żołnierzom zawodowym przysługuje wcześniejsza emerytura i to niemała. Można się zatem zastanowić, która forma zatrudnienia bardziej nam się opłaca.

Ile zarabia pilot wycieczek?

Wśród zarobków pilotów, choć wydawać się to może paradoksalne, warto wspomnieć o jeszcze jednym zawodzie. Pilotem bowiem nie nazywamy jedynie osób kierujących statkami powietrznymi. Także trudny i odpowiedzialny zawód, to pilot wycieczek. Taka osoba - podobnie jak sterujący samolotem pilot - ma pod swoją opieką liczną grupę ludzi. Jej zadaniem jest dopilnować ich bezpieczeństwa oraz zachować w grupie porządek. Naturalnie zarobki pilotów wycieczek nie są już tak wysokie, jak pensje tych latających. Wg portalu wynagrodzenia.pl pensje kształtują się mniej więcej między 2750 zł a 4500 zł brutto miesięcznie. Środkowa wartość w tej branży wynosi niespełna 3200 zł brutto. ZOBACZ TAKŻE NA PIKIO.PL:

  1. Ile zarabia stewardessa? Można zarobić niemałe pieniądze
  2. Ile zarabia prezydent Polski? Zarobki ma imponujące
  3. Ile zarabia Zenek Martyniuk? Konto gwiazdora disco polo pęka w szwach

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News