Ile zarabia leśniczy po studiach
wikimedia.org/Maxbentheim
Wiadomości Pikio - 18 Marca 2019

Ile zarabia leśniczy w Lasach Państwowych? Czy do tej pracy trzeba mieć studia?

Ile zarabia leśniczy? Czym się tak naprawdę zajmuje? Często kojarzony jest z osobą, która chodzi po lesie i dogląda dzikich zwierząt, jednak nie do końca na tym polega jego praca. Ile wynosi jego wynagrodzenie? Czy warto zostać leśniczym? Nieliczne uczelnie oferują kierunki związane z leśnictwem. Czy aby ubiegać się o to stanowisko trzeba ukończyć studia?

Ile zarabia leśniczy w Polsce?

Ile zarabia leśniczy i na czym polega jego praca? Leśniczy pracuje dla Państwowego Gospodarstwa Leśnego "Lasy Państwowe", które sprawuje nadzór nad lasami Skarbu Państwa w Polsce, z wyłączeniem Parków Narodowych. Lasy Państwowe podzielone są na nadleśnictwa po około 15-20 tysięcy hektarów, które z kolei podzielone są na leśnictwa i to właśnie nimi kierują leśniczowie.

Leśniczy to osoba, która zarządza, organizuje i nadzoruje prace z zakresu gospodarki leśnej: nasiennictwa, szkółkarstwa, hodowli, ochrony i użytkowania lasu. Zajmuje się także zwalczaniem przestępstw i wykroczeń w zakresie szkodnictwa leśnego, odpowiada za sprzedaż drewna. Swoje działania opiera na instrukcjach ochrony, użytkowania, hodowli i ochrony przeciwpożarowej lasu.

Zarobki leśniczych zależą oczywiście od pełnionego stanowiska i stażu pracy. Ich średnie wynagrodzenie to kwota około 7 tysięcy złotych brutto, najniższe zarobki w tej grupie zawodowej wynoszą około 5000 zł. Natomiast najwyższe to koło 18 000 złotych brutto - na takie zarobki może liczyć nadleśniczy.

Ile zarabia leśniczy po studiach w lasach państwowych?

Leśniczym może zostać osoba, która ukończyła technikum leśne, czyli posiada wykształcenie średnie techniczne o kierunku leśnym. Po ukończeniu szkoły musi odbyć roczny staż i zdać egzamin przed komisją z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych, między innymi z zakresu przepisów prawnych, ochrony przyrody oraz zasad i sposobów zarządzania i gospodarowania mieniem Skarbu Państwa, potem może ubiegać się o pracę.

Coraz częściej okazuje się, że kandydaci na to stanowisko mają dyplom ukończenia studiów o odpowiedniej specjalizacji. Leśnictwo oraz inne kierunki związane z gospodarowaniem i ochroną zasobów leśnych można studiować na przykład na Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Gdzie studenci uczą się takich przedmiotów jak matematyka, zoologia, botanika leśna, historia i propedeutyka leśnictwa, ponieważ dobry leśnik musi posiadać rozległą wiedzę z wielu dziedzin. Musi też znać się na ochronie przyrody, meteorologii, czy ochronie zwierząt, roślin, owadów, grzybów.

Miesięczne wynagrodzenie leśniczego może wynosić około 5600 zł netto. Ponadto leśnicy mają pełny pakiet socjalny i wiele dodatków ze względu na to, że są służbą mundurową. Dodatkowo przysługuje im też premia kwartalna wynosząca około 1 000 zł i trzynasta pensja w styczniu.

ZOBACZ TAKŻE NA PIKIO.PL:

  1. Ile zarabia architekt wnętrz w Polsce, w Warszawie, a ile za granicą?
  2. Ile zarabia architekt za granicą? Warto wyjechać do Niemiec lub USA?
  3. Straż graniczna - zarobki. Ile zarabia się chroniąc polskie granice?
  4. Ile zarabia maszynista PKP? Czy w Pendolino zarabia się lepiej?
  5. Ile zarabia elektryk po technikum? Czy w Polsce można się z tego utrzymać?

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News