ile zarabia kierowca TIRa
Wikimedia
Wiadomości Pikio - 13 Lutego 2019

Ile zarabia kierowca tira? Zmiany w prawie europejskim nie wszystkim się podobają

Ile zarabia kierowca tira? Krążą legendy na temat zarobków kierowców ciężarówek. Przede wszystkim są to opowieści dotyczące ilości czasu spędzanego poza domem, co wpływa korzystnie na wysokość ich wynagrodzenia. Aby zrekompensować kierowcom poświęcony czas, spanie w samochodzie, gotowanie na parkingach autostrad, mogą oni liczyć na całkiem niezłe wynagrodzenie. Jednak czy jest ono na tyle wysokie, żeby zrezygnowali z normalnego życia i wybrali życie w trasie?

Ile zarabia kierowca tira? To pytanie nurtujące wielu, którzy szukają pracy, w której nie muszą mieć wygórowanych kompetencji, wystarczy jedynie prawo jady danej kategorii. Większość kandydatów na kierowcę tira najczęściej decyduje się na zdobycie prawa jazdy kategorii C+E, ponieważ daje im ono najszersze możliwości, mianowicie kierowania zespołem pojazdów. Sama kategoria C pozwala na prowadzenie pojazdów o masie przekraczającej 3,5t z lekką przyczepą. Koszt uzyskania takiego dokumentu to ok. 2000 zł. Czy kandydat może liczyć na to, że koszty, które wyłoży na kurs nauki jazdy, zwrócą mu się w wykonywanym zawodzie?

Ile zarabia kierowca tira w Polsce

Polski trucker, jak nazywani są kierowcy tirów, choć do podjęcia swojego zawodu nie potrzebuje specjalnych szkół czy umiejętności, musi się wykazać niemałymi umiejętnościami. Oprócz prowadzenia ciężarówki, kandydatom przydałyby się mocne nerwy, duża siła fizyczna, zaradność, a nierzadko również znajomość języka obcego. Jeśli chodzi o zarobki kierowców ciężarówek z plandeką, to mogą oni liczyć na około 3,5 do 4 tys. zł. netto. Trochę bardziej doświadczeni truckerzy zarabiają między 5000 zł a 10 000 zł. A jak przedstawiają się zarobki takich kierowców za granicą? Za zachodnią granicą wynagrodzenie zaczynają się, w przeliczeniu na złotówki od ok. 7 tys. zł. Jednak w Wielkiej Brytanii kwota ta waha się już między 7 a 15 tys. zł. Na rynku brytyjskim jest duże zapotrzebowanie na fachowców z uprawnieniami ADR (dotyczącymi międzynarodowego przewodu drogowego materiałów niebezpiecznych). Są to specjaliści i mogą oni liczyć na aż dwukrotnie wyższe zarobki. Te warunki zatrudnienia mogę ulec zmianie po wprowadzeniu zmian w prawie europejskim, które planuje Parlament UE. Pracuje on nad poprawkami w Pakiecie Mobilności - dotyczyć będą one między innymi pracowników delegowanych. Według Rady Europejskiej już do końca 2024 roku przewoźnicy będą mieli obowiązek wyposażenia wszystkich pojazdów w nowy rodzaj tachografów, czy obowiązkowej płacy minimalnej za granicą. Jest jeszcze jedna kwestia, najistotniejsza. Kierowca wykonujący przewóz z kraju, w którym mieści się siedziba firmy, do innego państwa, będzie wyłączony z przepisów o delegowaniu pracowników. A aby zapobiec systematycznemu kabotażowi, będzie obowiązywał "cooling period" - kierowcy będą musieli wracać do domu co najmniej co cztery tygodnie, na 7 dni.

Ile zarabia kierowca tira w Biedronce

Na portalach ogłoszeniowych możemy znaleźć mnóstwo ogłoszeń dotyczących poszukiwania kierowców dla firmy Biedronka. Reputacja przedsiębiorstwa dotycząca traktowania swoich pracowników, a przede wszystkim ich wynagradzania, nie jest najlepsza. Jednak jak możemy przeczytać w tychże ogłoszeniach, kierowca ciężarówki dla polskiej sieci supermarketów może liczyć na ok. 4 tys. zł netto pensji. Wymaganiami się jedynie posiadanie prawa jazdy kat. C+E, aktualne badania psychotechniczne i odbyty kurs na przewóz rzeczy. Wymagania nie są duże, a wynagrodzenie godziwe. To więcej niż przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw, które w 2018 roku wynosiło niecałe 4,8 tys. zł brutto.

Ile zarabia kierowca tira z własnym samochodem

Jeśli ktoś chce parać się tym zawodem "z wolnej stopy", jest zmuszony przede wszystkim do kupna własnego pojazdu, a to koszt wcale niemały. Są jednak w pewnym sensie uprzywilejowani - to oni sami szukają zleceń, nie są związani z żadną firmą spedycyjną, mają pełną autonomię. Muszą się zmagać z kilkoma kwestiami. Co prawda są niezależni, więc sami wybierają ile, kiedy i z kim chcą współpracować, co wpływa na ich miesięczne zarobki, nie mają natomiast stałej pensji, wpływającej co miesiąc na konto. Działają na tej samej zasadzie, co każdy inny przedsiębiorca - muszą sami zadbać o swój biznes. Przede wszystkim dobrze rozplanować wpływy oraz wydatki. Od przychodów muszą odjąć koszty paliwa, zakwaterowania, naprawy czy na przykład leasing ciężarówki. Na forach internetowych możemy znaleźć liczne dyskusje na temat tego, czy to opłacalne, czy nie - robić to wszystko na własną rękę. Kierowcy tirów dzielą się tam swoimi przemyśleniami i problemami. Jeśli chodzi o ich miesięczne dochody (kwota, która zostaje po odliczeniu kosztów) to ok. 8 tys. zł. Należy pamiętać, że kwota ta nie jest stała, wynagrodzenie może różnić się z miesiąca na miesiąc i wahać od 4 do nawet 12 tys. zł. Tutaj pojawia się kolejne "ale". Żeby tyle zarobić, kierowcy nie działają sami, potrzebują doświadczonego spedytora, żeby ten organizował im pracę, kiedy sami są w trasie.ZOBACZ TAKŻE NA PIKIO.PL:
  1. Ile zarabia strażak? Czy warto spełniać dziecięce marzenia?
  2. Ile zarabia psycholog? Czy „lekarze duszy” są dobrze wynagradzani?
  3. Ile zarabia pilot? Te kwoty mogą zwalić z nóg

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News