Ile tygodni ma rok - zdjęcie kalendarza
pxhere.com/Dorothe
Adrian Sobolewski - 22 Maja 2019

Ile rok ma tygodni? Czasem trudno zapamiętać tę liczbę

Ile tygodni ma rok? Nie jest to wcale okrągła liczba, więc co jakiś czas w kalendarzu zobaczymy inne liczby. Wyjaśniamy - ile tygodni jest w roku kalendarzowym, ile w roku szkolnym i ile w roku akademickim. Wszystkie te liczby się różnią!

Ile tygodni ma rok? Czym w ogóle jest rok? Jest wiele różnych definicji tego słowa i od nich zależy to, co rozumiemy przez słowo rok - i ile dokładnie ma on godzin, minut i sekund. Ile tygodni zobaczymy w naszych kalendarzach w 2019 roku? Wszystkie odpowiedzi znajdziecie w naszym artykule.

Ile tygodni ma rok - 2017, 2018, 2019

Długość roku może zależeć od wielu rzeczy - nie jest to przecież fenomen wyłącznie ziemski. Rok astronomiczny, bo o ten chodzi, jest po prostu odstępem czasu między dwoma jednakowymi położeniami planety w jej ruchu po orbicie wokół macierzystej gwiazdy. Oznacza to, że możemy mówić m.in. o roku wenusjańskim - będzie on trwał 224,65 ziemskiego dnia. Jeśli chodzi o rok na czerwonej planecie - marsjański rok to 687 ziemskich dni.

Sposoby na kacaJakie są najlepsze domowe sposoby na kaca? OdpowiadamyCzytaj dalej

Oczywiście, kiedy pytamy o długość roku, zazwyczaj chodzi nam o długość ziemskiego obiegu wokół Słońca. Tutaj odpowiedź jest dość prosta i zna ją prawie każdy, gdyż uczymy się tego jako ciekawostki już w pierwszych latach edukacji. Ziemski rok astronomiczny ma 365,25 dnia.

Rok kalendarzowy to trochę inna sprawa. W kalendarzu gregoriańskim rozpoczyna się on 1 stycznia o godzinie 00.00 i kończy wraz z końcem doby 31 grudnia.

1 rok kalendarzowy = 4 kwartały = 12 miesięcy ≈ 52 tygodnie ≈ 365 dni (rok przestępny ma 366 dni) = 8760 (8784) godzin = 525600 (527040) minut = 31 536 000 (31 622 400) sekund.

Oznacza to, że aby zachować ciągłość pór roku, co cztery lata musimy dodawać do kalendarza rok przestępny. Ciekawostką jest też to, że w kalendarzu co jakiś czas zobaczymy liczbę 53 lub 54 tygodni - jest to spowodowane tym, że rok niekoniecznie rozpoczyna się od poniedziałku, więc może on różnie się rozkładać w kalendarzu.

Rok - ile ma tygodni? Ile tygodni ma rok szkolny 2017/18, 2018/19?

Najczęściej pytania o to, ile tygodni ma rok, zadają sobie uczniowie szkół podstawowych i liceów. Oni także mają w głowie inny rodzaj roku - rok szkolny. W roku 2018/2019 cały rok szkolny trwa 250 dni, jednak po odjęciu wszystkich weekendów i dni wolnych - dni nauki będzie łącznie 182. Oznacza to, że cały rok szkolny ma 37 tygodni. Jest to trochę więcej niż w roku 2017/18. Wtedy do szkoły trzeba było iść tylko przez 36 tygodni w roku!

Inaczej wygląda sprawa roku akademickiego. Dzieli się on na dwa semestry, z których każdy ma po 15 tygodni. Jednak nie jest to dla studentów wszystko - do ich czasu na uczelni należy doliczyć także sesje egzaminacyjne, wziąć poprawkę na różne kierunki studiów i plany zajęć. Dlatego trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, ile tygodni rocznie spędzają studenci na uniwersytetach.

KONIECZNIE ZOBACZ TAKŻE:

  1. Jak poprawnie ładować telefon? To nie takie proste!
  2. Jacek Braciak - kim jest żona aktora?
  3. Ile powinno się spać w wieku 14 a ile w wieku 18 lat? To bardzo ważne!
  4. Hasztagi na insta - najpopularniejsze tagi w serwisie są zaskakujące
  5. Wakacyjny rozkład jazdy PKP. Jak będą jeździć pociągi w lato?

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News