ile kosztuje nerka
flickr/John Campbell
Paulina Musianek - 20 Maja 2019

Ile kosztuje nerka w Polsce? Czarny rynek organów ma się świetnie

Ile kosztuje nerka? Nerki są dosyć pożądanym towarem na czarnym rynku, ponieważ coraz więcej osób cierpi na problemy związane z nerkami lub nawet niewydolność nerek. Zdradzamy cenę nerki.

Ile kosztuje nerka? Jest naprawdę bardzo cenna. Ludzka nerka jest filtrem ciała. Czyści 180 litrów płynów dziennie, zachowując dobre rzeczy i usuwając złe. Matka natura wyposażyła człowieka w dwie nerki, aby gdy jedna ulegnie uszkodzeniu, druga mogła nadal oczyszczać organizm. Jeśli obie nerki zawiodą, twoje ciało wypełni się szkodliwymi toksynami. Bez interwencji medycznej umrzesz w ciągu kilku tygodni.

Na choroby nerek cierpi ok. 14% Polaków. Duża część boryka się z ESRD, czyli końcowym stadium niewydolności nerek. Na szczęście w ciągu ostatniego półwiecza nauka zatriumfowała nad niewydolnością nerek. Jeśli obie nerki zawiodą, medycyna oferuje przeszczep nerki od dawcy, co pozwala prowadzić całkiem normalne, zdrowe życie. Technologia przeszczepów nerek stała się tak prosta, że jednym wymaganiem jest ta sama grupa krwi u dawcy i biorcy. Ponieważ prawie każdy ma zapasową nerkę, podaż potencjalnych dawców jest obfita. Zrezygnowanie z nerki jest stosunkowo prostą operacją, która przyniosła zdesperowanym ludziom kilka złotych.

Cena nerki - ile kosztuje nerka na czarnym rynku?

Ile kosztuje ludzka nerka? Odpowiedź nie jest prosta, tak samo jak sama tematyka przeszczepu narządów i ich sprzedaży. W Indiach nerka kosztuje około 20 000 dolarów. W Chinach od 40 000 USD lub więcej, zaś dobra, zdrowa nerka z Izraela kosztuje 160 000 dolarów.

Pomysł kupowania i sprzedawania nerek istnieje już od dawna, ale moralny niepokój uniemożliwiał zawsze poważne rozważenie tego tematu. Krytycy handlowania narządami wymieniają takie zastrzeżenia i obawy jak:

  1. Nerki byłyby dystrybuowane w oparciu o zdolność finansową, czyli na nowy narząd stać by było tylko bogatych.
  2. Jeśli cena narządów będzie wysoka, zachęci to do ich kradzieży. Mogłoby to również zmotywować osoby pozbawione skrupułów do zmuszenia innych ludzi do sprzedaży swoich narządów w celu czerpania korzyści ze sprzedaży.
  3. System wykorzystywałby biednych ludzi, obiecując szybkie i "łatwe" pieniądze. Jeśli ktoś jest pozbawiony środków do życia, to czy naprawdę świadomie podejmie taką decyzję? Oddawanie nerki jest względnie bezpieczne, jednak jak każda operacja ciągnie za sobą pewne ryzyko.

Ile kosztuje nerka na czarnym rynku w Polsce?

Na polskim czarnym rynku za nerkę trzeba dać ok. 260 tysięcy złotych. Jest to ogromna kwota, więc nic dziwnego, że niektórzy decydują się na sprzedaż nerki, gdy mają drugą, "zapasową". Kupując organy na czarnym rynku można jednak narazić się na duże ryzyko. Często pochodzą one od bezdomnych, którzy potrzebują pilnie pieniędzy, więźniów (martwych i żywych!) czy... ze zrabowanych grobów. Jeśli chcesz uniknąć zbezczeszczenia twoich zwłok zdecyduj się na zostanie dawcą narządów (oczywiście po twojej śmierci). Dowiedz się więcej na www.dawca.pl.

ZOBACZ TAKŻE NA PIKIO.PL:

  1. Ile zarabia ratownik medyczny? Potrzebny zawód nie jest doceniany
  2. Rejestratorka medyczna - zarobki. Ile zarabia w prywatnej przychodni?
  3. Kleszcze u dziecka - objawy, choroby, jak wyciągnąć
  4. Ile zarabia chirurg plastyczny? Miesięczne pensje w Polsce
  5. Światowy Dzień Świadomości o Stwardnieniu Rozsianym

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News