Ile emerytury ma ksiądz? Polacy nie mają co na to liczyć
wikimedia
Bartłomiej Chudy - 7 Grudnia 2018

Ile emerytury ma ksiądz? Polacy nie mają co na to liczyć

Ile emerytury ma ksiądz? To pytanie wzbudza ciekawość w polskim społeczeństwie. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, jakie świadczenia uzyskuje emerytowany kapłan, proboszcz czy biskup i co się na nie właściwie składa?

Ile emerytury ma ksiądz? To proste z pozoru i swej konstrukcji pytanie nie daje jednoznacznej odpowiedzi. Z kilku względów - emerytury duchownych są liczone w nieco inny sposób niż świeckich podatników.

Czy ksiądz dostaje emeryturę?

Posługa jaką wykonuje ksiądz znajduje swoje odzwierciedlenie w systemie emerytalnym. W tym kontekście ksiądz traktowany jest jak każdy inny zawód. Po przekroczeniu ustalonego prawem wieku przechodzi w stan spoczynku. Sprawa dotyczy wszystkich duchownych od kapłana po biskupa. Nie dotyczy papieży - zwierzchnicy kościoła - wyjąwszy abdykację Benedykta XVI nie przechodzą na emerytury.

Z czego ksiądz ma emeryturę?

Księża przez całe życie swojej posługi mogą "zbudować" swoje przyszłe świadczenia w ramach dwóch systemów. Charakterystyczny dla tej grupy jest tzw. Fundusz Kościelny, którego wysokość jest znana z racji wpisania stosownej kwoty do budżetu państwa. FK rośnie z roku na rok. Media informowały, że na w tym roku Fundusz Kościelny był najwyższy w historii i wyniósł 158 mln zł. Drugą składową emerytury księdza jest klasyczny ZUS. Jako kapelani zatrudnieni w wojsku, policji, ale i pracownicy szkół wpadają w konkretne zapisy emerytalne dla danych grup.

Ile ksiądz dostaje emerytury?

Proste pytanie również daje bardzo szerokie spektrum odpowiedzi. Z trudem znajdziemy w sieci wysokość emerytury księży czy biskupów. Łączone świadczenia kościelno-ZUS-owe mają oscylować średnio wokół 1,8 tys. zł.

Ile emerytury ma ksiądz?

Wysokość świadczenia zależy - w przypadku "kościelnej" składowej - od takich kryteriów jak wielkość parafii, miejsce posługi, a zwłaszcza ranga duchownego. Łączone składowe - Fundusz Kościelny, w przypadku księży pracujących ZUS, a także i tzw. "taca i sakramenty" pozwalają wielu księżom na godny żywot na emeryturze.

Emerytura proboszcza

Zarobki księży, o emeryturach nie wspominając owiane są dozą ogromnej tajemniczości. Więcej można powiedzieć o dochodach. W ten sposób dotarliśmy do przykładowego zestawienia dochodów proboszcza. Na jego "pensję" składają się przede wszystkim opłaty z sakramentów i z tzw. "tacy". Po odjęciu podatków (ryczałt i kuria) proboszczowi wychodzi na rękę nawet do 5 tys. zł miesięcznie - wychodzi z obliczeń "Gazety Krakowskiej". Emerytura jest z automatu niższa, a z racji wieloletniego nieubezpieczania księży wnioskujemy, że jest ona wyraźnie niższa od wynagrodzenia proboszcza.

Ile emerytury ma biskup?

Najwyżsi rangą duchowni w lokalnych społecznościach mogą liczyć na bardzo wysokie emerytury. W przypadku purpuratów łączone świadczenia z Funduszu Kościelnego i "tego co przyniosą parafie" sięgają ponad 10 tys. zł. Taka kwota padała już kilka lat temu w kontekście emerytury arcybiskupa Sławoja Leszka-Głodzia. Poza wybitnie wysokim świadczeniem ma on ziemię z budynkami i wyposażeniem warte 3 mln zł. Przyjmując, że biskupi odpowiednio zadbali o swoją emeryturę, mogą liczyć na kilka tys. zł świadczenia.

Emerytura księdza kto płaci

Wypłacaniem emerytur księży zajmuje się Fundusz Kościelny. Od 1990 roku, a więc początków tworzenia systemu emerytalnego dla duchownych, jedynym źródłem finansowania jest Skarb Państwa.

Emerytura księży wiek

Polski kościół ma wyznaczony wiek przejścia księży na emeryturę. Pochodzi do tego jednak elastycznie. Wytyczne zależą w przypadku księży od decyzji biskupów. Księża mogą przechodzić w stan spoczynku już w wieku 65 lat, ale są diecezje, gdzie biskupi zezwalają na to dekadę później. DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Papież FranciszekKościół chyli się ku upadkowi? Papież nie radzi sobie z kryzysemCzytaj dalej
Podobnie ma się sprawa proboszczów. Graniczną linią jest w ich przypadku 75 rok życia. Zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego proboszczowie mogą kontynuować posługę w swoich parafiach, ale po zgodzie biskupów. Ci ostatni o podobną "zgodę" muszą prosić papieża. W tym wieku emeryturę dostaje większość biskupów diecezjalnych. Po zgodzie papieża mogą pracować w kolejnych latach jako ordynariusze.

Emerytura księdza wysokość

Sprawa emerytur księży i ich wysokości pozostaje więc tajemnicą poliszynela. Gdy o dochody biskupów spytała wszystkie diecezje Wirtualna Polska, odpowiedziały tylko dwie, do tego odmownie. To pokazuje, że jest to we wspólnocie kolejny temat tabu, mimo tego, że to podatnicy (składający się na systemową część emerytur księży) również jako wierni (składający się na bieżące pensje) oddają duchownym swoje pieniądze. Z drugiej strony wielu duchownych na pytanie ile emerytury ma ksiądz? odpowie "zdecydowanie za mało". Nie bez przesady wysokość wynagrodzenia i świadczeń duchownych porównuje się potocznie do bogactwa parafian... ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wiek emerytalny w Polsce 2018: O tym należy pamiętać!
  2. Dodatek za dzieci do emerytury. Komu się należy?
  3. Jakie dokumenty do 500 plus? Nie możesz zapomnieć o ani jednym!

KościółKsiądz legenda molestował dzieci? Wstrząsające wyznania wyszły na jawCzytaj dalej
źródła: Se.pl, Gość Niedzielny, Wp.pl, Gazetakrakowska.pl, Ekai.pl

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News