Dodatek za dzieci do emerytury. Komu się należy?
Bartłomiej Chudy - 3 Grudnia 2018

Dodatek za dzieci do emerytury. Komu się należy?

Dodatek za dzieci do emerytury obowiązuje w polskim prawie od ponad trzech lat. Przypominamy w jakich przypadkach kobiety mogą starać się o zgodne z prawem podwyższenie emerytur, nawet o kilkaset złotych miesięcznie.

Dodatek za dzieci do emerytury jest naliczany na specjalnych zasadach. Mało kto wspomina dziś o tej korzyści. Z prostych względów - nie jest to doraźny dodatek, który państwo wypłaca nam na bieżąco, tj. 500 plus, wyprawka szkolna, czy nawet tzw. "Kosiniakowe".

Dodatek do emerytury za urodzenie dzieci po 1949 ZUS

Istotą korzyści, jaką daje nam państwo, jest możliwość podniesienia emerytury, głównie kobiet. Sprawa dotyczy pań urodzonych po 1949 roku, które w dobie PRL rodziły dzieci i zajmowały się ich wychowaniem nie korzystając z tzw. okresów składkowych. Po wielu latach państwo uznało ich codzienny trud, naliczając im stosowne składki. Chodzi o uznanie urlopów wychowawczych i bezpłatnych.

Dodatek do emerytury z tytułu urodzenia dzieci ZUS

Wspomniany i zapamiętany przez media dodatek do emerytury z tytułu urodzenia dzieci jest tak naprawdę uwzględnieniem po wielu latach wielkiego wkładu Polek w wychowawstwo dzieci. Ustawa regulująca ów "dodatek" została przegłosowana w Sejmie w marcu 2015 roku. Weszła w życie dwa miesiące później. Stosowne składki, tzw. dodatki z tytułu urodzenia dzieci nalicza Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Dodatek do emerytury za urodzenie dzieci 2018

Sprawa pozostaje na czasie - panie urodzone po 1949 roku są już w większości na emeryturach, również tych liczonych na nowych zasadach (po 1999 roku, ustawie emerytalnej rządu Jerzego Buzka, przyp). Mogą z powodzeniem zawnioskować do ZUS o ponowne przeliczenie kapitału początkowego, jeśli na emeryturę przeszły po 1999 roku. Sprawa dotyczy również rent. Druki w sprawie nazywają się ZUS-ER-WPS-02. Z powodzeniem można wnioskować o podwyższenie emerytury również i w tym roku!

Dodatek do emerytury za urodzenie dzieci przed 1949

Jak ukłon państwa w stronę Polek przełoży się na stan ich portfela? Nie da się ukryć, że uśrednione wskazania świadczeń polskich emerytek nie napawają optymizmem. Przy skróceniu wieku emerytalnego do 60 lat (minimum u kobiet), przyszłe wyliczenia okazują się jeszcze bardziej niepokojące.DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ
Donald TuskPolscy politycy, którzy będą mieć BAJECZNIE wysokie emeryturyCzytaj dalej

Dodatek za dzieci do emerytury

Ratunkiem może okazać się złożenie wniosku o dodatek za urodzenie dzieci. Panie urodzone po 1949 roku, jak wskazują portale branżowe, mogą powiększyć w ten sposób swój kapitał początkowy emerytury o kilkadziesiąt tysięcy złotych (w przypadku bezpłatnych urlopów na wychowanie malutkich kilku dzieci). Przed ZUS-em należy udowodnić przynajmniej minimalny staż pracy, tj. 20 lat w przypadku kobiet. - Co przełoży się na emerytury wyższe nawet o kilkaset złotych miesięcznie - czytamy na stronie Zus.pox.pl.

Dodatek do emerytury z tytułu wychowywania dzieci

Państwo , po stosownym zawnioskowaniu, naliczy składki emerytalne za okres, w którym matki nie wykonywały pracy z powodu opieki nad dziećmi. Niezależnie od ich ilości maksymalnie można doliczyć sobie 6 lat. - Okresy te, przy ustalaniu kapitału początkowego matkom, uwzględniane są obecnie po 1,3% podstawy wymiaru za każdy rok, z uwzględnieniem pełnych miesięcy - czytamy. Wcześniej były "liczone" przy współczynniku 0,7 za każdy miesiąc Zaznaczmy jednak, że sprawa dotyczy tylko tych emerytek, których świadczenia liczone są na nowych zasadach. Dla kobiet urodzonych przed 1949 rokiem i tych, które przeszły na emeryturę przed 1999 rokiem dodatek nie obowiązuje.

KRUS dodatek do emerytury za wychowanie dzieci

Sposób w jaki emerytury wylicza KRUS diametralnie różni się od ZUS-owego. Jak wskazuje "Tygodnik Rolniczy" "lata wychowywania i opieki nad dzieckiem nie są w żaden sposób uwzględniane". KRUS honorował przy narodzinach dzieci jednorazowy zasiłek macierzyński w kwocie 3377 zł. Trzy lata temu w życie weszło świadczenie niemowlęce, tzw. kosiniakowe (1000 zł miesięcznie przez pierwszy rok życia dziecka), a w tym roku obowiązuje też dla ubezpieczonych w KRUS świadczenie 1000 zł miesięcznie z tytułu wychowawstwa nowonarodzonych dzieci. - KRUS przyznaje i wypłaca zasiłki macierzyńskie osobom objętym ubezpieczeniem emerytalno-rentowym na podstawie przepisów ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników. Zatem z chwilą wyłączenia z tego ubezpieczenia traci się prawo do dalszej wypłaty zasiłku macierzyńskiego z KRUS - czytamy na stronie KRUS.ZOBACZ TAKŻE:
  1. Kto wypłaca 500 plus? Prawie wszyscy są w błędzie
  2. Jakie dokumenty do 500 plus? Nie możesz zapomnieć o ani jednym!
  3. Do jakiego wieku 500 plus? Wielu umyka cienka granica!
Emerytury w 2019Emerytury i renty 2019. O ile wzrośnie twoje świadczenie? Zdziwisz się!Czytaj dalej
źródła: "DGP", "Tygodnik Rolniczy", Money.pl, Zus.pox.pl, Krus. gov.pl

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News