Wiek emerytalny w Polsce 2018: O tym należy pamiętać!
Marcin Owczarek - 4 Grudnia 2018

Wiek emerytalny w Polsce 2018: O tym należy pamiętać!

Wiek emerytalny w Polsce 2018 - jak wygląda sprawa emerytur, kiedy możecie przejść na nią i ile wynosi wiek emerytalny? To ważna informacje dla każdego z nas, gdyż co roku są różne zmiany dotyczące świadczeń. Jak wyglądało to w 2018 r.?

Wiek emerytalny w Polsce 2018 to bardzo ważna kwestia dla Polaków. Niektórzy pracują całe życie, a nawet nie wiedzą, kiedy i jak mogą przejść na emeryturę. Ważne też są informacje, co do wysokości świadczeń, jakie możemy dostać. O wielu informacjach należy pamiętać.

Wiek emerytalny w Polsce 2018, Powszechny wiek emerytalny 2018

Wiele partii politycznych w swoich postulatach walczy o zmniejszenie wieku emerytalnego. W krajach europejskich, co jakiś czas jest on zwiększany. Wynika to z tego, że przeciętny europejczyk coraz dłużej żyje i może pracować. Najniższym wiekiem emerytalnym może pochwalić się Słowacja i Ukraina, gdzie ten wiek wynosi kolejno dla mężczyzn 62 oraz dla kobiet 62 i 60 lat. W Polsce było wiele politycznych batalii o zmniejszenie wieku emerytalnego. W ostatnim czasie Prawo i Sprawiedliwość wysłuchało próśb swoich wyborców i powrócili do starego systemu, który wynosi 65 lat dla mężczyzn i 60 dla kobiet.

Wcześniejsza emerytura 2018

Są takie grupy społeczne, które mogą przejść na wcześniejszą emeryturę. Do emerytur pomostowych są uprawnieni np. ludzie, którzy pracują w bardzo ciężki warunkach, między innymi górnicy, rybacy, nurkowie albo ratownicy medyczni. Trzeba również spełniać pewne wymagania. Kobiety muszą ukończyć 55 lat, a mężczyźni 60. Osoby takie muszą posiadać okres składkowy i nieskładkowy wynoszący przynajmniej 20 lat dla kobiet oraz 25 lat dla mężczyzn. Trzeba również udowodnić, że przynajmniej 15 lat pracowało się w trudnych warunkach.DALSZA CZEŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ
Emerytury w 2019Emerytury i renty 2019. O ile wzrośnie twoje świadczenie? Zdziwisz się!Czytaj dalej
Do wcześniejszej emerytury są także upoważnieni wojskowi oraz policjanci. Wszyscy zatrudnieni po 31 grudnia 2012 roku muszą odsłużyć przynajmniej 25 lat i ukończyć przynajmniej 55 lat. W tym przypadku ich emerytura będzie wynosić 60 proc. podstawy.

Emerytura po 40 latach pracy bez względu na wiek

Za takim rozwiązaniem optowało Polskie Stronnictwo Ludowe. Pomysł zakładał, że każdy będzie mógł przejść na emeryturę po 40 latach pracy, bez względu na, to kiedy się urodził. Oczywiście trzeba by było przez ten cały okres płacić składki. Projekt w tej sprawie nawet trafił do Sejmu, ale utknął tam i do tej pory nie wiadomo, co z tym dalej zrobić. ZUS wyliczył, że będzie to bardzo stratne i dopiero po kilku latach sytuacja się ustabilizuje.ZOBACZ TAKŻE:
  1. Najlepszy i tani kebab w Warszawie? Otwarty 24h, z prawdziwym mięsem
  2. Kuba Wojewódzki: Wiek to jego największy sekret! Ujawniamy
  3. Dodatek za dzieci do emerytury. Komu się należy?
  4. Kim jest partner Sylwii Bomby? Tajemnicza postać u boku celebrytki
  5. Katastrofa smoleńska przyczyny. Co tak naprawdę stało się w Smoleńsku?
Donald TuskPolscy politycy, którzy będą mieć BAJECZNIE wysokie emeryturyCzytaj dalej
Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News