Krystyna Feldman
Selena von Eichendorf, CC BY-SA 3.0 , via Wikimedia Commons
Artur Łokietek - 27 Lutego 2021

Niedługo przed śmiercią Krystyna Feldman została napadnięta

Krystyna Feldman, choć przez całe życie związana z aktorstwem, stała się najbardziej popularna za sprawą „Świata według Kiepskich”. Popularna aktorka zmarła w 2007 roku, w wieku 90 lat. Niedługo przed śmiercią przeżyła niezwykle dramatyczne wydarzenia.

Krystyna Feldman pochodziła z aktorskiej rodziny z bardzo długą tradycją. Jej ojcem był Ferdynand Feldman, znany aktor wcielający się przede wszystkim w postacie szekspirowskie, zaś matką Katarzyna Feldman-Mayerowa, śpiewaczka operowa i aktorka teatralna.

Swoją karierę zaczęła jeszcze przed II wojną światową. Wtedy to wcielała się w różne postacie w sztukach wystawianych we lwowskich teatrach. Gdy nadeszła wojna, musiała przez jakiś czas odsunąć swoją pasję – została łączniczką AK.

W ciągu swojego życia związała się z reżyserem i aktorem teatralnym, Stanisławem Brylińskim. Był od niej starszy o dokładnie 26 lat, czyli tyle samo, ile wynosiła różnica wieku jej rodziców. Przeżyła go o ponad 50 lat.

Zanim jednak doszło do problemów ze zdrowiem spowodowanych wyniszczającym nałogiem, Krystyna Feldman padła ofiarą rabunku dokonanego przez młodocianych sprawców. Lekarze oszacowali, że miało to niebagatelny wpływ na jej zdrowie i kondycję, a ją samą znacznie ograniczyło w kwestii aktorskiej ekspresji i wszechstronności, choć nigdy tego po sobie nie pokazywała.

Tragiczne informacje obiegły Polskę. Nie żyje Krzysztof KwiatkowskiTragiczne informacje obiegły Polskę. Nie żyje Krzysztof KwiatkowskiCzytaj dalej

Krystyna Feldman przeżyła wstrząsające chwile

Aktorka w 2004 roku przebywała w Jeleniej Górze, gdzie spotkała się ze swoją rodziną na święta Wielkanocne. Nie przypuszczała jednak, że może tam dojść do tak traumatycznego wydarzenia, jakim był atak dwóch młodocianych rabusiów. Oni sami pewnie nawet nie zdawali sobie sprawy z tego, kim była ich ofiara i jak bardzo atak wpłynął na jej życie.

- Napastnicy podbiegli do niej od tyłu i wyrwali torebkę. Jeden z nich uderzył ją w głowę i popchnął w plecy. Upadła na ziemię, ale tak niefortunnie, że złamała kość udową – wyjaśniał niegdyś nadkom. Mieczysław Kapuściński, rzecznik jeleniogórskiej policji.

- Kiedy po napadzie przewieziono mnie do szpitala w Jeleniej Górze i przygotowywano do operacji, chciano ustalić stan zdrowia. Rozmowa wyglądała mniej więcej tak: „Jaką ma pani grupę krwi?”. „Nie wiem”. „Jakie ciśnienie?”. „Nie wiem”. „A kiedy ostatnie EKG było robione?”. „Chyba nigdy”. Patrzyli na mnie jak na wariatkę... – opisywała Feldman.

- Komisja PZU oceniła uszczerbek na moim zdrowiu na 30 procent. Z laską pracuje mi się bardzo niewygodnie. Nie mogę grać we wszystkich sztukach – mówiła. Sprawców wkrótce ujęto, okazali się nimi 18-latek wraz z dwoma nieletnimi kolegami. Za skradzione pieniądze kupili sobie buty.

Popularną aktorkę wyniszczył nałóg. Paliła bowiem papierosy w dużych ilościach, co doprowadziło do raka płuc. Krystyna Feldman zmarła 24 stycznia 2007 roku. Pochowano ją na cmentarzu Miłostowskim w Poznaniu w stroju z jej ostatniej sztuki, czyli monodramu „I to mi zostało”, czego sobie wcześniej życzyła. Do dziś jej grób potrafi zachwycić. Tyle lat po śmierci artystki jest cały czas w nienagannym stanie, zadbany, a także bardzo skromny. Taka też była sama Krystyna Feldman.

Obrazy Pikio

Fot. Domino375 - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=65388380

Artykuły polecane przez redakcję Pikio:

Krystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć w jakich pławi się luksusachKrystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć, w jakich pławi się luksusachCzytaj dalej

Źródło: se.pl, Wikipedia

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News