Gra o Tron - HBO GO
flickr.com/BagoGames
Wiadomości Pikio - 26 Kwietnia 2019

Gra o Tron została stworzona przez HBO. Co teraz szykuje stacja?

Gra o Tron - HBO wypuściło jeden z najbardziej popularnych seriali ostatniej dekady. Ekranizacja sagi Pieśni Lodu i Ognia George'a R. R. Martina to opowieść walki o władzę, spiskach i wyrachowanej grze politycznej, która rozgrywa się w krainie Siedmiu Królestw. Czy twórcy spodziewali się, że produkcja telewizyjna osiągnie taki sukces? To również jeden z najbardziej budżetowych seriali na jeden odcinek wydano średnio 6 milionów, natomiast produkcja pilotażu kosztowała aż 10 milionów dolarów.

Gra o Tron - HBO, stacja telewizyjna, która odniosła olbrzymi sukces, emitując serię adaptacji powieści autorstwa amerykańskiego pisarza George'a R. R. Martina. Twórcami produkcji telewizyjnej są David Benioff oraz D. B. Weiss.

Fabuła rozgrywa się głównie na kontynencie Westeros, na którym znajduje się Siedem Królestw, od północnego muru do południowego Dorne. Na początku serialu w królestwach panuje względny pokój, kiedy Eddard Stark zostaje mianowany na namiestnika Roberta Baratheona. Po śmierci króla Ned chce odkryć, kto powinien być jego następcą i zasiąść na Żelaznym Tronie, nie był w stanie obronić się przed Lannisterami, którzy za wszelką cenę chcą być blisko władzy.

Równocześnie na kontynencie Essos najmłodsze dzieci Szalonego Króla, który został zdetronizowany przez Roberta Baratheona, Daenerys i Viserys planują powrót do Westeros, by ponownie przejąć władzę. I tak właśnie rozpoczyna się tytułowa gra o tron.

- Denerwują nas nieco przypuszczenia, jakoby miała na nas wpływać krytyka poprzedniego sezonu, przez co wymuszono na nas na przykład dawanie większej ilości czasu antenowego naszym aktorkom. To zwyczajnie nieprawda. To, do czego dojdzie w tym sezonie, było planowane od dłuższego czasu i nie jest odpowiedzią na nic. Oczywiście chętnie przyjmujemy wszelką krytykę, a z pewnością sporo się jej naczytaliśmy, ale gdy ktoś spogląda na naszą historię, która jest zaprezentowana w połowie, a następnie wyciąga wnioski odnośnie całości, wtedy trudno w ogóle uznać to za krytykę - komentowali twórcy serialu.

Gra o Tron - HBO GO program emisji. Kiedy zobaczyliśmy pierwszy odcinek serialu? Ile to już lat?

Premiera pierwszego sezonu miała miejsce 17 kwietnia 2011 roku, pilotaż zatytułowany Winter Is Coming podobno kosztował około 10 milionów dolarów.

W Polsce premierowy odcinek pierwszego sezonu pojawił się dzień później, czyli 18 kwietnia, był on emitowany w poniedziałki o godzinie 22:00 w telewizji HBO, aż do 9 czerwca 2014 roku. Od finału czwartego sezonu, czyli 16 czerwca 2014 roku, premiera odbywa się w nocy z niedzieli na poniedziałek o godzinie 3, równolegle polska i amerykańska wersja.

Początkowo zamysł był taki, że serial miał mieć tylko sześć sezonów. Każdy z nich ma po dziesięć części. Jednak po ogromnym sukcesie produkcji telewizyjnej zdecydowano przedłużyć serial i wzbogacić go o 7. i 8. sezon, które składają się z odpowiednio siedmiu i sześciu odcinków.

Produkcja HBO od samego początku bije rekordy popularności, ale nie tylko takie. Drugi odcinek czwartej serii okazał się rekordowym pod względem nielegalnych pobrań z sieci, w ciągu 24 godzin od oficjalnej premiery został ściągnięty około 1,5 miliona razy. Jak donoszą statystyki, w każdym z odcinków występuje ponad 250 aktorów, a średnia liczba zgonów to 14. Gra o Tron jest najwyżej ocenianą produkcją wśród seriali, uzyskała wynik 9 i daleko w tyle zostawia Breaking Bad, Narcos, czy House of Cards. A średnia oglądalność to około 30 milionów widzów. Według danych finał 7. serii obejrzało w czasie premiery 16 milinów ludzi.

Jeśli chcecie być na bieżąco z wydarzeniami Gry o Tron, albo nadrobić zaległości, obejrzyjcie serial w Internecie. Taką możliwość daje nam internetowy serwis HBO GO, który dzięki opłaceniu abonamentu udostępnia odcinki wszystkich serii serialu.

Gra o Tron - HBO 2019 sezon 8

W najbliższy poniedziałek nad ranem, praktycznie w nocy, bo o 3:00 będziemy mogli obejrzeć trzeci odcinek ostatniej 8. serii Gry o Tron. Kolejne epizody będzie można obejrzeć 5, 12 i 19 maja. Do tej pory znane są dwa pierwsze odcinki zatytułowane Winterfell i A Knight of Seven Kingdoms. Premierowy odcinek 8. sezonu obejrzało aż 27 milionów widzów.

Ile będą trwały poszczególne epizody finału Gry o Tron:

 • Odcinek 1 Winterfell (15 kwietnia): 54 minuty
 • Odcinek 2 A Knight of Seven Kingdoms (22 kwietnia): 58 minut
 • Odcinek 3 (29 kwietnia): 1 godzina, 22 minuty
 • Odcinek 4 (6maja): 1 godzina, 18 minut
 • Odcinek 5 (13 maja): 1 godzina, 20 minut
 • Odcinek 6 (20 maja): 1 godzina, 20 minut

- To nie było tak, że pięć lat temu jeden z nas powiedział: „Myślę, że musi się to wydarzyć w ten konkretny sposób”. Fabuła była czymś, co stopniowo się rozwijało, a nikt z nas nie chciał na tamtym etapie podejmować żadnych jednoznacznych decyzji. Bo co jeśli znajdzie się lepszy pomysł, a już wcześniej postawiło się na inne rozwiązanie? Tak więc zawsze była to bardziej rozmowa w stylu „co jeśli…”, niż „jestem przekonany, że…”. Jednak zanim dotarliśmy do miejsca, w którym jesteśmy obecnie, znaliśmy już większość wielkich wydarzeń, które zaprezentujemy dopiero teraz - Benioff i Weiss zdradzili, że znali motywy finału już pięć lat temu.

ZOBACZ TAKŻE:

 1. Gdzie można oglądać Grę o Tron online? Przedstawiamy wszystkie platformy
 2. Gdzie oglądać Grę o Tron za darmo? Można to zrobić legalnie
 3. Czy Arya i Gendry będą razem? Wstrząsające teorie fanowskie
 4. Kto jest na Liście Aryi Stark? Wiedzą to najwięksi fani Gry o Tron
 5. Jason Momoa z Gry o Tron. Czy jeszcze pojawi się na ekranie?

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News