Dzień Położnej. Kiedy obchodzimy święto?
youtube
Wiadomości Pikio - 26 Kwietnia 2019

Dzień Położnej 2019 - data, obchody w Polsce

Dzień Położnej, choć nie jest popularnym świętem, to ma duże znaczenie. Dlaczego dla wielu ten dzień jest taki ważny? Kiedy obchodzimy Międzynarodowy Dzień Położnej, a kiedy świętujemy w Polsce?

Dzień Położnej to jedno z tych świąt, o którego istnieniu większość ludzi nie ma pojęcia. Co roku oddajemy hołd wszystkim położnym, aby podkreślić, jak ich zawód jest ważny w życiu codziennym. Obchody Dnia Położnych odbywają się nie tylko w Polsce, ale również na całym świecie.

Dzień położnych

Zawód położnej w dzisiejszych czasach kojarzony jest przede wszystkim z pomocą lekarzowi, a opiekę okołoporodową przypisuje się głównie ginekologom-położnikom. To jeden z powodów, dla którego co roku o tej samej porze obchodzimy święto położnych przypominając jak kolosalny jest ich wkład w służbę zdrowia. Ludzie, dopóki sami nie doświadczą pobytu na oddziale ginekologiczno-położniczym, nie dowiedzą się jakiego poświęcenia i trudu wymaga zawód położnej.

Rejestrując się w przychodni jesteśmy zobowiązani do wyboru lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, a także położnej. Najczęściej skupiamy się na wyborze tego pierwszego, stwierdzając, że opieka położnej nas nie dotyczy, bo albo nie planujemy ciąży, albo jesteśmy już dawno po porodzie. Taka decyzja to poważny błąd. Mało kto wie, że do położnej powinniśmy przyjść na długo przed planowanym zajściem w ciążę, aby zaczerpnąć informacji, jak się do niej odpowiednio przygotować. Położne idealnie znają kobiece ciało, dzięki czemu mogą udzielić dobrych rad, a także porad ginekologicznych, nie tylko wtedy, kiedy jesteśmy w ciąży.

8 maja - Dzień Położnej w Polsce

Święto położnych obchodzimy w kraju 8 maja. Dzień ten został wybrany na pamiątkę urodzin Stanisławy Leszczyńskiej - wzoru nie tylko dla pracownic służby zdrowia, ale i wszystkich Polaków. Zawód położnej nie należy do najłatwiejszych, a dla pani Stanisławy był wyjątkowo trudny.

Pracowała ona jako położna w obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau. Pomimo, że nakazano jest zabijać noworodki, pomogła przyjść na świat ponad trzem tysiącom dzieci - wszystkie urodziły się żywe. Jej ogromne doświadczenie, posiadana wiedza, a także wyjątkowe opanowanie sprawiły, że matki jej ufały, dzięki czemu porody przebiegały bez komplikacji.

Światowy Dzień Położnej

Międzynarodowy Dzień Położnej obchodzony jest trzy dni przed świętem w naszym kraju. Pomysł corocznego oddawania hołdu pracowniczkom oddziałów położniczych zrodził się pod koniec lat 80 XX wieku. Pierwsze obchody święta odbyły się na świecie w 1991 roku.

Podobnie jak pani Stanisława Leszczyńska położne w Polsce zasługują na szacunek i podziw. Ich praca często odbywa się w dużym stresie oraz trudnych warunkach. Każda z nich musi być jednak opanowana i zachować profesjonalizm. Ciężko wyobrazić sobie sale porodowe bez położnych. To potrzebny zawód i powinniśmy o tym pamiętać, nie tylko 8 maja.

ZOBACZ TAKŻE NA PIKIO.PL

  1. Kiedy jest Dzień Grilla? Wiosna już w pełni, można świętować
  2. Światowy Dzień Gwiezdnych Wojen - jak obchodzi się go w Polsce?
  3. Kiedy jest Dzień Strażaka. Dzielni i waleczni druhowie zasługują na święto
  4. Życzenia na Dzień Strażaka. Nasi bohaterowie obchodzą swoje święto
  5. Wiersze i wierszyki na Dzień Strażaka. Naucz swoje dzieci

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News