Lista Aryi Stark
flickr.com/Heather Paul
Adrian Sobolewski - 19 Kwietnia 2019

Kto jest na Liście Aryi Stark? Wiedzą to najwięksi fani Gry o Tron

Lista Aryi Stark to jeden z najbardziej ekscytujących elementów wśród fanów Gry o Tron. Lista osób, które mają zginąć z ręki córki Eddarda Starka była długa, ale młoda wojowniczka stopniowo wykreśla z niej kolejne imiona. Kto był na jej liście i kto jeszcze musi zginąć, aby najmłodsza kobieta w rodzinie Starków wypełniła swoją obietnicę?

Lista Aryi Stark to przerażający zbiór nazwisk. Są na niej przedstawiciele wszelkich stanów - od zwykłych żołnierzy po głowy królestw Westeros. Ich wszystkich łączy tylko jedno - mają zginąć. Czy Arya ma jeszcze szansę wypełnić swoją obietnicę i ukrócić życie tych osób? Kto w ogóle jest na jej makabrycznej liście? Sprawdzamy, co młoda panna Stark ma w zanadrzu...

Lista Aryi Stark - co to jest?

Lista Aryi Stark jest tematem, który przewijał się w Grze o Tron wiele razy. Lista Aryi - czy może Lista Śmierci Aryi Stark - ma swój początek już w pierwszym sezonie. To wtedy doszło do śmierci ojca Aryi, Eddarda Starka. Żądza zemsty na wszystkich, którzy przyczynili się do tego zdarzenia sprawiła, że młoda panna Stark utworzyła nocny wierszyk, w którym powtarzała nazwiska wszystkich, których uznała za winnych i chciała zabić. Na początku jej lista mogła wydawać się śmieszna - była tylko małą dziewczynką bez umiejętności. Jednak jej wizyta w Domu Czerni i Bieli utworzyła z niej legendarną zabójczynię. Wszyscy, którzy nadal są na jej liście, powinni się bać... W końcu, jak mówią Ludzie bez twarzy - "Wszyscy muszą umrzeć"

Arya Stark - lista osób, które chce zabić bohaterka Gry o Tron

Od zapoczątkowania tradycji wymieniania przed snem osób, które dziewczyna chce zabić, lista Aryi Star zdecydowanie się powiększyła. W czasie trwania serialu niektóre z osób, które miały zginąć, umarły - i z rąk Aryi, i z niezwiązanych z nią powodów. Jak wygląda pełna lista teraz? Oto ona:

 • Sandor Clegane - Ogar. Sandor nadal żyje, chociaż przed pierwszym odcinkiem nowego sezonu Arya była przekonana, że zostawiła go na śmierć po walce z Brienne z Tarthu. Na liście znalazł się przez zamordowanie Mycah, przyjaciela Aryi z lat dziecięcych.
 • Gregor Clegane - Góra. Góra nadal żyje - przynajmniej teoretycznie. Został magicznie wskrzeszony przez Qyburna po śmiertelnym zatruciu w pojedynku z Oberynem Martellem. Na liście znalazł się przez tortury, które zadawał w zamku Harrenhal.
 • Ser Meryn Trant. Jeden z byłych członków gwardii królewskiej, który został zabity przez Aryę w domu publicznym w Braavos, gdzie molestował nieletnie dziewczyny. Na liście znalazł się przez zabicie pierwszego nauczyciela walki mieczem, którego miała Arya - Syrio Forela.
 • Cersei Lannister. Obecnie tytularna królowa Siedmiu Królestw. Znalazła się na liście przez swoją rolę w śmierci ojca Aryi, Neda Starka.
 • Joffrey Baratheon. Został otruty na swoim ślubie przez Olennę Martell. Na liście znalazł się przez wydanie rozkazu o ścięciu Eddarda Starka.
 • Ilyn Payne. Nadal żyje. Był tym, który wykonał karę śmierci na ojcu Aryi
 • Polliver. Został zabity przez Aryę podczas awantury w tawernie. Była to kara za tortury w Harrenhal i kradzież Igły - miecza Aryi
 • Rorge. Nie żyje, Arya zabiła go gdy próbował okraść ją i Sandora Clegane. Na liście znalazł się przez groźby gwałtu pod jej adresem.
 • Walder Frey. Zabity przez Aryę we własnym domu, razem z całą rodziną. Było to zemsta za Czerwone Wesele - jeden z najbardziej pamiętnych momentów serialu, gdzie wymordowana została duża część rodziny Starków.
 • Tywin Lannister. Na liście znalazł się przez zorganizowanie Czerwonego Wesela. Został zabity przez własnego syna, Tyriona Lannistera.
 • Melisandre. Nadal żyje, chociaż została wygnana z Winterfell przez Jona Snowa. Jej przewinieniem było porwanie Gendry'ego
 • Beric Dondarrion. Żyje. Na liście znalazł się po oddaniu Gendry'ego w ręce Melisandre.
 • Thoros Z Myr. Zamarzł na śmierć walcząc za Ścianą z Białymi Wędrowcami.

ZOBACZ TAKŻE NA PIKIO.PL:

 1. Już niebawem wraca Gra o Tron. Kim jest Jon Snow i kim dla niego jest Daenerys?
 2. Kiedy Gra o Tron? Twórcy serialu podali datę
 3. Chcesz się napić piwa nad Wisłą w Warszawie? Tutaj jest to legalne
 4. Dzień Strażaka w przedszkolu i w szkole. Pomysły na zabawy i inscenizacje
 5. Wielki Piątek na Filipinach. Czy Kościół popiera lokalną tradycję?

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News