Amelia Dunin
Pixabay.com Henryk Niestrój
Artur Łokietek - 14 Marca 2021

Tragiczne wieści obiegły Polskę. Nie żyje Amelia Dunin

Smutne wieści dobiegły prosto z Krakowa. Zmarła tam najstarsza polska przewodniczka, Amelia Dunin. Od równo 70 lat nieprzerwanie trudniła się oprowadzaniem ludzi po mieście. Odeszła w wieku 93 lat w nocy z 12 na 13 marca 2021 roku.

Amelia Dunin była najstarszą polską przewodniczką, która praktycznie całe swoje życie poświęciła na ten zawód. W ciągu 70 lat oprowadziła niezliczoną liczbę turystów po Krakowie – głównie polsko- i francuskojęzycznych.

Dunin urodziła się 21 marca 1928 roku w Poznaniu. Gdy przeszła na świat nazywała się Amelia Maria Bernadetta Dąmbska. Przeżyła wojnę i wiele związanych z nią historycznych wydarzeń, jak choćby akcję „Burza” w 1944 roku.

W 1995 roku była również świadkiem wkroczenia Armii Czerwonej do naszego kraju. Wkrótce po wojnie nastały dla niej i jej rodziny ciężkie czasy, gdy ojciec został zesłany na prawie trzy lata do Donbasu na Ukrainie do obozu pracy w kopalni węgla.

W trakcie wojny jej ojciec udzielał schronienia Żydom, wspierał także Armię Krajową. Później cała rodzina musiała się przesiedlić. Wywłaszczono ich z majątku, przez co opuścili Kalinę Wielką w Wielkopolsce aby zamieszkać w Krakowie, przy ulicy Kanoniczej.

Dolny Śląsk: nie żyje trzech mężczyzn, czwarty walczy o życieDolny Śląsk: nie żyje trzech mężczyzn, czwarty walczy o życieCzytaj dalej

Nie żyje Amelia Dunin, najstarsza polska przewodniczka

W ciągu swojej młodości, Amelia imała się wielu dorywczych prac, aby zapewnić utrzymanie sobie i swojej rodzinie. Pracowała m.in. w lokalnej cukierni, trudniła się także opiekowaniem dzieci. Prawdziwe powołanie znalazła jednak gdzie indziej.

W 1950 roku ukończyła kurs, dzięki któremu mogła zacząć oprowadzać turystów po Krakowie. Rok później zatrudniła się w Polskim Towarzystwie Turystyczno-Krajoznawczym, a z pracy tej nie zrezygnowała do końca życia, przez kolejne 70 lat.

Dunin bardzo mocno angażowała się w działalność IPN – wspierała ją, regularnie brała udział w spotkaniach, a także dołączała do zajęć edukacyjnych. IPN opublikował także jej wspomnienia z młodości.

W międzyczasie, gdy pracowała, ukończyła również studia na Wyższej Szkole Handlowej w Krakowie (obecny Uniwersytet Ekonomiczny). W 1961 roku wyszła za mąż za Józefa Stanisława Ludwika Dunina.

Angażowała się również w działalność społeczną, była filantropem. W 2018 r. została laureatką nagrody Świadek Historii IPN, zaś w 2020 r. nagrody im. Klemensa Bąkowskiego. Zmarła w nocy z 12 na 13 marca 2021 w wieku 93 lat.

Amelia Dunin

Fot. IPN Kraków

Artykuły polecane przez redakcję Pikio:

Krystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć w jakich pławi się luksusachKrystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć, w jakich pławi się luksusachCzytaj dalej

Źródło: wnp.pl

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News